NASTAVAK PORUKE:

 

BONUS PRIČA:

Tekst govori o važnosti zdrave prehrane za zdravlje srca. Evo prepricane verzije:

Znanstveno istraživanje jasno pokazuje da promjene u načinu života poput prestanka pušenja, povećanja tjelesne aktivnosti te promjene u prehrambenim navikama značajno smanjuju rizik od srčanih bolesti. Ako želite zdravo srce, razmislite o usvajanju sljedećih prehrambenih navika:

Prvo pravilo je umjerenost, raznolikost i uravnoteženost. Umjesto da zabranite određenu hranu, važno je umjereno je konzumirati. Monotona prehrana, česta pojava u današnjem brzom načinu života, trebala bi se obogatiti različitim namirnicama. Što više različitih vrsta hrane i boja na vašem tanjuru, to bolje.

Važno je paziti na količinu hrane koju unosite. Energiju koju unosite trebalo bi potrošiti kroz tjelesnu aktivnost poput šetnje, trčanja, plivanja ili vožnje bicikla. Ove aktivnosti pomažu u očuvanju zdravlja.

Mediteranska prehrana se preporučuje za zdravlje srca jer koristi sezonske namirnice, potiče umjerenost u konzumaciji mesa i mliječnih proizvoda te potiče konzumaciju mahunarki, žitarica, voća, povrća, ribe i maslinovog ulja.

Sol treba koristiti umjereno zbog njezine veze s povećanim rizikom od hipertenzije. Umjesto soli, preporučuje se korištenje mediteranskih biljaka i začina, koji obogaćuju jelo dodatnim vitaminima i mineralima.

Važno je birati zdrave masti za zdravlje srca. Umjereno konzumiranje zasićenih masnih kiselina iz životinjskih izvora te izbjegavanje trans masti koje se nalaze u industrijski prerađenoj hrani važno je za zdravlje srca. Omega-3 masne kiseline koje se nalaze u ribi, lanenim sjemenkama i orašastim plodovima povoljno djeluju na zdravlje srca.

Voće i povrće treba konzumirati svakodnevno zbog obilja vitamina, minerala, vlakana i antioksidansa koje sadrže. Raznolikost voća i povrća u bojama i okusima je ključna za opće zdravlje, uključujući i zdravlje srca.

 

Oglasi