Oglasi - Advertisement

Prije deset godina, Amerikanka Natali Sulman postala je poznata širom svijeta nakon što je rodila osmero djece u jednom porodu, što je samo po sebi izazvalo ogromnu pažnju medija i širu javnost. Naime, u njezinu maternicu je ugrađeno čak dvanaest embrija, što je daleko premašilo standardne smjernice i protokole u medicinskoj praksi. Standardni postupak dozvoljava ugradnju samo dva do tri embrija kako bi se smanjio rizik od višestrukih trudnoća i komplikacija.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Zbog toga je liječnik koji je bio odgovoran za ovaj postupak, dr. Kamrava, izgubio svoju liječničku licencu, jer je prekoračio medicinske smjernice i doveo do neplaniranog rezultata koji je bio izuzetno rijedak i nepoželjan u medicinskom kontekstu.

  • U tom trenutku, Natali je već bila razvedena majka, s dugom poviješću brige o svojih šestoro djece iz prethodnih veza. Unatoč izazovima i nepredvidivim okolnostima, Natali nije odustala i odlučila je poduzeti sve potrebne korake kako bi dala svoju djecu najbolji mogući život, bez oslanjanja na pomoć države ili socijalne naknade. Unatoč tome što je već imala šestoro djece, odlučila je da bude odgovorna za svih 14 svojih potomaka i stavila je svoje obrazovanje kao prioritet, vjerujući da će, kad završi školovanje, moći sama zbrinuti svoju djecu i osigurati im bolju budućnost.

Izjavila je tada: „Kad završim svoje obrazovanje, uvjerena sam da ću moći osigurati sve što je potrebno mojoj djeci. Bilo bi sebično samo sjediti i gledati televiziju, a ne poduzimati ništa kako bih im obezbijedila bolju i perspektivniju budućnost.“ Ova njezina izjava ukazivala je na duboku odlučnost i odgovornost koju je osjećala kao majka, te na njezinu spremnost da se posveti obrazovanju kako bi stvorila bolje uvjete za svoju obitelj.

Kao majka koja je bila suočena s financijskim i društvenim izazovima, Natali je nekoliko puta javno istupala u potrazi za financijskim sredstvima koja bi joj omogućila da izdrži svoju obitelj. Njena borba za financijsku samostalnost postala je dio njezine javne slike, a čak je potpisala ugovor za reality show koji je trebao prikazivati njen život s velikom obitelji.

Nažalost, taj projekt nikada nije zaživio, a reality show nije postao uspješan, iako je Natali tim putem pokušala pronaći dodatne izvore prihoda. Iako se suočavala s velikim izazovima, Natali danas živi u skromnoj kući s tri spavaće sobe u predgrađu Los Angelesa. Kuća je jednostavna, ali u njoj je smještena cijela obitelj, a Natali je i dalje odgovorna za brigu o svojih 14 djece.

Njezin život i dalje odražava izuzetnu posvećenost obitelji, kao i izuzetnu sposobnost za snalaženje u okolnostima koje mnogi ne bi mogli podnijeti. Natali je primjer žene koja se nije povukla pred teškoćama, već je, uprkos svim izazovima, nastojala pružiti svojoj djeci stabilan i sretan život. Bez obzira na poteškoće, ona je i dalje ustrajna u svojoj misiji da stvori bolju budućnost za svoju veliku obitelj.

BONUS TEKST

Jeste li ikada razmišljali o tome zašto zijevamo? Zijevanje, iako čini se jednostavnim refleksom, i dalje je misterija za naučnike. Zanimljivo je da zijevanje nije ograničeno samo na ljude – gotovo svi sisavci, ptice, pa čak i ribe, zijevaju. Ali zašto to radimo? Jedna od najčešćih teorija je da zijevanje pomaže u regulaciji temperature mozga.

  • Mozak, kao i svaki drugi organ u tijelu, radi najbolje kada je na optimalnoj temperaturi. Kada se zagrije, zijevanje može djelovati kao mehanizam za hlađenje. Otvaranjem usta i dubokim udisanjem svježeg zraka, omogućujemo da mozak dobije nalet hladnijeg zraka, čime se može smanjiti njegova temperatura. To bi moglo objasniti zašto često zijevamo kada smo umorni ili pospani – naš mozak radi sporije, ali se i dalje zagrijava.

Još jedna zanimljiva teorija povezana je s društvenim aspektom zijevanja. Sigurno ste primijetili kako zijevanje može biti zarazno. Ako neko u prostoriji zijeva, velika je šansa da će i druge osobe početi zijevati. Ovaj fenomen zaraznog zijevanja može biti povezan s empatijom i našom sposobnošću da se povežemo s drugima. Studije su pokazale da su ljudi s većim nivoom empatije skloniji zijevati kada vide druge da zijevaju.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here