Gabi Novak je popularna hrvatska pevačica, koja je stekla status jedne od najvažnijih muzičkih figura u bivšoj Jugoslaviji. Rođena je 8. lipnja 1936. godine u Zagrebu, a njena muzička karijera traje već više od šest decenija. Gabi Novak je poznata po svom prepoznatljivom glasu i izraženoj interpretaciji pesama, koja je osvojila srca mnogih generacija obožavalaca.
Gabi Novak, poznata pjevačica čija je karijera obilježila glazbenu scenu Balkana, postala je predmetom interesa javnosti ne samo zbog svog muzičkog talenta, već i zbog bogatog romantičnog života. Mnogima je ostala zapamćena kao supruga legendarnog Arsena Dedića, ali rijetki znaju da je prije njega bila u braku s Stjepanom Stipicom Kalogjerom, poznatim hrvatskim skladateljem, aranžerom, producentom i dirigentom.
Značajni trenuci u životu Stjepana Kalogjere
Stjepan Stipica Kalogjera, koji je preminuo u 91. godini, bio je jedan od najistaknutijih glazbenih stručnjaka u Hrvatskoj. Rođen u Beogradu 1934. godine, njegov glazbeni put započeo je vrlo rano. Učio je violinu u glazbenoj školi Vatroslav Lisinski, a od 1948. do 1952. pohađao je Muzičku školu Konzervatorija u Zagrebu. Iako je potom započeo studij medicine na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, Stjepan je 1962. godine doktorirao, dok je istovremeno gradio svoju uspješnu glazbenu karijeru.
Njegov talent i doprinos glazbi bili su neizmjerni, a tijekom karijere bio je utemeljitelj mnogih važnih glazbenih inicijativa, od skladanja i aranžiranja do produkcije i dirigiranja. Ova strastvena posvećenost glazbi nije bila samo njegov posao, već i način života.
Gabi Novak i njen obiteljski život
Gabi Novak rođena je u Berlinu, a život ju je odveo na Hvar, gdje je provela svoje djetinjstvo. Iako je odrasla pod zaštitom svoje bake i dede, koji su joj pružili sigurnost daleko od ratnih strahota koje su zahvatile Europu, tragovi prošlosti uvijek su bili prisutni. Nažalost, u vrlo mladim godinama, Gabi je izgubila svog oca, što je značajno utjecalo na njezin život. Njena majka preživjela je teške životne okolnosti, a Gabi je bila prisiljena suočiti se s izazovima koje je donio život bez oca.
Nakon razvodnog procesa s prvim suprugom, Gabi je ušla u brak sa Stjepanom Stipićem Kalogjerom, s kojim je provela značajan dio svog života. Iako njihov brak nije trajao do kraja života, imala je priliku iz prve ruke svjedočiti i naučiti mnogo o glazbenoj industriji, koja je oblikovala njen vlastiti glazbeni put. Zajedno su proveli osam godina, prije nego što su se razveli 1970. godine. Stjepan Stipica Kalogjera bio je važan u njenom životu, jer je obogatio njen pogled na glazbu, a kroz njega je također postala svjesna dubine hrvatske glazbene tradicije.
Arsen Dedić i ljubav prema glazbi
Nakon tog razdoblja, Gabi Novak je postala partnerica Arsenu Dediću, još jednom legendarnom imenu hrvatske glazbe. Njihova zajednička ljubav prema glazbi bila je temelj njihove veze, a zajedno su ostavili neizbrisiv trag na regionalnoj glazbenoj sceni. Iako je Arsen imao svoj životni put i bio oženjen za Vesnu Matoš, rođaku pjesnika Antuna Gustava Matoša, njihova sudbina se ispreplela, a njihov brak također donio ćerku Sandru.
Bonus tekst: Kokos – “drvo života”
Za kraj, nije na odmet spomenuti kokos, tropsko voće koje je mnogo više od obične namirnice. Kokosovo drvo poznato je kao “drvo života” zbog svojih brojnih koristi u ishrani, kozmetici i industriji. Kroz kokosovo meso, ulje, mleko i vodu, ovo voće se koristi u mnogim kulturama širom sveta, ne samo zbog ukusa, već i zbog svojih nutritivnih i lekovitih svojstava.
Kokos je neizostavan u tropskim regijama poput Jugoistočne Azije, Filipina, Indonezije, te je danas jedan od ključnih proizvoda na globalnom tržištu. Zanimljivo je da je kokosovo drvo održiv resurs, jer se može koristiti za izgradnju kuća, nameštaja, ali i za proizvodnju ekoloških predmeta poput četkica za zube.
Zaključak
Gabi Novak i njezin životni put prepun izazova, ljubavi i glazbenih ostvarenja, ostavio je dubok trag u kulturnom naslijeđu Balkana. Iako je obitelj Kalogjera bila ključna u njenom životu, ljubav prema glazbi i obiteljskim vrijednostima ostaje trajna. Slučaj s kokosom, za kraj, pokazuje koliko priroda može biti značajna u svakodnevnom životu, od prehrane do održivih industrijskih rješenja.