Oglasi - Advertisement
Sloboda Mićalović je popularna srpska glumica, poznata po svojim ulogama u filmovima, televizijskim serijama i pozorištu. Rođena je 18. aprila 1981. godine u Beogradu. Njena karijera obuhvata širok spektar žanrova, a poznata je po tome što je izgradila snažnu vezu sa publikom kroz uloge u komedijama, dramama i kriminalnim serijama.

Sloboda Mićalović, istaknuta srpska glumica, nosi ime s neobičnom i dirljivom pričom. Njen otac, poznati glumac Dragan Mićalović, inspiraciju za ime svoje kćerke pronašao je tokom rada na monodrami “Ivo Lola Ribar”. U ovoj drami, posebna pažnja posvećena je tragičnoj ljubavi između Ive Lole Ribara, poznatog jugoslovenskog revolucionara, i njegove verenice Slobode Trajković.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Ivo Lola Ribar i Sloboda Trajković – priča o neuništivoj ljubavi

Sloboda Trajković bila je partnerka Ive Lole Ribara, a njihova veza često se opisuje kao “jugoslovenski Romeo i Julija”. Njihova ljubavna priča, duboko ukorenjena u događajima Drugog svetskog rata, ostavila je neizbrisiv trag u istoriji.

Njihov brak bio je planiran za proleće 1941. godine, ali životni tokovi doneli su strašnu sudbinu. Na dan 6. aprila, kada je trebalo da se održi večera u čast predstojećeg venčanja, Beograd je napadnut i prekriven dimom i pepelom usled bombardovanja. Ovaj događaj zauvek je prekinuo pripreme za njihovu sreću.

Nakon početka rata, porodica Trajković se posvetila pomaganju partizanskom pokretu. Slobodin otac, Svetolik Trajković, nabavio je medicinski materijal za gerilske borce, dok je njen brat Miroslav učestvovao u borbama u Beogradu. Međutim, tragedija je usledila kada je policija presrela jedno Lolino pismo Slobodi.

Herojski otpor Slobode Trajković

Sloboda je bila uhapšena i mučena, ali je ostala nepokolebljiva. Gestapo ju je primoravao da napiše pismo kojim bi namamila Lolu u Beograd, ali je ona to hrabro odbila, uprkos pretnjama smrću. Zbog njene odlučnosti, cela porodica Trajković deportovana je u zloglasni Banjički logor. Dana 4. maja 1942. godine, svi članovi porodice, osim najstarije sestre Milice, stradali su u gasnoj komori. Milica je pukim čudom preživela jer nije bila kod kuće u trenutku hapšenja.

Jedan od najpotresnijih trenutaka iz Banjičkog logora zabeležen je kada su islednici pokušali da isprovociraju Slobodu pokazujući joj fotografiju Lenjina. Na pitanje da li zna ko je na slici, odgovorila je ironično: “Kunem vam se da taj čovek nikada nije bio u našoj kući.” Njena hrabrost do danas se pamti.

Tragičan završetak i simbolika ljubavi

Ivo Lola Ribar, verujući da će Slobodinu porodicu zaštititi od rata, odlučio je da ona ne učestvuje u borbama. Ipak, njegov pokušaj da je sačuva doveo je do tragičnih posledica – gubitka cele porodice Trajković. Njegova pisma Slobodi svedoče o dubokoj ljubavi i odanosti. U jednom od njih napisao je:
“Moja Sloboda, koja je bila tako mala i pitoma, otišla je u smrt kao u šetnju, s osmehom.”

Sećanje kroz umetnost i nazive ulica

Mnogi događaji iz života Ive i Slobode poslužili su kao inspiracija za umetnička dela i sećanja. Pesma “Ivo Lola”, koju je izvodio bend Korni grupa, predstavlja posvetu ovoj tragičnoj ljubavi. Takođe, jedna ulica u beogradskoj četvrti Banjica nosi ime porodice Trajković, čuvajući uspomenu na njihovu žrtvu.

Zaključak

Priča o Slobodi Trajković i Ivi Loli Ribaru nije samo istorijski prikaz jednog tragičnog vremena, već i simbol bezgranične ljubavi i hrabrosti. Ova priča, koju je Sloboda Mićalović ponosno podelila, pokazuje kako jedno ime može nositi duboko značenje i neprolaznu poruku o ljubavi, požrtvovanosti i veri u bolje sutra.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU "Manje stresa, više sreće". Otkrijte jednostavne korake za smanjenje stresa, povećanje unutrašnjeg mira i stvaranje sretnije svakodnevice o kojoj ste oduvijek sanjali! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here