U nastavku našeg današnjega članka, malo se dotičemo i teme higijene kupatila, a evo i par trikova na temu wc šolje.

Održavanje čistoće u domu, a naročito u prostorijama poput kupatila, ima ključnu ulogu u očuvanju zdravlja svih ukućana. Kupatilo je prostor u kojem se najlakše razvijaju bakterije i nečistoće, pa ne čudi što mu treba posvetiti dodatnu pažnju, posebno kada se radi o WC daski – jednom od najizloženijih dijelova.
Ako vam vaša WC daska izgleda neuredno, žućkasto i zapušteno, uzrok nije njena originalna boja, već naslage i mrlje koje su se nakupljale kroz vrijeme. Srećom, postoje provjerene i jednostavne metode pomoću kojih možete vratiti sjaj i bjelinu ovoj površini, a da pri tome ne trošite mnogo novca.
Jedan od najpopularnijih proizvoda koji se koristi u tu svrhu jeste izbjeljivač, poznatiji kao Varikina. Njegova moć dezinfekcije i izbjeljivanja čini ga nezamjenjivim saveznikom u borbi protiv tvrdokornih mrlja i bakterija. Evo kako da ga pravilno koristite:
Najprije, odvojite jednu četvrtinu čaše izbjeljivača i pažljivo je nanesite ispod ruba WC školjke, kao i na samu dasku. Ako dođe do prosipanja van predviđenih površina, odmah to obrišite, jer izbjeljivač može oštetiti druge materijale. Sljedeći korak je priprema otopine – u kantu s vodom dodajte ostatak izbjeljivača i u tu smjesu potopite skinutu WC dasku. Ostavite je da odstoji 10 do 15 minuta. Nakon toga uzmite WC četku i dobro iščetkajte svaku mrlju.
Ovaj proces se može ponoviti više puta ako su mrlje naročito tvrdokorne. Nakon završetka ribanja, temeljito isperite sve dijelove čistom vodom i osušite ih suvom i mekom krpom. Rezultat bi trebao biti sjajna, bijela i dezinfikovana WC daska.
Ipak, ako želite prirodniji i blaži pristup, možete koristiti sodu bikarbonu, koja se takođe pokazala jako učinkovitom. Dovoljno je da u kantu naspete četvrtinu šolje sode bikarbone, dodate oko 50 ml tople vode i sve dobro promiješate dok ne dobijete pastu. Tu pastu nanesite na zamrljana mjesta, ostavite je da djeluje 10 do 15 minuta, a zatim kružnim pokretima trljajte spužvom ili četkom. Povremeno možete naprskati vodom kako bi pasta zadržala vlažnost.
Nakon čišćenja, ponovo sve površine isperite i obrišite čistom krpom. Za dodatni sjaj i miris, preporučuje se ponovno korištenje blagog dezinfekcijskog sredstva ili spreja, koji se zatim prebriše vlažnom krpom.
Još jedan izuzetno djelotvoran prirodni sastojak jeste ocat, posebno destilirani bijeli ocat. Njegova svojstva omogućavaju da se organski spojevi u mrljama razgrade i lako uklone bez agresivne hemije. Potrebno je da papirnati ubrus dobro natopite octom i rasporedite ga preko WC daske. Ostavite da stoji najmanje sat vremena, a po potrebi i duže. Nakon toga, mekanom spužvom ili četkom odstranite preostale mrlje. Po završetku, obavezno sve operite vlažnom krpom, a zatim nanesite dezinfekcijsko sredstvo i eventualno osvježivač zraka.
Redovno čišćenje – na svaka dva do tri dana – osiguraće da se mrlje ne stvaraju i da vam čišćenje bude brzo i lako. Održavanje postaje rutina, a ne naporna obaveza.
Zanimljivo je da se neki ljudi odlučuju na korištenje sredstava za čišćenje pećnica ili roštilja, koji se pokazali izuzetno snažnima kada je riječ o tvrdokornim žutim flekama. Nanesite sprej ili pjenu, ostavite da djeluje 15 do 20 minuta, a zatim koristite abrazivnu stranu sunđera za uklanjanje mrlja. Rezultati mogu biti iznenađujuće dobri.
Na kraju, najvažnije je da odaberete metodu koja vam najviše odgovara, bilo da se odlučite za agresivniji hemijski pristup ili prirodnija sredstva poput sode bikarbone i octa. Uz malo truda i dosljednosti, vaša WC daska može ponovo izgledati kao nova – čista, bijela i bez neprijatnih mirisa.