Oglasi - Advertisement

Doktor Seferović je jedan od najpopularnijih doktora na Balkanu, po pitanju plućnih bolesti. Slijedi jako koristan i zaniomljiv tekst na ovu temu….

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Svatko razumije što je plućna embolija. Koliko možemo razumjeti, plućna embolija je ozbiljno stanje koje se često pogrešno dijagnosticira kao takvo. Na osnovu opisa ova osoba je opisana na sljedeći način: Seferović je opisao simptome plućne embolije kao očite ili izražene na nozi. Više informacija u preostalom dijelu članka… Dr. Petar Seferović, renomirani kardiolog, detaljno je opisao mehanizam nastanka plućne embolije, ozbiljnog i potencijalno smrtonosnog stanja, te opisao simptome koje može izazvati krvni ugrušak.

Nedavni nesretni slučaj 44-godišnje žene iz Sremske Mitrovice koja je umrla od posljedica krvnog ugruška nakon standardne apendektomije pokazao je ozbiljnost problema tromboze. Unatoč otpuštanju žene iz bolnice nakon operacije, izvješća pokazuju da nije primila nikakvu terapiju za sprječavanje razvoja tromboze, što je moglo značajno pridonijeti razvoju plućne tromboembolije, stanja koje karakterizira začepljenje krvnih žila u plućima krvnim ugruškom iz drugih dijelova tijela, najčešće iz nogu.

Dr. Seferović priznaje da je ovakav scenarij čest, posebice tijekom postoperativne faze, kada pacijenti obično ne dobivaju dovoljnu prevenciju tromboze. Kao rezultat toga, iznimno je važno slijediti standardne smjernice u vezi s prevencijom krvnih ugrušaka, uključujući redovitu tjelovježbu, korištenje kompresijskih čarapa i pružanje odgovarajuće medicinske skrbi. Rekao je da je plućna embolija jedan od najčešćih uzroka smrti u svijetu, nakon srčanog, moždanog udara i raka.

Liječnik također prepoznaje da simptomi povezani s trombom, kao što su oticanje i bol u nogama, crvenilo i vrućica, mogu biti početni simptomi ozbiljnog stanja. Otok je tipično lociran na nogama, ukazuje na upalu vena, dok su crvenilo i bol tipično povezani s razvojem tromboze. Također, dr. Seferović napominje da iako se otok može javiti na različitim dijelovima tijela, on se najčešće nalazi na nogama zbog velikog broja vena. U tom smislu, ultrazvuk se koristi kao ključno sredstvo u prevenciji tromboze i plućne embolije, jer omogućuje rano otkrivanje krvnih ugrušaka koji mogu dovesti do teških posljedica.

Osim toga, temperatura se može promijeniti kao znak odgovora tijela na upalu uzrokovanu stvaranjem tromba. Kardiolog navodi da je kvaliteta krvi od najveće važnosti u nastanku tromboze, te da su specifična krvna stanja povezana s povećanom vjerojatnošću nastanka ovog stanja. Predlaže da bi osobe mlađe od 40 godina trebale redovito kontrolirati šećer, kolesterol i krvnu sliku te se redovito podvrgavati ultrazvuku abdomena kako bi se na vrijeme prepoznali potencijalni problemi i spriječio razvoj teških bolesti poput plućne embolije. Ova tragična priča iz Sremske Mitrovice treba da bude upozorenje svim pacijentima i zdravstvenim radnicima da je prevencija tromboze od najveće važnosti, a prepoznavanje ranih znakova ovog stanja ključno za život i zdravlje pacijenata.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here