Protekle sedmice, definitivno, vijest broj jedan ne samo u regiji nego i u cijelom svijetu, bila je smrt Pape Benedikta. Vijest je to, koja je šokirala sve ljude na zemaljskoj kugli…..

Papa Franjo, koji je obnašao dužnost poglavara Rimokatoličke crkve, preminuo je danas u 89. godini života, a vjernici su se s tugom oprostili od njega. Papa Franjo ilustrirao je ustrajnost i duhovnu snagu tijekom svog života, čak iu razdobljima kada je njegovo zdravlje bilo suočeno sa značajnim izazovima. Njegova borba s respiratornim problemima počela je rano u životu, nakon što je obolio od pleuritisa, upale sluznice pluća. S obzirom na težinu tadašnjeg stanja, podvrgnut mu je operacijom uklanjanja dijela jednog plućnog krila.
Iako mu je ovaj zahvat u konačnici spasio život, rezultirao je trajnim posljedicama koje su značajno smanjile njegov kapacitet pluća i povećale njegovu osjetljivost na respiratorne infekcije u narednim godinama. U veljači 2025., desetljećima kasnije, njegovo zdravlje doživjelo je naglo pogoršanje pripisano obostranoj upali pluća. Primljen je u bolnicu Gemelli u Rimu, gdje je njegovo stanje ocijenjeno kao kritično, ali stabilno. Režim liječenja uključivao je terapiju kisikom, antibiotike i daljnje mjere za rješavanje komplikacija kao što su grčevi bronha i aspiracija, situacija koja se događa kada se tekućina ili hrana udahne, a ne proguta.
- Zbog ovih komplikacija bila je potrebna neinvazivna mehanička ventilacija. Unatoč naporima liječničkog tima i kratkotrajnom poboljšanju, stanje pacijentice ponovno se pogoršalo. Komplikacije i smanjena funkcija pluća učinile su oporavak gotovo nemogućim. Papa Franjo je umro, ostavivši duboko naslijeđe ne samo kao duhovni vođa, već i kao amblem ljudske otpornosti u borbi protiv bolesti. Još jednom, njegova životna priča naglašava važnost zdravlja pluća, osnovnog organa za održavanje života.
Zabrinjavajući je porast respiratornih bolesti, a popratni simptomi često se zanemaruju ili krivo tumače. Uobičajeni pokazatelji stanja pluća uključuju kratkoću daha, osobito tijekom tjelesne aktivnosti, uporan kašalj – bilo suh ili produktivan, potencijalno popraćen krvlju – zajedno sa piskanjem, nelagodom u prsima i osjećajem pritiska ili težine u plućima. Uz ove simptome, pojedinci često osjećaju opće manifestacije uključujući kronični umor, smanjen apetit, gubitak težine, vrućicu i noćno znojenje.
Osim toga, kronična plućna oboljenja mogu dovesti do fizičkih promjena u tijelu, primjer toga je fenomen poznat kao batina, koji karakteriziraju zadebljanje vrhova prstiju i zakrivljenost noktiju. Određene bolesti pluća imaju različite kliničke manifestacije. Na primjer, upala pluća obično se manifestira iznenada, karakterizirana visokom temperaturom, zimicom, bolovima tijekom disanja i gnojnim sekretom praćenim kašljem. U slučaju kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB), pojedinci osjećaju dugotrajan kašalj, koji se obično naziva “pušački kašalj”, zajedno sa sluzi i postupnim smanjenjem respiratorne funkcije. Nasuprot tome, na rak pluća najčešće ukazuje uporan kašalj, neobjašnjiv gubitak težine, hemoptiza i promuklost.
Nažalost, pacijenti često ignoriraju ove simptome, doživljavajući ih kao benigne, što u konačnici dovodi do kasnog postavljanja dijagnoze. Plućna embolija je izuzetno opasna i iznenadna komplikacija koja zahvaća pluća. Ovo stanje nastaje kada se arterija u plućima začepi, obično zbog krvnog ugruška. Simptomi se manifestiraju brzo i karakterizirani su intenzivnom boli u prsima, otežanim disanjem i ubrzanim otkucajima srca. Nužna je hitna medicinska pomoć, jer ovo stanje može dovesti do ishoda opasnih po život. Unatoč brojnim zdravstvenim izazovima, papa Franjo ostao je ustrajan u svom duhovnom poslanju.
Ilustrirao je snagu, predanost i vjeru, nesputanu fizičkim ograničenjima s kojima se suočavao. Njegova stalna borba s respiratornim bolestima naglašava važnost ranog prepoznavanja simptoma, brze dijagnoze i stalne brige za zdravlje pluća. U eri u kojoj plućne bolesti sve više prevladavaju, njegovo iskustvo služi kao uvjerljiv podsjetnik svima da obrate pozornost na signale svog tijela i poduzmu potrebne mjere za očuvanje zdravlja i kvalitete života.