Oglasi - Advertisement

Kako prepoznati opasan mladež

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Redovni pregledi mladeža kod dermatologa ili plastičnog hirurga ključni su za prevenciju raka kože. Ako se promjene na mladežu uoče na vrijeme, moguće je spriječiti razvoj melanoma, jednog od najopasnijih oblika raka kože. Između dva zakazana pregleda, možete sami obaviti osnovni pregled mladeža kako biste uočili eventualne promjene i na vrijeme potražili stručnu pomoć.

U našem narodu vrijedi izreka: “Bolje spriječiti nego liječiti,” što se svakako odnosi i na brigu o mladežima.

Na što obratiti pažnju prilikom pregleda mladeža
Nagla pojava promjena na mladežima, poput brzog rasta, promjene oblika ili boje, krvarenja, stvaranja kraste, svrbeža, bola, upale ili crvenila oko mladeža, može biti znak da je potrebno konzultirati stručnjaka. Što je više ovakvih znakova, veći je rizik od melanoma.

Samopregled mladeža nije zamjena za stručni pregled, ali može vam pomoći da na vrijeme prepoznate rizične promjene.

Evo jednostavnih koraka za samopregled:

Samopregled mladeža u 5 koraka:

Simetrija
Mladeži pravilnog, simetričnog oblika – okrugli, ovalni ili duguljasti – obično su manje rizični. Asimetričan mladež može biti znak za pregled kod specijaliste.

Ivice
Obratite pažnju na rubove mladeža. “Čiste” i ravne ivice su uglavnom bezopasne. Nepravilne, nazubljene ili višebojne ivice znak su za posjetu ljekaru.

Boja
Normalni mladeži su svijetlosmeđi do tamnosmeđi. Izuzetno tamni, crni mladeži mogu biti rizični i zahtijevaju stručnu procjenu.

Veličina
Mladeži veći od 6 mm zaslužuju pažnju, ali sami po sebi nisu nužno opasni, osim ako dolazi do promjena u obliku, boji ili ivicama.

Promjene u mladežu
Ako primijetite upalu, vlagu, bol, krvarenje, tamnjenje ili blijedjenje, potrebno je posjetiti dermatologa za daljnje ispitivanje.

Prema istraživanjima, samo jedan od 100.000 mladeža razvije se u melanom. Stručni pregled može otkriti čak 95% melanoma, a ako se mladež ukloni u ranoj fazi, mogućnost izlječenja je vrlo visoka.

Zašto su redovni pregledi važni?
Koža je naš najveći organ i direktno je izložena djelovanju sunca, zagađenja i drugih vanjskih faktora koji mogu utjecati na promjene. Doktorima je prilikom redovnih pregleda lakše usporediti stanje mladeža u različitim periodima i prepoznati znakove koji mogu ukazivati na opasne promjene. Specijalisti, poput dermatologa, koriste posebne alate kao što je dermoskop, koji omogućava detaljno promatranje mladeža i može otkriti promjene koje nisu vidljive golim okom.

Kako UV zračenje doprinosi promjenama na mladežima?
Izlaganje UV zrakama jedan je od glavnih faktora rizika za promjene na koži. Dugotrajno izlaganje suncu bez odgovarajuće zaštite može dovesti do oštećenja DNK u stanicama kože, što s vremenom može izazvati razvoj melanoma. Zbog toga stručnjaci savjetuju korištenje krema sa zaštitnim faktorom, čak i tokom oblačnih dana, kao i nošenje zaštitne odjeće i šešira. Solariji također povećavaju rizik od raka kože, te ih treba izbjegavati.

Genetski faktori i rizične skupine
Osim vanjskih faktora, genetika također igra važnu ulogu u predispoziciji za razvoj melanoma. Osobe koje imaju bliske članove porodice s historijom melanoma, svijetlu kožu, crvenu ili plavu kosu, kao i pjege, imaju povećan rizik od razvoja raka kože. Također, osobe sa većim brojem mladeža ili atipičnim (displastičnim) mladežima trebale bi češće obavljati preglede kod dermatologa.

ABCDE pravilo za prepoznavanje melanoma

Kako bi se olakšala procjena mladeža, razvijeno je tzv. “ABCDE” pravilo, koje može pomoći pri razlikovanju benignih mladeža od onih koji zahtijevaju pažnju:

  • A – Asimetrija: Asimetrični mladeži su često rizičniji.
  • B – Bordure (ivice): Nepravilne, reckave ivice mogu biti znak melanoma.
  • C – Color (boja): Promjene u boji, naročito prisustvo različitih nijansi unutar jednog mladeža.
  • D – Diameter (promjer): Mladeži promjera većeg od 6 mm zaslužuju dodatnu pažnju.
  • E – Evolucija (promjene): Bilo kakva promjena na mladežu – veličina, oblik, boja – važan je znak za posjetu ljekaru.

Kako smanjiti rizik od melanoma?

Osim redovnih pregleda i samopregleda, evo nekoliko savjeta za smanjenje rizika:

  • Izbjegavajte sunčanje u periodu kada su UV zrake najjače (obično između 10 i 16 sati).
  • Nosite zaštitnu odjeću, kao što su dugi rukavi, šeširi sa širokim obodom i naočale s UV zaštitom.
  • Koristite kreme sa zaštitnim faktorom od najmanje SPF 30 i nanositi ih svakih 2 sata, posebno nakon plivanja ili znojenja.
  • Izbjegavajte solarije jer su UV zrake u njima vrlo intenzivne i štetne.

Zaključak
Redovna briga o koži i poznavanje vlastitih mladeža najbolji su način za prevenciju ozbiljnih problema. Ako primijetite bilo kakve promjene, nemojte odgađati pregled kod dermatologa. Rana reakcija može biti presudna za zdravlje, jer kada se melanom otkrije u početnoj fazi, uspješnost liječenja je gotovo 100%.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here