U današnjem ćlanku donosimo Vm nek zanimljive informascije ako sumljate da Vas partner vara,koji su znakovi a vjerovatno sa ženom koju poznajete……..

Otkriće koje će vam otvoriti oči: Ako sumnjate da vas partner vara, najvjerovatnije je to sa ženom koju već poznajete!
- Nevjera je jedna od najčešćih prijetnji savremenim vezama i brakovima. Psiholozi i stručnjaci za partnerske odnose otkrivaju zabrinjavajuću istinu: kada partner odluči da pređe granicu vjernosti, najčešće to nije sa nekom nepoznatom osobom. Većina prevara dešava se sa osobama koje već poznajete – prijateljicama, koleginicama, susjedama ili zajedničkim poznanicima.
Zašto baš bliske osobe?
Prema novim istraživanjima, 68% emocionalnih i fizičkih prevara započinje u krugu osoba s kojima partner već ima određenu bliskost. To se objašnjava činjenicom da takvi odnosi dolaze s osjećajem povjerenja i sigurnosti. „Nevjera sa osobom koju poznajete nije samo pitanje prilike – to je rezultat postepenog građenja intimnosti,“ ističe psihologinja Marija V.
- Na prvi pogled, obična prijateljska komunikacija može prerasti u nešto mnogo dublje. Razmjene poruka, šale i emocionalna podrška lako mogu dovesti do prelaska granice. To se posebno često dešava u trenucima kada u vezi postoji emocionalni jaz ili kada jedan od partnera osjeća da mu nedostaje pažnje.
Emocionalna rana koja ostaje
Nevjera nije samo fizički čin. Ona za sobom ostavlja duboke emotivne rane koje žrtvi izdaje mogu trajati godinama. Osobe koje su prevarene često pate od nesanice, depresije, anksioznosti i problema s povjerenjem u budućim vezama. Pitanja poput „Zašto baš ja?“ i „Šta mi nedostaje?“ izjedaju samopouzdanje i mogu izazvati ozbiljne psihičke posljedice.
Znakovi na koje treba obratiti pažnju
Stručnjaci savjetuju da obratite pažnju na suptilne promjene u ponašanju partnera:
-
Češće dopisivanje s jednom osobom iz vašeg kruga.
-
Neočekivani izljevi ljubaznosti ili, suprotno, hladnoća prema toj osobi pred vama.
-
Povećana potreba za privatnošću, zaključavanje telefona, skrivene poruke.
-
Manjak interesovanja za zajedničke aktivnosti.
Društvene mreže – nova prijetnja
U digitalno doba, prevare su postale lakše nego ikad. Poruka bivšoj simpatiji ili prijateljici može izgledati bezazleno, ali često upravo tako počinje „klizav teren“. Društvene mreže nude lažni osjećaj anonimnosti, što kod mnogih podstiče rizična ponašanja.
Šokantne brojke
Nedavna evropska studija otkriva da: 41% muškaraca i 38% žena priznaje da su varali s osobom koju partner poznaje.
U 53% slučajeva preljuba se dogodila s kolegom ili koleginicom s posla.
27% prevara se desilo s bliskim porodičnim prijateljima.
Kako spriječiti izdaju?
Prevencija je moguća, ali zahtijeva trud oba partnera. Otvorena komunikacija o potrebama, nesigurnostima i emocijama ključ je očuvanja bliskosti. Redovni zajednički trenuci i pokazivanje pažnje mogu smanjiti rizik da partner traži ispunjenje izvan veze.
Ako se prevara dogodi… šta dalje?
Ako dođe do izdaje, postoje dva puta: kraj ili borba za obnovu povjerenja. Terapija za parove i otvoreni razgovori pomažu nekima da prebrode krizu, ali ne uspijevaju svi. Stručnjaci podsjećaju da je izlazak iz začaranog kruga izdaje moguć samo ako postoji iskrena želja s obje strane.
Nevjera je kompleksan fenomen koji razara veze i porodice, ali često je i alarm da nešto u vezi nije funkcionisalo kako treba. Da biste sačuvali ljubav, njegujte povjerenje i bliskost – jer je emocionalna povezanost najbolja zaštita od iskušenja