U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o spavanju, koje je potrebno svakome od nas. Naime, jako je bitno, da imamo bar 7 sati sna u toku jednoga radnoga dana….

Buđenje tokom noći bez ikakvog vidljivog razloga mnogima nije strano. Možda mislite da je to normalno i bezopasno, ali ako se to dešava redovno u isto vreme, možda bi trebalo obratiti pažnju. Postoji mogućnost da vaše telo pokušava da vam pošalje poruku. U ovom tekstu ćemo detaljno objasniti šta to znači iz perspektive kineskog biološkog sata, kao i kako su hormoni i psihičko stanje uključeni u ovaj noćni fenomen.
Kineski biološki sat – unutrašnji sat vaših organa
U tradicionalnoj kineskoj medicini postoji koncept poznat kao biološki sat organa. Ovaj sistem deli dan i noć na dvosatne intervale i povezuje ih sa radom pojedinih unutrašnjih organa. Smatra se da svaki organ ima svoj period “najveće aktivnosti”, i kada se u to vreme često budimo, možda se zapravo radi o signalu da taj organ ima problem.
Evo kako to izgleda po kineskom satu:
Dvosatni periodi i njihova značenja:
-
21:00 – 23:00 – vreme kada telo prelazi u fazu regeneracije. Ako tada imate problema da zaspite, moguće je da vaš imunološki sistem, štitna žlezda, nadbubrežne žlezde ili metabolizam ne funkcionišu optimalno. Stres i zabrinutost su česti uzroci. Tehnike opuštanja kao što su meditacija ili blago istezanje mogu pomoći.
-
23:00 – 01:00 – ovo je vreme kada je žučna kesa najaktivnija. Ako se tada budite, možda je vreme da preispitate svoju ishranu, naročito unos nezdravih masti. Takođe, emocije kao što su gorčina i zameranje mogu igrati ulogu. Praštanje i emocionalno rasterećenje mogu doneti olakšanje.
-
01:00 – 03:00 – najaktivniji je jetra. Ako se tada često budite, moguće je da jetra ne može da obradi toksine. Detoksikacija i smanjenje unosa alkohola ili teške hrane mogu pomoći u balansiranju njenog rada.
-
03:00 – 05:00 – period kada je debelo crevo najaktivnije. Ako vas tada san napušta, to može biti znak da je telu potrebno pročišćenje. Ova faza je često povezana sa emocionalnim stanjima poput nestrpljenja i osećajem da ste “zaglavili” u životu.
“Vučji sat” – drevni pojam u modernom kontekstu
Možda ste čuli za izraz “vučji sat”. Ovaj termin se odnosi na period između 03:00 i 04:00 ujutro, kada većina ljudi spava, a vukovi u prirodi ostaju budni. Danas se koristi da opiše onaj deo noći kada se najčešće budimo i osećamo tjeskobu, strah ili tugu.
Tokom tog perioda, telo prolazi kroz specifične promene:
-
Telesna temperatura opada
-
Melatonin, poznat kao hormon sna, dostiže svoj vrhunac
-
Istovremeno, kortizol (hormon stresa) i serotonin (hormon sreće) su na najnižem nivou
-
Protok krvi u nekim delovima mozga se smanjuje, što nas čini osetljivijima na negativne emocije
Upravo zbog ove hormonalne neravnoteže može doći do buđenja, a zatim i problema sa ponovnim uspavljivanjem.
Zašto ne možete odmah ponovo da zaspite?
Osim fizioloških razloga, tu je i mentalni faktor. Kada se probudimo u ovom periodu, naš um je ranjiv – lako padamo u vrtlog negativnih misli, briga ili pesimizma. To dodatno remeti san, stvarajući začarani krug noćnih buđenja.
Rešenje: Tehnika disanja 4-7-8
Ako se budite u ovom osjetljivom satu i ne možete da zaspite, pokušajte sa tehnikom disanja 4-7-8 koju promoviše dr. Mike Breus (poznat i kao @sleepdoctor na TikToku). Ova metoda pomaže da se telo umiri i opusti, smanjujući stres i olakšavajući povratak snu.
Koraci su jednostavni:
-
Udahnite 4 sekunde
-
Zadržite dah 7 sekundi
-
Izdahnite 8 sekundi
Ponavljanjem ove vežbe nekoliko puta, možete uspavati i telo i um.
Zaključak: Telo ne govori rečima, ali zato “šapuće” kroz signale
Buđenje u isto vreme svake noći nije slučajno i ne bi trebalo da se ignoriše. Kineski biološki sat nudi interesantan pogled na to kako su naši organi povezani sa ciklusima sna, dok moderna nauka dodaje objašnjenja kroz hormone i moždanu aktivnost.
Ako prepoznate svoj uzorak buđenja u nekim od navedenih perioda, pokušajte da sagledate i fizičko i emotivno stanje koje možda ignorišete. Prilagodite ishranu, uvedite rutine opuštanja, obratite pažnju na mentalno zdravlje i – slušajte svoje telo. Ono retko greši kad vam nešto želi reći.