Tokom zimske sezone, suplementi vitamina C su veoma traženi od strane pojedinaca koji žele da ojačaju svoj imuni sistem i spreče nastanak gripa i prehlade.
Ipak, obilje prirodnih izvora hrane koji su prepuni vitamina C obično prođu nezapaženo.
Iako se najčešće može susresti u obliku tableta, kapsula, praha i drugih sličnih formata, važno je zapamtiti da se ova supstanca također može prirodno naći u brojnim izvorima hrane.
Vitamini se mogu naći u raznim prirodnim izvorima, uključujući citrusno voće poput limuna i narandže, kao i peršun, kelj, spanać i brokulu. Iako su ovi vitamini neophodni za pravilno funkcioniranje našeg tijela, nismo u mogućnosti da ih proizvodimo iznutra jer nam nedostaje enzim L-gulonolakton oksidaza.
Da bismo dobili vitamin C, moramo ga nabaviti putem prehrane ili alternativnim putem. Vitamin C je rastvorljiv u vodi, što nas sprečava da ga skladištimo u telu. To zahtijeva dnevni unos kako bismo osigurali da ne osjetimo nedostatak.
Preporučuje se dnevni unos od 75 do 90 miligrama.
Jedna od posljedica ove insuficijencije je potencijalni razvoj raznih bolesti, od kojih je skorbut najpoznatija. Da bi se spriječila ovakva stanja, dovoljan je dnevni unos od 75 do 90 mg vitamina C, što je zahtjev koji se u razvijenim zemljama obično ispunjava putem prehrambenih izvora.
Proizvodnja kolagena, neophodnog za održavanje zdrave kože, oslanja se na prisustvo vitamina C. Delujući kao antioksidans, vitamin C takođe doprinosi dobrobiti kardiovaskularnog sistema. Osim toga, olakšava apsorpciju željeza u tijelu. Jačanje imunološkog sistema i ubrzavanje zacjeljivanja rana su dodatne prednosti povezane s vitaminom C.
Pojedinci koji mogu biti podložni nedostatku vitamina C uključuju pušače, pojedince sa ograničenom raznolikošću ishrane i one sa specifičnim zdravstvenim stanjima koja ometaju apsorpciju nutrijenata u probavnom sistemu. Preporučuje se da odrasli (stari od 19 godina i više) unose približno 75 mg vitamina C za žene i 90 mg za muškarce.
Da biste održali zdravu ravnotežu, savjetuje se da ne konzumirate više od 2000 mg ove supstance dnevno; prekoračenje oznake od 1000 mg neće rezultirati povećanom apsorpcijom u tijelu, već može uzrokovati probavne probleme kao što je dijareja.
Dugotrajna konzumacija visokih doza vitamina C može dovesti do razvoja bubrežnih kamenaca zbog stvaranja nerastvorljivih soli u bubrezima, posebno oksalatnog jona u kombinaciji s kalcijem, koji je metabolit vitamina C.