U današnjem ćlanku Vam donosimo inteesantno vjerovanje starih ljudi,zasto i koju vočku nebi trebali saditi blizu kuce…..

Smokva u dvorištu: raj ili zamka? Evo zašto je treba saditi što dalje od kuće
Mnogi ljudi maštaju o dvorištu prepunom zelenila, mirisa i plodova koje mogu ubrati sopstvenim rukama. Drveće daje hladovinu, oplemenjuje prostor i donosi osećaj mira, ali ako niste pažljivi u izboru vrste i mesta sadnje – može doneti i ozbiljne probleme. Među omiljenim vrstama, koje mnogi rado sade zbog estetske lepote i bogatog roda, našla se i smokva. Međutim, upravo ona često skriva jednu nevidljivu opasnost za svaki dom.
Smokva – dragulj Mediterana sa “tamnom stranom”
Smokva je vekovima simbol obilja i života. Njeni sočni plodovi su prava poslastica, a njeni široki listovi i brzi rast čine je atraktivnom i kao ukrasno drvo. Mnogi ne mogu da odole da je posade odmah pored terase ili kuhinjskog prozora, kako bi miris njenih listova ulazio u kuću i kako bi plodovi bili “nadohvat ruke”.
Ali upravo ta blizina objekta je ono što je čini najvećim neprijateljem temelja i instalacija. Razlog? Njeno korenje.
Koren koji ne prašta
Smokva ima izuzetno razvijen i invazivan korenov sistem. On poseduje neverovatnu sposobnost da detektuje vlagu i da se širi u svim pravcima kako bi je pronašao. U tom pohodu na vodu, ništa je ne može zaustaviti – ni tvrdi beton, ni cigla, ni kamen.
Ako smokvu posadite uz kuću, postoji velika verovatnoća da će se njeno korenje uputiti direktno ka temeljima, pronaći najmanju pukotinu i početi da je širi. Na taj način može:
-
destabilizovati temelje kuće,
-
izazvati pucanje zidova i pločica,
-
oštetiti podzemne vodovodne i kanalizacione cevi,
-
izazvati zagušenje odvoda i poplave.
Jednom kada smokva pusti korenje, njeno uklanjanje je pravi građevinski poduhvat. U najgorim slučajevima zahteva razbijanje betona i sanaciju oštećenih delova kuće.
Idealna udaljenost smokve od kuće
Ako želite smokvu u svom dvorištu – dobra vest je da ne morate odustati od nje, već je samo pravilno pozicionirati. Preporuka pejzažnih arhitekata je:
-
minimalno 7-10 metara od temelja kuće,
-
što dalje od vodovodnih i kanalizacionih instalacija,
-
u delu dvorišta gde ima dovoljno prostora da slobodno širi svoje krošnje i korenje.
Na taj način ćete imati predivno drvo, bez rizika da jednog dana gledate pukotine na svom zidu.
Šta još treba znati pre sadnje smokve?
-
Raste brzo – idealna je za pravljenje hlada u dvorištu.
-
Voli sunčane pozicije i dobro drenirano tlo.
-
Ako je posadite u saksiju ili betonsku žardinjeru, njen rast će se prirodno usporiti, a korenje ostati pod kontrolom.
Zaključak
Smokva je pravi dar prirode – daje hlad, hranu i estetiku koju malo koje drvo može da nadmaši. Međutim, ako se pogrešno posadi, može postati neprijatelj vašeg doma. Zbog toga je važno planirati sa znanjem i vizijom: odaberite idealno mesto i uživajte u svim blagodatima ovog mediteranskog čuda – bez straha od neželjenih posledica.