Odlaganje potrebe odlazka u tolat i čekanje može višestruko da naruši zdravlje.
Oni koji su skloni da trpe i čekaju poslednji čas teraju svoju bešiku da skladišti veće količine urina, a zbog toga dolazi do njenog slabljenja.
Zadržavanje urina, koje je praćeno nedovoljnim unosom vode može ozbiljno ošteti bešiku, dovesti do nevoljnog mokrenja, infekcija urinarnog trakta i kamena u bubregu.
Pojedine osobe često odlaze u toalet “za svaki slučaj” i kada ne osećaju potrebu. Ova navika, takođe, može negativno da utiče na elastičnost i jačinu mišića bešike.
Urolozi kažu da zdrav čovek urinira šest do osam puta tokom 24 sata. A ovo su moguće posledice ako ne osluškujete fiziološke potrebe za mokrenjem:
Naprezanje – Mokraćna bešika deo je urinarnog sistema i rezervoar mokraće unutar rastegljive mišićne strukture. Bešika skladišti mokraću koju stvaraju bubrezi i sa uretrom čini donji urinarni trakt. Kada se napuni nervni impulsi šalju informacije ka mozgu. Bešika je u suštini sloj unutrašnje kože, a zid bešike je uglavnom mišić i kao i ostali mišići u telu, ako se suviše naprežu bilo da se odlaže odlazak u toalet ili se u njega ide “za svaki slučaj” doći će do oštećenja.
Nevoljno oticanje urina – Urinarna inkontinencija, odnosno nevoljno oticanje urina iz bešike ili gubitak kontrole mokraćne bešike uobičajen je problem. Česta je i urgentna urinarna inkontinencija kada je gubitak urina udružen sa jakim nagonom za mokrenjem. Bitno je, kako ne bi došlo do daljeg slabljenja bešike, što pre početi s lečenjem i pridržavanjem zdravih životnih navika.
Infekcije – Zadržavanje mokraće može da dovede do infekcija urinarnog trakta koji je sterilan, osim dela sluzokože na samom izlazu uretre. Razni mikroorganizmi, bakterije mogu izazvati infekciju i zapaljenje sluzokože urinarnog trakta, oštećenja urinarnog trakta i funkcije bubrega.
Cistitis – Zadržavanje urina i neredovno pražnjenje bešike najčešći je uzrok cistitisa (upale bešike). Kada suviše često odlažemo mokrenje patogene bakterije i gljivice dospevaju u sluzokožu bešike. Upale mogu biti i posledica loše higijene, upale bešike najčešće izazivaju gljivica Candida albicans i bakterija ešerihija koli. Peckanje prilikom mokrenja, bol u donjem dijelu stomaka, taman urin i jakog je mirisa, neki su od simptoma infekcije urinarnog trakta.