Oglasi - Advertisement

Prema The Guardianu, sveobuhvatna studija koja je uključivala preko 99 miliona pojedinaca iz različitih zemalja, uključujući Australiju, Argentinu, Kanadu, Dansku, Finsku, Francusku, Novi Zeland i Škotsku, ne samo da je potvrdila retkost poznatih komplikacija vakcine, već je takođe naglasila da prednosti vakcine daleko nadmašuju sve povezane rizike.

Globalna mreža podataka o vakcinama provela je studiju koristeći deidentifikovane elektronske zdravstvene podatke za analizu učestalosti 13 bolesti mozga, krvi i srca kod pacijenata koji su primili vakcine od Pfizera, Moderne ili AstraZeneca. Istraživači su uporedili ove stope sa očekivanim stopama ovih stanja u populaciji prije pandemije.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Studija je sa izuzetnim stepenom preciznosti potvrdila uspostavljene veze između mRNA vakcina (posebno Pfizer i Moderna) i rijetke pojave miokarditisa (upala srčanog mišića) i perikarditisa (oticanje zaštitne vrećice koja okružuje srce). Dodatno, potvrdila je povezanost Guillain-Barréovog sindroma (autoimunog poremećaja koji pogađa živce) i tromboze cerebralnih venskih sinusa (rijetka vrsta krvnog ugruška u mozgu) kao nuspojava povezanih s vakcinom AstraZeneca.

U analizi podataka, otkriveno je da je ranije neuobičajena nuspojava poznata kao akutni diseminirani encefalomijelitis, karakterizirana upalom i oticanjem mozga i kičmene moždine, povezana s vakcinom tipa AstraZeneca. Rezultati ove studije nedavno su objavljeni u cijenjenom međunarodnom časopisu Vaccine.

Nakon otkrića, profesor Jim Buttery, koji je povezan s Globalnom mrežom podataka o vakcinama, izjavio je da su istraživači bili primorani da provedu posebnu studiju kako bi neovisno potvrdili nuspojavu. Ova naknadna istraga uključivala je analizu zasebnog skupa podataka koji se sastojao od 6,8 ​​miliona Australaca koji su primili AstraZeneca vakcinu.

Osim što je potvrdila akutni diseminirani encefalomijelitis kao rijetku nuspojavu, australijska studija je također otkrila još jednu ranije nepoznatu nuspojavu zvanu transverzalni mijelitis, koju karakterizira upala kičmene moždine, zahvaljujući opsežnim dostupnim podacima specifičnim za AstraZeneca.

Australijska studija, kako je objavljeno u časopisu Vaccine prošlog petka, otkrila je da podaci ukazuju na izuzetno nizak rizik od akutnog diseminiranog encefalomijelitisa, sa samo 0,78 slučajeva na milijun doza, i nešto veći rizik od transverzalnog mijelitisa, sa 1,82 slučaja na milijun doza.

Prema Butteriju, višem istraživačkom analitičaru na Murdoch Dječjem istraživačkom institutu u Australiji, otkriće rijetkih nuspojava obično se događa tek nakon što milioni ljudi primiju vakcinu.

Prema njegovim riječima, uvođenje vakcine je jedini način da se saznaju odgovori na ta pitanja, jer nijedno kliničko ispitivanje ne može dati dovoljnu snagu za njihovo rješavanje.

Prema njegovoj izjavi, iako su oba stanja ozbiljna, pacijenti obično doživljavaju povoljan oporavak.

Prema profesorici Julie Leask, cijenjenom autoritetu za vakcine sa Univerziteta u Sidneju, ključno je zadržati uravnotežen stav kada se razmatraju ova otkrića. Ona naglašava da zaraza Covidom značajno povećava vjerovatnoću doživljavanja određenih neuobičajenih stanja, mnogo više nego sama vakcina. Osim toga, ona naglašava da ove studije daju dodatnu potvrdu da naši cijenjeni stručnjaci za vakcine marljivo prate i odmah rješavaju sve slučajeve teških nuspojava uzrokovanih vakcinama.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here