Za danas smo vam spremili jako emotivnu priču, a koja je povezana sa teškom bolesti. Naime, tumor na godišnjem nivou uzima na milione ljudi širom svijeta….

Nakon što je s nevjerojatnom hrabrošću pobijedila opaku bolest, jedna žena izgubila je život zbog posljedica liječenja. Kemoterapija koja je trebala biti spas, na kraju joj je ozbiljno oštetila srce. U svega pola sata, porodica je prošla kroz šokantnu tranziciju – od svakodnevice do trenutka u kojem hitna pomoć proglašava kraj. Njena djeca, tri sestre, zauvijek su zapamtila taj dan kao trenutak kada se sve promijenilo.
Dan nakon sprovoda, dok su se spremale za povratak u svakodnevicu, dočekao ih je topli miris domaće hrane – njihov otac, slomljen, ali brižan, pripremio je svježe skuhani džem. Taj čin, iako malen, bio je simbol bezuvjetne roditeljske ljubavi. U tom emotivnom trenutku, sestre su se satima grlile i plakale, potpuno obuzete tugom i sjećanjima.
Hormoni: Nevidljivi vladari našeg tijela
U drugom dijelu priče, fokus se prebacuje na zdravlje tijela i hormonalne promjene, posebno kod žena. Nije rijetkost da određeni dijelovi tijela tvrdoglavo zadržavaju masnoću – bez obzira na trud. Razlog tome često nije lijenost, već biološka stvarnost zvana hormoni.
“Način života, ishrana i genetika imaju ogroman utjecaj, ali hormonska ravnoteža je ključ,” navodi profesor Whitehead, stručnjak iz područja fiziologije.
Kortizol – poznat i kao hormon stresa – ima glavnu ulogu u stvaranju masnih naslaga na području trbuha. Tijelo, kada je pod pritiskom, oslobađa ovaj hormon kako bi se pripremilo za “borbu ili bijeg”, ali ta energija se pohranjuje u masnom tkivu. Kako bi se to izbjeglo, stručnjaci preporučuju: male i česte obroke, izbjegavanje intenzivne tjelovježbe duže od 45 minuta, i hranu s niskim glikemijskim indeksom poput jabuka i cjelovitog zrna.
Estrogen, s druge strane, uzrokuje nakupljanje masti na bedrima i stražnjici. Višak ovog hormona može izazvati začarani krug – masne stanice pohranjuju više estrogena, koji zatim stvara još više masti. Alkohol otežava jetri da očisti višak estrogena, dok brokula, zahvaljujući specifičnim nutrijentima, podržava jetru u tom procesu. “Sojini dodaci mogu pomoći, ali ne treba pretjerivati,” napominju stručnjaci.
Progesteron je često uzrok oticanja zglobova, posebno gležnjeva. Iako u manjku može dovesti do zadržavanja tekućine, paradoksalno, njegova prirodna uloga je diuretska. Za njegovu optimalnu proizvodnju savjetuje se konzumacija hrane bogate vitaminom E, poput sjemenki suncokreta i maslaca od kikirikija. Također, izbjegavanje natrija i prerađene hrane, te dovoljno sna, ključni su koraci za uravnotežen hormon rasta i smanjenje otoka.
Tiroksin, hormon štitnjače, odgovoran je za natečeno lice i vrat. Njegov nedostatak usporava cijeli metabolizam. Dodatak selena može pomoći boljoj apsorpciji tiroksina i poboljšanju općeg zdravlja.
Testosteron, iako često vezan za muškarce, ima važnu ulogu i kod žena. Pad razine ovog hormona povezan je s nakupljanjem sala na nadlakticama. Hrana bogata proteinima (poput jaja, tofua, oraha) i minerali poput cinka, magnezija i vitamina B6 pomažu povećanju testosterona. “Čak i redovita samomasaža može imati pozitivan učinak,” kažu istraživanja.
Na kraju, spominje se i hormon rasta (HGH) – ključan za obnovu tkiva i sagorijevanje masnoća. Nizak nivo HGH-a povezan je s povećanjem masnih naslaga na leđima, osobito kod žena. Hrana bogata melatoninom, poput malina, može potaknuti njegovo prirodno lučenje, a jogurt s glutaminom dodatno pojačava proizvodnju.