Oglasi - Advertisement

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

BONUS TEKST:

Zima je vrijeme kada mnogi od nas žele da se zavuku pod toplo ćebe i spavaju poput medvjeda, nadajući se da će tako preskočiti sezonu gripa, prehlada i raznih virusa. Dok čekaonice u ljekarskim ordinacijama postaju prepune pacijenata, vrijedi podsjetiti se na jednostavne, prirodne recepte naših baka koji su kroz generacije pomagali ljudima da ojačaju imunitet i izbore se s bolestima.

Jedna od biljaka kojoj su se naši stari uvijek vraćali je žalfija (Salvia officinalis). Hipokrat je još prije više od dvije hiljade godina govorio: “Zašto bi čovjek umro, ako u njegovoj bašti raste žalfija?” Njegove riječi podsjećaju nas koliko priroda može biti moćna. Žalfija je vekovima korištena kao lijek za grlobolje, kašalj i respiratorne infekcije. Osim toga, blagotvorno djeluje na želudac i crijeva, smanjuje groznicu i olakšava bolove u mišićima, koji često prate rane faze prehlade i gripe. Arapi su, baš kao i Rimljani i Kinezi, vjerovali da žalfija nosi tajnu dugovječnosti, a moderna nauka danas potvrđuje njena antibakterijska, antivirusna i antifungalna svojstva.

Ali žalfija nije jedini prirodni saveznik u borbi protiv bolesti. Tu je i jedan začin koji svakodnevno koristimo, a rijetko razmišljamo o njegovim ljekovitim moćima – cimet. Istraživanja su pokazala da cimet uništava čak i one bakterije koje su otporne na uobičajene antibiotike. Posebno je efikasan protiv E. coli, a samo jedna kašičica cimeta dnevno može uništiti čak 99,5% bakterija u organizmu za samo tri dana. Osim što grije organizam, cimet reguliše šećer u krvi i poboljšava cirkulaciju, zbog čega je idealan začin za zimske napitke.

Još jedan neizostavan “čuvar zdravlja” je bijeli luk, koji je poznat kao prirodni antibiotik. Njegova moć leži u alicinu – jedinjenju koje ima snažno antibakterijsko i antivirusno djelovanje. Naše bake su znale da nekoliko čenova bijelog luka dnevno može spriječiti razvoj infekcija i pomoći u bržem oporavku od bolesti. Kombinacija meda i bijelog luka često se koristila za jačanje imuniteta, a mnogi i danas vjeruju da ovaj jednostavni recept može zaštititi čitavu porodicu tokom zime.

Đumbir je još jedna namirnica koja zaslužuje posebno mjesto. Njegov korijen zagrijava tijelo iznutra, ublažava upale grla, smiruje kašalj i podstiče znojenje, čime pomaže u izbacivanju toksina. Čaj od đumbira s dodatkom limuna i meda pravi je eliksir za hladne dane – ne samo da osnažuje organizam, već i vraća energiju nakon iscrpljujućeg dana.

Naše bake su znale i koliko je važan med. On nije samo prirodni zaslađivač, već pravi melem za grlo i snažan borac protiv bakterija. “Kašičica meda pred spavanje smiruje kašalj i pomaže boljem snu,” govorile su, a mnogi i danas praktikuju ovaj mali ritual.

Za one koji se bore s upalama sinusa ili začepljenim nosom, tu je stari trik – inhalacija kamilicom. Para ove ljekovite biljke otvara disajne puteve i smanjuje upale, dok njena nježna aroma umiruje i opušta cijelo tijelo.

Prije nego što posegnete za sintetičkim lijekovima, možda vrijedi dati šansu onome što su naši stari znali instinktivno: priroda ima rješenje za mnoge naše probleme. Potrebno je samo malo vremena i pažnje da sebi pružimo najbolje – bez hemije i agresivnih preparata.

Zima ne mora biti sezona bolesti. Uz moćne biljke i začine, malo discipline i ljubavi prema sebi, moguće je ojačati tijelo i dočekati proljeće zdravi i puni energije.

 

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here