Još jednom je zastrašujući slučaj ujedinio cijelu regiju. Nestanak malene djevojčice Danke i potraga za njom se budno prati dok se svi nadaju da će ona biti završena sretno i da će je pronaći živu i zdravu. Od utorka, kada je njezina majka u 13.45 sati prijavila nestanak, svima je na ustima pitanje gdje pronaći dvogodišnju Danku Ilić? Svi znakovi djevojčice su nestali, ostavljajući nas da kolektivno tražimo odgovore.Aktiviranjem sustava “Nađi me” i dolaskom brojnih policijskih službenika i novinara cjelokupna javnost je uzbunjena o situaciji u Banjskom polju. Unatoč više od 50 sati neprekidne danonoćne potrage, dijete je ostalo nestalo.
Tijekom tog razdoblja vlasti su razgovarale i sa poznanicima i susjedima, kao i s uključenim roditeljima. Dok je otac dragovoljno prošao poligrafsko ispitivanje, majka je to odbila zbog trudnoće, a oduzet joj je i telefon radi vještačenja. Slučaj ulijeva osjećaj straha, a kako se s vremenom pojavljuju novi detalji, samo produbljuje zagonetnost koja ga okružuje.
Među gostima “Usijanja” koji su se temeljito bavili ovom temom bili su Slavica Radovanović, umirovljena pukovnica Ministarstva unutarnjih poslova (MUP); Rajko Nedić, narodni poslanik Narodnog pokreta Srbije; i dr. Ana Budak, glavna urednica Kurira i pravnica.
Nedić je iznio detalje o rupama oko kuće i naveo da su ekipe vatrogasaca upućene u te kanale u potrazi za bilo kakvim tragom gdje se nalazi nestala Danka.
Svjedočili smo kako vatrogasna brigada i nova policijska vozila prolaze naizmjenično, signalizirajući osjećaj hitnosti. Cijelo polje iskopali su teški strojevi, otkrivši rupu na posjedu koja je otkrila mrežu kanala dugu otprilike 10 kilometara, međusobno povezanih s lokalnim rudnikom. Po otkriću jedne od tih rupa, vatrogasci su odmah stigli i spustili se u njezinu dubinu. Ovi kanali služe kao vodovi za transport vode do i od rudnika, obuhvaćajući složeni sustav podzemnih tunela. Višestruka okna s okomitim padovima vode u dubine ispod. Zbog toga su dodatne jedinice i vatrogasni timovi raspoređeni da istraže te tunele pomoću kamera i reflektora, kako bi se utvrdilo je li djevojka možda upala unutra. Područje je podsjećalo na gustu šumu, posuto krhotinama i otpadom, a postojanje ovog tunela otkriveno je tijekom procesa iskopavanja. Pretpostavlja se da je to jedna od pristupnih točaka za kanal dug 10 kilometara.
Budak je primijetio da su roditelji dva uzastopna dana bili uključeni u policiju, pušteni su, zatim vraćeni i na kraju zadržani.
Dvaput odlazak na policiju u tako zamršenim situacijama možda nije norma, ali je svakako u granicama zakona. Zapravo, moglo bi se reći da je to pozitivan razvoj događaja, budući da pokazuje da vlasti, posebno tužitelj koji nadzire slučaj, imaju jasnu ideju i smjer istrage. Bitno je naglasiti da roditelje ne treba smatrati krivima samo zato što su u dva navrata tražili pomoć policije, jer je to i te kako njihovo pravo.
Tokom razgovora, Nedić se osvrnuo na naslovnu stranu Kurira i prešao na iznošenje informacija.Trenutno se bavimo glavnim problemima koji su se pojavili u međuvremenu. Početno pitanje vrti se oko neobičnosti iznenadnog dolaska majke u selo nakon duljeg izbivanja, u pratnji svoje djece na dan igre. Da pružimo neki kontekst, naše prve informacije pokazale su da je kuća pripadala Dankinom ocu i da je posjećivana samo povremeno.
Kako je tih dana bilo ugodno vrijeme, odlučili su iskoristiti vikendicu, a majka je potaknula sina i kćer Danku. No, dogodile su se nepredviđene okolnosti kako se vrijeme pogoršalo, a po dolasku su otkrili da je kuća zaključana. U pokušaju da osigura vodu za svog sina, majka je ušla u kuću, au tom trenutku Danka je misteriozno nestala, kako smo doznali.
Kasnije se doznaje da je ključ od kuće doista bio zaključan, a majka je pribjegla da sinu da vodu iz bijelog Forda parkiranog u blizini. Zanimljivo, majka je svoj automobil odlučila parkirati iza kuće, unatoč dovoljno slobodnog prostora ispred, što izaziva sumnju u potencijalno skrivanje.
S obzirom na svoje veliko iskustvo s MUP-om, Radovanović je istraživala mogućnost da slučaj sadrži neobično velik broj nerazjašnjenih elemenata.U ovakvim situacijama, prvi odgovor policije nije jednostavan zbog odsutnosti osumnjičenika. Potrebna je opsežna istraga i višestruki razgovori kako bi se prikupile informacije i provjerila njihova točnost, što se vidi i u ovom konkretnom slučaju.
S vremenom se kroz razgovore i operativni rad dolazi do novih informacija, pa je teško sve odmah ukrstiti. Stoga zahtijeva značajnu količinu vremena. U početku nitko ne bi posumnjao da bi roditelji mogli biti uključeni u bilo kakvu štetu svom djetetu. Međutim, kako istraga napreduje, pojavljuju se nedosljednosti, a policija postaje odgovorna za rješavanje tih nejasnoća.