Oglasi - Advertisement

U današnjem clanku proćitajt o nadbubrežnoj žlizdi,ova žleza se nalazi iznad bubrega jako je mala ali mocna i moze da unisti celi orgnizam,saznajte više….

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Iako su male i teške svega nekoliko grama, nadbubrežne žlijezde igraju ogromnu ulogu u održavanju ravnoteže u ljudskom organizmu. Ove dvije žlijezde, smještene poput malih kapica na vrhu bubrega, proizvode hormone koji utiču na gotovo svaki aspekt našeg zdravlja – od načina na koji tijelo reaguje na stres, preko regulacije krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi, do ravnoteže soli i vode. Kada one ne funkcionišu kako treba, posljedice mogu biti dramatične i opasne.

Stručnjaci upozoravaju da simptome poremećaja nadbubrežnih žlijezda nikako ne smijemo zanemarivati. Umor, slabost, nesanica, promjene raspoloženja, neobjašnjivo gojenje ili mršavljenje, pad libida i povišen nivo stresa samo su neki od znakova koji mogu ukazivati na problem.

Mala žlijezda – velika moć

Nadbubrežne žlijezde sastoje se od dva glavna dijela: kore i srži (medule). Kora proizvodi hormone poput kortizola, aldosterona i spolnih hormona (estrogena i testosterona), dok srž proizvodi adrenalin i noradrenalin, ključne za reakciju tijela na stres. „Bez ovih hormona, tijelo ne bi moglo preživjeti ni najobičniji fizički napor, a kamoli stresne situacije“, objašnjava prof. dr Milan Petrović, endokrinolog.

Kortizol je poznat kao „hormon stresa“, ali njegova uloga je mnogo šira – on reguliše imunitet, pomaže u održavanju nivoa šećera u krvi i daje energiju za svakodnevne aktivnosti. S druge strane, aldosteron je zadužen za ravnotežu elektrolita i krvni pritisak. Kada dođe do poremećaja u proizvodnji ovih hormona, cijeli organizam ulazi u stanje haosa.

Kada žlijezda počne slati signale

Poremećaji nadbubrežnih žlijezda mogu biti uzrokovani različitim faktorima: autoimunim bolestima, tumorima, genetskim poremećajima, hroničnim stresom ili dugotrajnom upotrebom kortikosteroidnih lijekova. Najpoznatiji poremećaji su Addisonova bolest (nedostatak hormona) i Cushingov sindrom (prekomjerno lučenje kortizola).

Simptomi koje ne smijete ignorisati uključuju:
 Stalni umor, bez obzira na odmor
 Gubitak apetita ili, suprotno, naglo dobijanje na težini
 Tamne fleke na koži
 Nizak krvni pritisak i vrtoglavice
 Depresija i razdražljivost
 Osjetljivost na infekcije

„Ako primijetite kombinaciju ovih simptoma, potrebno je odmah posjetiti ljekara i provjeriti funkciju nadbubrežnih žlijezda“, upozorava dr Petrović.

Hrana kao saveznik zdravih nadbubrežnih žlijezda

Na sreću, zdravlje nadbubrežnih žlijezda može se poboljšati pravilnom ishranom i načinom života. Preporučuju se namirnice bogate vitaminom C (citrusi, crvena paprika), vitaminom B5 (avokado, brokoli), magnezijumom (orah, badem, spanać) i proteinima. Izbjegavajte brzu hranu, šećer i kofein koji dodatno opterećuju žlijezde.

„Kombinacija zdrave ishrane, redovnog sna i tehnika za upravljanje stresom (poput joge i meditacije) može značajno da pomogne“, dodaje dr Petrović.

Kada je potrebna hitna pomoć?

Ako dođe do naglog pogoršanja stanja – povraćanja, jake slabosti, bolova u stomaku i zbunjenosti – moguće je da se radi o nadbubrežnoj krizi, stanju koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.

Stručnjaci poručuju: „Ne čekajte da sitni problemi prerastu u ozbiljne bolesti. Nadbubrežne žlijezde su male, ali njihovo zdravlje održava cijelo tijelo u balansu.

 

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here