U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o jednoj ispovijesti, od strane vjerske osobe. Inače, ovaj pop je jednu noć prespavao kod muslimana, a evo šta se desilo….

Monah Mihajlo krenuo je u duhovnu misiju, tokom koje je posjetio Novi Pazar, izazvavši duboke emocije u cijeloj Srbiji. Ljubazno je primljen u kuću nepoznatog intelektualca, koji mu je ponudio mjesto za odmor – gest gostoprimstva kojeg će, kako ističe Mihajlo, zauvijek pamtiti. Dvije noći ostao je kod ovog domaćina, koji je ostao s njim, pokušavajući Mihajla dobro napiti.
“Ovo je Veliki tjedan, vrijeme za razmišljanje, mir i kontemplaciju o kušnjama koje je Gospodin pretrpio u danima koji su prethodili Njegovom raspeću i uskrsnuću”, rekao je redovnik u videu objavljenom na njegovom YouTube kanalu. Prisjetio se potom susreta u Novom Pazaru koji je otkrio najdublja osjećanja srpskog naroda. “Veliki Božji blagoslov bio je očigledan tijekom našeg putovanja u Novi Pazar. Ljubazno me je dočekao dostojanstveni domaćin – musliman – koji me je pratio dva dana i dvije noći. Doista, primio me onako kako apostol opisuje, kao anđela Božjeg. Čak me odvezao u predgrađe i odvezao na periferiju Novog Pazara, sve dok ne ostanem na brizi nad svojim anđelom.
Odlazak iz grada mogao je dati još toplije gostoprimstvo da nisam bio umoran, a možda i nerazborit, molim se da Bog, stvoritelj neba i zemlje, čuva njih i sve dobre ljude ovoga grada. Redovnik je posebno istaknuo važnost gostoprimstva, govoreći o “Abrahamovom gostoprimstvu”, koje se u kršćanskoj tradiciji smatra vrlinom – primjer za to je trenutak kada je prorok Abraham dočekao tri anđela, ne znajući njihov pravi identitet. Ističe da je istu vrlinu primijetio i kod Novepazaraca. Redovnik je izrazio dubok osjećaj u svom duhu, prepoznajući da jedinstvena Božja zaštita i blagoslov obavija te skupove.
Primijetio je da je radost koju su iskusili prisutni bila i duboka i duhovna – bit koja je mnogima nedostajala. Također je izrazio razočaranje ograničenim sudjelovanjem svećenika na ovim događanjima, istaknuvši nužnost postavljanja temelja zajedništva i duhovnosti za mlade pojedince. U periodu pred pravoslavni Uskrs, u vremenu kada se hrišćani širom sveta bave tišinom i molitvom, monah Mihajlo otišao je u duhovnu misiju u Novi Pazar, ističući neophodnost zajedništva. Svoj posjet zaključio je izjavom: „Slava Bogu i svako dobro Vam želim“. Važno je napomenuti da postoji mnogo običaja vezanih za Veliki četvrtak, a posebno za Veliki petak.
Među njima, jedna od najvažnijih obiteljskih tradicija je farbanje jaja. Jerej Borislav Petrić dao je daljnji uvid u običaje koji su se održavali uoči Uskrsa. U idealnom slučaju, trebali biste se baviti slikanjem kada to vrijeme dopušta, ostavljajući poseban trenutak za nastavak aktivnosti. Tradicionalno se jaja najviše kuhaju na Veliki petak, što proizlazi iz shvaćanja da je taj dan određen kao neradni dan. Mnogi pojedinci prepoznaju da se ovom prigodom trebamo više posvetiti duhovnim stvarima, svojim domovima i bližnjima, zbog čega ovaj dan ima posebno značenje u našim običajima. Naprotiv, u Velikoj suboti i Velikom četvrtku nema ničeg neobičnog.
Ova prekrasna tradicija učvršćuje našu povezanost sa samim slavljem Uskrsa; međutim, nije u tome stvar. Sudjelujemo li u bojanju jaja ili ne, svejedno je, kako je napomenuo župnik, “Bože moj. Čin bojanja jaja trebao bi simbolizirati veselje u kućanstvu, predstavljati ljepotu i živost koja poziva sve na sudjelovanje. U svom domu potičem svoju djecu da se bave ovom aktivnošću slobodno ukrašavajući jaja, bez pridržavanja nekih strogih smjernica.
Danas nam je predstavljeno mnoštvo tehnika i boja, što ovo natjecanje čini laganim; međutim, sama metoda nije od velike važnosti. Ono što je doista važno je simbolizam koji stoji iza prakse. Važno je napomenuti, doduše kratko i izvan glavne teme, da Krist nije uskrsnuo samo da bi ukrašavao jaja. To se mora naglasiti kako ne bismo previše zalutali u sporedne stvari. Za nas je ključno istinski doživjeti bit blagdana, osigurati da oni nadilaze samo produženi vikend ili kratko vrijeme okupljanja za punim stolom, gdje smo malo sretniji nego inače. Moramo duboko cijeniti što ova proslava znači za sve nas, ustvrdio je.