Dana 4. svibnja 1980. u 15.05 sati Josip Broz Tito preminuo je u Kliničkom centru u Ljubljani, samo tri dana prije svog 88. rođendana. U siječnju je Tito hospitaliziran zbog problema s cirkulacijom krvi, au posljednjim trenucima života podvrgnut mu je amputacija noge protiv njegove volje, pristajući na zahvat tek nakon što je izgubio svijest. Od sredine veljače ostao je u medicinski induciranoj komi.
Miodrag Zdravković, spiker Televizije Beograd, prenio je narodima Jugoslavije vijest o Titovom odlasku. Službena objava smrti druga Tita stigla je iz Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije i Predsjedništva Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, što je izazvalo šok u cijelom svijetu. Ova objava bila je usmjerena prema radničkoj klasi, pojedincima, građanima i različitim narodima i narodnostima unutar Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Sam sprovod bio je obavijen aurom tajnovitosti i intriga, ostavljajući za sobom trag neodgovorenih pitanja i neriješenih misterija.
Sutradan je Titovo tijelo prebačeno u Beograd Plavim vlakom koji je prometovao Zagrebom na putu iz Ljubljane. Zapanjujući broj od 700.000 pojedinaca okupio se tri dana kasnije kako bi izrazili sućut na sprovodu. Uz predstavnike iz 128 zemalja diljem svijeta, ukupno je bilo prisutno 209 državnih izaslanstava, što ga čini najposjećenijim sprovodom jedne političke ličnosti u cijelom 20. stoljeću.
Velika enigma bila je usredotočena na sadržaj lijesa izloženog u sadašnjem sastavu Skupštine Srbije, skrivenog ispod jugoslavenske zastave ukrašene zvijezdom petokrakom. Doktor Obren Đorđević, bivši čelnik srbijanske SDB-e, otkrio je potpuno razrješenje misterija oko sprovoda koji je okupio najveći skup svjetskih čelnika na jednom mjestu. Naime, ustvrdio je da u lijesu nisu posmrtni ostaci Josipa Broza Tita, već da je bio natrpan pijeskom.
Nakon smrti Josipa Broza Tita, pojedini članovi Predsjedništva SFRJ, Stevan Doronjski i Stane Dolanc, izrazili su želju da se njegovo tijelo sačuva balzamiranjem i smjesti u mauzolej koji podsjeća na Lenjinov na Crvenom trgu. Međutim, zbog prisutnosti raznih tvari u Titovom tijelu, prerano je došlo do raspadanja, uz neugodan miris. S obzirom na medicinsko-higijenska pitanja, Dolanc, Mikulić i Doronjski donijeli su odluku da se pogrebni postupak nastavi bez Titovih posmrtnih ostataka. Tijekom javne prezentacije u Saveznoj skupštini u kovčeg je stavljen pijesak. Ove dosad neobjavljene detalje Đorđević je iznio u razgovoru za srbijanske medije, rasvjetljavajući tu stvar.
Brojni pojedinci do danas ustrajno postavljaju upite o posljednjem počivalištu Josipa Broza Tita u Kući cvijeća, propitujući nepostojanje pentagrama na mramornoj ploči i izražavajući druge nedoumice vezane uz razne teorije zavjere.