– Mi se danas malo bavimo sa najpopularnijim napitkom na cijelom svijetu, a to je kafa. Jednostavno, jako veliki procenat osoba na svijetu, svoj dan ne može da započne bez konzumiranja kafe. Ona služi da nas razbudi, međutim, nikada se ne treba pretjerivati sa istom.
Dr. Peter D’Adamo, liječnik naturopat, osmislio je plan prehrane koji je posebno prilagođen za usklađivanje s unutarnjim procesima u tijelu, s uvjerenjem da slijeđenje ovog plana temeljenog na krvnoj grupi može dovesti do poboljšanja zdravlja.
- Osobe s krvnom grupom O imaju veću osjetljivost na određene bolesti, uključujući čireve, poremećaje rada štitnjače, smanjenu razinu hormona štitnjače i nedovoljnu razinu joda. Ove disfunkcije mogu dovesti do nepovoljnih ishoda kao što su prekomjerna težina i zadržavanje tekućine. Intrigantno kulturološko opažanje je da se u Japanu kandidate za posao često ispituje o njihovoj krvnoj grupi tijekom intervjua. Oni s krvnom grupom O obično se karakteriziraju kao pouzdani, predani, dobro strukturirani, savjesni i pragmatični pojedinci.
U vremenima stresa, pojedinci mogu iskusiti povećanu ljutnju, povećanu hiperaktivnost i impulzivnost. Nezdrav način života, uključujući lošu prehranu, nedostatak tjelesne aktivnosti i sklonost stresu, može pridonijeti povećanoj osjetljivosti na štetne metaboličke procese. Ti procesi mogu uključivati inzulinsku rezistenciju, smanjenje funkcije štitnjače i razvoj pretilosti.
Osobe s ovom posebnom krvnom grupom pokazuju povišenu razinu želučane kiseline u usporedbi s osobama s različitim krvnim grupama, što rezultira povećanom osjetljivošću na želučanu osjetljivost i povećanom vjerojatnošću razvoja čira na želucu.
Kako bi ublažili potencijalnu štetu, osobe s ovom krvnom grupom trebale bi se kloniti kofeina i alkohola. Važno je napomenuti da kofein, posebno, može biti štetan zbog svoje sposobnosti da podigne razinu adrenalina, koja je već povišena kod osoba s ovom krvnom grupom. Iako razumijemo da se mnogi pojedinci oslanjaju na kavu za početak dana, ključno je biti oprezan i izbjegavati pretjeranu konzumaciju kofeina, jer može rezultirati štetnim učincima poput nemira i ubrzanog rada srca.
Otrovanje kofeinom ili predoziranje je stanje koje se može dogoditi u slučajevima ekstremne konzumacije kofeina. Postavlja se pitanje kada dolazi do trovanja kofeinom?
Prisutnost opasno povišenih razina kofeina u tijelu može dovesti do trovanja kofeinom, što rezultira nizom neugodnih i potencijalno opasnih simptoma kao što su komplikacije s disanjem i napadaji.
- Simptomi povezani s trovanjem kofeinom nadilaze uobičajenu glavobolju koja nastaje zbog prekomjerne konzumacije kave. Kada premašimo preporučeni unos od ne više od 400 miligrama kofeina dnevno, što odgovara otprilike četiri do pet šalica, mogu se pojaviti simptomi trovanja kofeinom.
Nedavna istraživanja otkrila su korelaciju između prisutnosti kofeina u krvotoku i njegovog utjecaja na razinu tjelesne masnoće, kao i potencijalnog rizika od razvoja dijabetesa.
CNN javlja da prekoračenje ove granice u konzumaciji hrane može rezultirati simptomima poput tjeskobe i razdražljivosti, navodi nutricionistica Erin Palinski-Vade.
Teže posljedice trovanja kofeinom obično se očituju kada osoba unese otprilike 1200 miligrama kofeina, što je jednako konzumiranju otprilike 12 šalica kave.
Slučajevi trovanja kofeinom dobro su dokumentirani, otkrivajući niz neuroloških simptoma uključujući tjeskobu, halucinacije, migrene, napadaje i cerebralno oticanje. Osim toga, poteškoće s disanjem također mogu nastati kao komplikacija.
- Iako je neuobičajeno, ne treba odbaciti mogućnost trovanja kofeinom koje može dovesti do smrti; većina zabilježenih smrtnih slučajeva povezana je s uzimanjem tableta koje sadrže visoke koncentracije kofeina. Osim toga, važno je napomenuti da mučnina nakon obroka može nastati iz različitih uzroka. Često služi kao početni pokazatelj problema unutar probavnog sustava, iako postoje i drugi čimbenici koji tome pridonose. Pogrešne prehrambene navike, kao što su pretjerana konzumacija pržene i masne hrane, opsesivno prejedanje, intenzivna tjelesna aktivnost neposredno nakon jela ili konzumacija nekvalitetne hrane, mogu pridonijeti razvoju ovog neugodnog osjećaja.
Poduzimanje koraka za promjenu prehrane može učinkovito ublažiti neugodne simptome mučnine u tim slučajevima. Vrijedno je napomenuti da ako uključivanje zdravije hrane u vaše obroke ne donese željeni ishod i mučnina ne prestane nakon jela, to može poslužiti kao znak upozorenja za različita medicinska stanja, uključujući upalu jednjaka, gastritis, enteritis (upala tankog crijeva ), hepatitis (upala jetre), pankreatitis, kolelitijaza, čir i crijevna disbioza. Traženje liječničke intervencije ključno je u tim slučajevima, budući da se pokušaj samostalnog rješavanja ovih stanja ne samo pokazuje neučinkovitim, već predstavlja i potencijalnu opasnost.
U borbi protiv pojave mučnine, početni korak je iskorijeniti elemente koji pridonose njenoj pojavi. Nakon toga savjetuje se uzimanje češćih, ali manjih obroka i suzdržavanje od težih fizičkih napora nakon jela (radije na lagano hodanje). Također je bitno smanjiti konzumaciju masne hrane i pažljivo pratiti rokove trajanja namirnica, a pritom voditi računa o ograničenju unosa alkohola.
U slučaju da se nakon obroka, unatoč uravnoteženoj prehrani, pojave bilo kakve tegobe, važno je odmah potražiti savjet liječnika.