Danas se i u našoj kuhinji sve više počinju koristiti začino poput đumbira i kurkume prije svega zato jer je poznato koje sve benefite imaju za naše zdravlje.Međutim postoji određena grupa ljudi koja mora biti oprezna.
Općenito poznata kao “zlato prirode”, kurkuma je stoljećima priznata zbog svojih izvanrednih zdravstvenih prednosti. Ovaj se začin ne koristi samo u kulinarstvu, već ima i značajnu ulogu u tradicionalnoj medicini zbog blagotvornog djelovanja na tijelo i um. Kurkumin, primarni sastojak kurkume, poznat je po svojim snažnim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima, što kurkumu doista čini prirodnim čudom. Prednosti kurkume za poboljšanje raspoloženja i ublažavanje stresa Kurkumin pomaže u povećanju razine serotonina i dopamina, neurotransmitera povezanih s pozitivnim raspoloženjem.
- Redovita konzumacija može pomoći u smanjenju tjeskobe i depresije. Prevencija kardiovaskularnih bolesti Kurkuma pridonosi smanjenju rizika od krvnih ugrušaka i nudi zaštitu srcu od upala. Nadalje, pomaže u kontroli krvnog tlaka i snižavanju razine lošeg kolesterola. Zbog bogatog sadržaja antioksidansa, kurkuma jača imunološki sustav, pomaže tijelu u borbi protiv infekcija i smanjuje upale.
Studije pokazuju da kurkumin može usporiti proliferaciju stanica raka i spriječiti njihov napredak, osobito u slučajevima raka bubrega, dojke i debelog crijeva. Osim toga, kurkumin podiže razinu moždanog neurotrofnog faktora (BDNF), koji podržava regeneraciju neurona i može smanjiti rizik od razvoja Alzheimerove i Parkinsonove bolesti. Kurkuma potiče proizvodnju žuči, pomaže probavu i pomaže u ublažavanju nadutosti. Njegovo protuupalno djelovanje povoljno je kod bolesti poput ulceroznog kolitisa i sindroma iritabilnog crijeva.
Obično se kurkuma koristi za pripremu čaja ili napitaka u svakodnevnoj rutini. Popularni recept uključuje čajnu žličicu kurkume pomiješanu sa šalicom toplog mlijeka, koje se obično naziva “zlatnim mlijekom”. Nadalje, čaj od kurkume može se pripremiti dodavanjem cimeta, limunovog soka, meda i kokosovog ulja, što povećava njegove zdravstvene prednosti. Kurkuma može obogatiti brojna jela, poput juha, variva, rižota i frapea. Kako biste poboljšali apsorpciju kurkumina i maksimizirali njegove dobrobiti, samo dodajte malu količinu crnog papra.
Tko treba biti oprezan s kurkumom? Kurkuma je obično sigurna za većinu ljudi; međutim, neke bi ga skupine trebale koristiti oprezno. Trudnice i dojilje trebaju biti oprezne jer kurkuma može potaknuti kontrakcije maternice i utjecati na trudnoću. Osim toga, osobe sa žučnim kamencima moraju biti oprezne jer bi to moglo pogoršati postojeće probleme sa žučnim mjehurom. Pojedinci koji imaju problema s bubrezima mogu otkriti da povišene razine oksalata u kurkumi mogu pridonijeti stvaranju bubrežnih kamenaca.
Za one s dijabetesom, kurkuma bi potencijalno mogla utjecati na razinu šećera u krvi, zbog čega je mudro konzultirati se sa zdravstvenim djelatnikom. Osim toga, ključno je znati da kurkuma može spriječiti zgrušavanje krvi prije operacije, što može povećati rizik od krvarenja tijekom operacije. Kurkumin se može pohvaliti impresivnim nutritivnim profilom, nudeći vitamine B6, C, E i K, kao i ključne minerale poput kalija, željeza, cinka, bakra i selena.
Nadalje, kurkuma je bogata vlaknima, bitnim za potporu zdravlju probavnog sustava. Preporučena dnevna količina kurkume kreće se od 3 do 10 grama. Kako bi se izbjegle moguće nuspojave, ovu dozu treba smanjiti za djecu i starije osobe. Povećanje dobrobiti kurkume: Za poticanje apsorpcije kurkume u tijelu preporučuje se učinkovita kombinacija s crnim paprom i zdravim masnoćama poput kokosovog ulja ili avokada.
Nadalje, dodavanje kurkume vašim obrocima poboljšava apsorpciju njezinih svojstava koja promiču zdravlje. Više od pukog začina, kurkuma djeluje kao značajna prirodna pomoć za vaše dobro stanje. Ako ga učinite dijelom svoje dnevne rutine, možete izvući razne prednosti. Ipak, kao i kod svakog dodatka, umjerenost je ključna, a za sigurnu i učinkovitu upotrebu preporučljivo je posavjetovati se sa stručnjakom.