U današnjem ćlanku Vam donosimo savjetkako ublažiti osip od vrućine,u nastavku ne propustite…

Leto sa sobom donosi sunce, vrućinu i znoj, ali nažalost, za mnoge i neprijatnu pojavu osipa od vrućine, poznatog i kao miliaria. Iako se najčešće javlja kod beba, ni odrasli nisu imuni – posebno oni koji se mnogo znoje, nose usku odeću ili rade napolju po vrućinama. Sitne crvene bubuljice, peckanje i svrab mogu da poremete svakodnevni život, ali dobra vest je da postoji niz prirodnih rešenja koja mogu da pruže brzo olakšanje.
Zašto nastaje osip od vrućine?
U osnovi problema je blokada znojnih žlezda – kada znoj ne može da ispari s površine kože, on se zadržava ispod nje, izazivajući upalu. Topla i vlažna klima, sintetička odeća i prekomerno znojenje dodatno pogoršavaju stanje. Umesto da odmah posegnete za farmaceutskim kremama, možda vredi pokušati s nekim od prirodnih sastojaka koji se već nalaze u vašem domu.
1. Aloe vera – prirodni umirujući gel
Gel iz listova aloe vere poznat je po svom hidratantnom i protivupalnom dejstvu. „Hladan i svež gel direktno iz biljke nanosite nekoliko puta dnevno na osip“, savetuje se, jer on hladi kožu i ubrzava regeneraciju.
2. Hladne obloge
Jednostavna, ali efikasna metoda. Mokra krpa ili obloga sa ledom (uvijenim u tkaninu) može trenutno da smanji svrab i crvenilo. Držite je do 20 minuta i ponavljajte po potrebi.
3. Kupka od ovsenih pahuljica
Ovas je prirodni saveznik kože. Dodajte šolju samlevenih ovsenih pahuljica u mlaku vodu i potopite se 15–20 minuta. Ova kupka ublažava svrab i umiruje upaljenu kožu.
4. Pasta od sode bikarbone
Ova čudotvorna praškasta supstanca ima sposobnost da smanji iritaciju. Pomešajte kašiku sode s tri kašike vode, nanesite na osip, sačekajte desetak minuta i isperite hladnom vodom.
5. Čaj od nim listova
Biljka nim, poznata po snažnim antiseptičkim svojstvima, može pomoći kod osipa. Skuvajte listove, ostavite da se ohlade i prebrišite kožu tim čajem, ili se okupajte u njemu.
6. Multani miti glina
Ova glina se koristi u ajurvedskoj medicini jer izvlači toplotu i toksine iz kože. Napravite pastu s vodom, nanesite, i nakon sušenja isperite. Deluje osvežavajuće i rashlađujuće.
7. Krastavac
Krastavac nije samo za salatu – bogat je vitaminom C i hidrira kožu. Stavite tanke kolutove direktno na osip ili utrljajte sok od krastavca da biste smirili iritaciju.
8. Sandalovina
Sandalovo drvo ima prirodna umirujuća svojstva. Napravite pastu od sandalovog praha i vode, namažite na kožu i pustite da se osuši. Ova metoda ublažava crvenilo i svrab.
9. Peršun (korijander)
Listovi peršuna, kada se izgnječe u pastu, deluju blago protivupalno. Nanesite svež peršun na osip i ostavite da deluje neko vreme – prirodan, mirisan i koristan tretman.
10. Jabukovo sirće
Zahvaljujući svom antibakterijskom dejstvu i sposobnosti da vraća prirodni pH kože, jabukovo sirće je odlična opcija. „Pomešajte kašiku sirćeta s čašom vode, natopite vatu i prebrišite osip jednom do dva puta dnevno,“ preporučuje se.
Kada treba potražiti pomoć lekara?
Iako prirodni preparati u većini slučajeva pomažu, važno je da obratite pažnju na znakove pogoršanja. Ako osip ne prolazi nakon 3 do 5 dana, pojavi se gnoj, bol, otok ili temperatura – vreme je da posetite dermatologa. Iza sličnih simptoma mogu da se kriju ozbiljnije dijagnoze poput gljivične infekcije ili ekcema.
Ukoliko je osip intenzivan – ne eksperimentišite sami, već se što pre obratite stručnjaku. Prirodni preparati su blagi i često efikasni, ali nekad jednostavno – nisu dovoljni.