Oglasi - Advertisement

U posljednje vrijeme, značaj razmatranja preseljenja u Njemačku ili neku drugu ekonomski naprednu evropsku državu stalno raste.

Postoje pojedinci koji podržavaju ideju odlaska bez razmatranja dodatnih faktora, dok se drugi oštro ne slažu i tvrde da nema boljeg mjesta od našeg rodnog grada. Mlada Beograđanka, koja je prošle godine krenula na put u Nemačku u potrazi za perspektivnijom budućnošću, pružila je živopisan prikaz života na suprotnoj strani.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Rad u bolnici u blizini Diseldorfa Milici donosi veliko zadovoljstvo. Ona prima mjesečnu platu od 2.000 eura i uživa u obilju slobodnog vremena koje ima, ponekad čak osjećajući da je pretjerano. Nedavno je dobila izdašnu pauzu od sedam dana od svojih dužnosti. Radna nedelja se sastoji od standardnih 40 sati, što je savršeno u skladu sa njenim prethodnim iskustvom u Beogradu. Milica utehu nalazi u izuzetnim uslovima rada i zadovoljavajućoj plati koju prima. Nadalje, cijeni činjenicu da se svi dodatni aspekti, kao što su noćne smjene, praznici i bolovanja, u potpunosti plaćaju.

U slučaju da je bolovanje zaposlenog duže od četiri sedmice, ima pravo na 80 posto plate. Osim toga, oni koji su ozbiljno bolesni mogu dobiti finansijsku pomoć za lijekove i njegu.

Cene u Srbiji su veoma slične onima u našoj zemlji. Prema njenoj izjavi, trudnice imaju pravo na punu platu dok su na porodiljskom odsustvu i dobijaju tri godine pauze nakon rođenja svakog djeteta.
Kada je reč o ceni svakodnevnih artikala, cene u prodavnicama su prilično slične onima u Srbiji. Iako mogu postojati male varijacije u cijenama određenih artikala, generalno gledano, one imaju tendenciju izjednačavanja. Međutim, dodatni troškovi mogu biti veći, ovisno o specifičnoj lokaciji. Blizina većih gradova direktno utiče na ukupan iznos duga. Ja lično za stan od 50 kvadrata plaćam 490 eura mjesečno, što pokriva sve troškove osim struje. Mjesečni račun za struju iznosi 50 eura. Ako su moji troškovi tokom godine manji od predviđenih, dobijam povrat za višak iznosa na koji sam se prvobitno pretplatio. Suprotno tome, ako premašim procijenjene troškove, ja sam odgovoran za plaćanje razlike.

Samo oni koji su iskusili obje strane mogu istinski odgovoriti na dilemu da li otići ili ostati. Ipak, neosporno je da svaka opcija ima svoj skup prednosti i nedostataka. Iako prihvatanje “njemačkog EUR-a” može poboljšati nečiji životni standard, gubitak poznatog prebivališta, zajednice, urbanog okruženja i voljenih također može izazvati osjećaj melanholije i pustoši.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here