Uklanjanje neprijatnih mirisa iz doma može biti jednostavno uz nekoliko praktičnih saveta, a sve bez upotrebe hemijskih osveživača. Naši domovi su ispunjeni različitim mirisima koji dolaze iz svakodnevnih aktivnosti, poput kuhanja, pušenja cigareta, ili prisustva kućnih ljubimaca.

Dok su neki mirisi prijatni, poput svježe pečenog hljeba ili mirisa cvijeća, neprijatni mirisi često mogu narušiti atmosferu u domu. Kako bi se postigao mirisan i svjež prostor, prvo je potrebno eliminisati neugodne mirise, a zatim uvesti prirodne, prijatne arome.

Jedna od prvih preporuka za osvježavanje doma jeste često provjetravanje prostorija. Otvaranje prozora nekoliko puta dnevno, čak i zimi, pomaže da se zrak pročišćava i cirkuliše. Svjež zrak je osnova prije uvođenja bilo kakvih dodatnih mirisa.

  • Nakon što se osigurate da je zrak u vašem domu svjež, možete pripremiti prirodni osvježivač zraka na šporetu koristeći jednostavne sastojke. Aromatično bilje i začini, kao što su cimet, karanfilić, vanilija, muškatni oraščić, i kore citrusa (limun, grejp, narandža), stavljaju se u lonac sa vodom i zagrijavaju na laganoj vatri. Para oslobađa predivne arome koje će osvježiti prostor. Kora citrusa, pored toga što daje ugodan miris, može se koristiti za neutralizaciju loših mirisa, primjerice u kantama za smeće.

Soda bikarbona je takođe odličan saveznik u borbi protiv neprijatnih mirisa. Zahvaljujući svojoj sposobnosti da apsorbuje mirise, ona se može koristiti na različite načine. Na primjer, mješavina sode bikarbone i limuna može osvježiti prostor prirodnim citrusnim mirisom. Za pravljenje jednostavnog osvježivača za dom, dovoljno je napuniti staklenu teglu sodom bikarbonom, dodati koru limuna i probušiti poklopac. Ovaj osvježivač možete postaviti bilo gdje u kući kako biste neutralizovali loše mirise.

Pored osvježivača, soda bikarbona se može koristiti i za osvježavanje tepiha. Pospite je po tepihu, ostavite nekoliko sati, a zatim usisajte. Ovaj jednostavan postupak eliminiše nakupljene neprijatne mirise i ostavlja tepih svježim.

Eterična ulja su još jedan prirodan način da se dom ispuni prijatnim aromama. Ako ste ikada bili na masaži, znate koliko su umirujuće arome lavande, eukaliptusa ili peperminta. Eterična ulja se mogu koristiti u difuzorima ili sprejevima za prostor. Difuzori su danas pristupačni i lako dostupni, a omogućavaju konstantno osvježavanje prostora. Međutim, važno je paziti na pravilnu dozu eteričnih ulja, jer preintenzivni mirisi mogu izazvati glavobolju.

Ako želite da sami napravite osvježivač sa eteričnim uljima, probajte ovaj jednostavan recept: pomiješajte dvije kašičice ulja lavande i limete, ostavite da mješavina odstoji nekoliko dana, a zatim dodajte 100 ml alkohola. Ovu mješavinu stavite u bocu sa raspršivačem i koristite kad god želite osvježiti prostor. Ovaj osvježivač ne samo da će vaš dom ispuniti prijatnim mirisom, već će istovremeno pružiti osjećaj opuštanja.

Dakle, uz nekoliko jednostavnih, prirodnih trikova, možete lako eliminisati neprijatne mirise i stvoriti prijatan, svjež i mirisan dom bez upotrebe štetnih hemikalija.

B0NUS TEKST

Jedna zanimljiva činjenica o hobotnicama je njihova nevjerovatna inteligencija i složeni mozak. Hobotnice su među najinteligentnijim životinjama na svijetu, a mogu se pohvaliti sa čak devet mozgova! Naime, osim glavnog mozga, svaka od osam krakova ima svoj “mini mozak”, koji omogućava krakovima autonomno donošenje odluka i reagovanje na podražaje.

  • Ove fascinantne životinje mogu rješavati složene probleme, pamtiti rješenja i čak koristiti alatke. Na primjer, hobotnice su viđene kako koriste školjke kokosovog oraha kao sklonište, noseći ih sa sobom da bi se zaštitile u slučaju opasnosti. Takođe, poznate su po sposobnosti učenja kroz posmatranje – mogu naučiti nove vještine gledajući druge hobotnice kako obavljaju određene zadatke.

Još jedna nevjerovatna činjenica je njihova sposobnost kamuflaže. Hobotnice mogu brzo promijeniti boju i teksturu kože kako bi se stopile s okolinom, izbjegavajući predatore ili zaskočivši plijen. Zahvaljujući specijalizovanim ćelijama u koži, hobotnice mogu ne samo oponašati boje morskog dna, već i uzorke poput pijeska, stijena ili korala, čineći ih majstorima kamuflaže u morskim dubinama.

Oglasi