Oglasi - Advertisement

Čišćenje kupatila može biti izazovan, ali neophodan zadatak kako bi se održala higijena i prijatna atmosfera u domu. S obzirom na to da je kupatilo prostorija koja se često koristi i koja je u stalnom kontaktu s vodom, vlaga i nečistoće brzo se nakupljaju.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Uklanjanje plijesni sa silikona u kupaonici, posebno oko tuša i umivaonika, može biti izazov s kojim se mnogi susreću. Plijesan je neugodna pojava koja se lako razvija na vlažnim površinama, a silikon, koji se često koristi kao brtva između kade ili tuša i zida, idealno je mjesto za njen rast zbog stalne izloženosti vodi i vlazi. Vlažno okruženje omogućava sporama plijesni da se zadrže na silikonu i počnu razvijati. Iako plijesan može izgledati kao obična crna prljavština, ona zapravo predstavlja rast mikroorganizama koji se brzo šire ako se ne uklone na vrijeme.

Najčešće, plijesan na silikonu u kupaonici nije ista ona opasna crna plijesan koju ponekad nalazimo na zidovima ili drugim mjestima u kući, ali to ne znači da je treba ignorisati. Uklanjanje plijesni sa silikona je nužno ne samo zbog estetskih razloga, već i zbog higijene. Ako se ne tretira na vrijeme, plijesan može postati teža za uklanjanje i može prouzrokovati neugodne mirise, ali i zdravstvene probleme kod osoba osjetljivih na plijesan.

Za uklanjanje plijesni sa silikona postoji nekoliko jednostavnih, ali učinkovitih metoda koje ne zahtijevaju skupe proizvode. Prvi i najjednostavniji način je upotreba destiliranog bijelog octa. Ocat je prirodno sredstvo za čišćenje koje djeluje antibakterijski i antifungalno. Da biste uklonili plijesan, dovoljno je poprskati područje na kojem se plijesan pojavila bijelim octom i zatim ga obrisati krpom ili sunđerom.

Ako se plijesan zavukla u male pukotine, staru četkicu za zube možete koristiti da izribate teže dostupna mjesta. Ovaj ekološki prihvatljiv način čišćenja je učinkovit i siguran za upotrebu, ali zahtijeva određeno strpljenje i upornost.

U slučajevima kada ocat ne uspije potpuno ukloniti plijesan, možete pokušati s izbjeljivačem. Izbjeljivač je snažno sredstvo koje uništava plijesan, ali treba biti oprezan prilikom njegove upotrebe jer ispušta štetne kemikalije. Preporučljivo je nositi rukavice kako biste zaštitili kožu, kao i masku za lice kako biste izbjegli udisanje para. Ako izbjeljivač ne djeluje dovoljno, možete ga kombinirati sa sodom bikarbonom, koja pomaže pri dodatnom ribanju tvrdokornih mrlja. Smjesa izbjeljivača i sode bikarbone stvara pastu koju možete nanijeti na zahvaćena mjesta, a zatim dobro istrljati četkom ili krpom.

Redovno čišćenje i održavanje suhoće površina na kojima se silikon nalazi može spriječiti daljnje širenje plijesni. Nakon tuširanja, preporučljivo je prozračiti prostoriju ili obrisati višak vode kako bi se smanjila vlaga koja potiče rast plijesni. Korištenjem ovih jednostavnih, ali učinkovitih tehnika, možete održavati silikon u kupaonici čistim, spriječiti povratak plijesni i osigurati dugotrajnu higijenu vašeg doma.

BONUS TEKST

Med je jedinstven po tome što, ukoliko se pravilno čuva, nikada ne truli. Arheolozi su otkrili tegle meda u drevnim egipatskim grobnicama koje su bile stare preko 3000 godina i još uvek su bile jestive! Tajna dugovečnosti meda leži u njegovom sastavu. Med je visoko kiselkast i ima nisku vlažnost, što sprečava razvoj bakterija i plesni. Takođe, pčele dodaju enzim zvan glukoza oksidaza koji, kada se kombinuje sa vodom, proizvodi vodonik-peroksid, dodatno štiteći med od kvarenja. Još jedna zanimljivost je da su stari Egipćani med koristili ne samo kao hranu, već i kao sredstvo za balsamovanje i konzervaciju, verujući u njegova antiseptička svojstva.

Suve datule, s druge strane, su voće koje takođe može da traje veoma dugo bez kvarenja. Datule su jedna od najstarijih kultivisanih biljaka, uzgajaju se više od 5000 godina na Bliskom Istoku i severnoj Africi. Njihova dugovečnost potiče od visokog sadržaja prirodnih šećera i niske vlažnosti, što sprečava rast mikroorganizama. Zbog svoje izdržljivosti i bogatog nutritivnog sastava, datule su bile ključna hrana za nomadske narode koji su putovali kroz pustinje. Takođe, datule su izuzetno hranljive – bogate su vlaknima, kalijumom i vitaminima, pa su savršena energetska hrana za putnike.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here