U slučaju da niste u mogućnosti pružiti pomoć, savjetuje se suzdržati se od toga. Kada nudimo podršku pojedincima koji se bore s rakom, od iznimne je važnosti biti oprezan u odabiru riječi. Umjesto izjave: “Nalazi pokazuju da je vaše stanje ozbiljno i zahtijeva hitno liječenje”, važno je pristupiti situaciji sa suosjećanjem i empatijom.
U slučaju da liječnik bude prisiljen dati ovu nesretnu informaciju, to će vjerojatno označiti početak niza teških vijesti koje čekaju. Osjećaj nevjerice i čuđenja nerijetko obuzima pojedince suočene s ovom situacijom, ali i one koji smognu hrabrosti usmjeriti svoje napore u borbu protiv ove nemilosrdne bolesti i upoznati se s nepoznatom terminologijom vezanom uz liječenje.
Pacijenti ne samo da se moraju boriti s izazovnom borbom protiv bolesti, već se također susreću s preprekom napete komunikacije unutar svog društvenog kruga, što ometa njihovu sposobnost da se uključe u smislene rasprave. Nekim osobama je teško stalno raspravljati o svom stanju, dok su drugi skloniji otvoreno iznositi svoja iskustva.
Za početak, primarna i ključna radnja je izravno se raspitati kod osobe o njihovoj spremnosti da sudjeluje u raspravi o svom trenutnom stanju. Kako obično reagirate kada se suočite s objavom dijagnoze raka vaše voljene osobe? Ako vam ponestane riječi, sasvim je prihvatljivo to priznati. Bitno je da budete iskreni u izražavanju svog čuđenja. Iako je prikladno izraziti suosjećanje, preporučljivo je izbjegavati pretjerano suosjećanje i dramatične demonstracije.
Kada komunicirate s osobama koje nisu dobro, ključno je pokazati osjetljivost i poštovanje. Posvetite potrebno vrijeme da se raspitate o njihovom emocionalnom stanju i procijenite njihovu razinu opuštenosti pri otvaranju teme.
Kada razgovarate o njihovoj bolesti, važno je voditi računa o prethodnim iskustvima pojedinca sa sličnim upitima. Pitanja neka budu kratka i promišljena. Ako ste sposobni ponuditi praktičnu podršku, potrudite se. Međutim, ako niste u mogućnosti pružiti pomoć, najbolje je izbjeći preuzimanje obveza. Ako ste u poziciji pomoći, očuvajte pouzdanost i budite spremni na sve nepredviđene okolnosti. Ključno je suzdržati se od spominjanja slučajeva drugih koji su podlegli istoj bolesti.
Suzdržite se od traženja informacija o bilo kakvoj potencijalnoj opasnosti za njezinu dobrobit. Umjesto toga, izbjegavajte je zatrpavati pretjeranom količinom upita koji se odnose na točne karakteristike tumora, njegove medicinske postupke i njezine posjete bolnici. Od iznimne je važnosti izbjeći stigmatiziranje pojedinca povezivanjem s visoko zaraznom bolešću. Ključno je imati na umu da je rak kronično stanje, a ne privremena bolest.
Molimo vas da izbjegavate hvaliti njezinu iznimnu ustrajnost, jer to odvraća pozornost od istinskog izvora njezine hrabrosti. Strogo se preporuča ne insinuirati ili podržavati bilo kakve izvanredne napitke ili čudotvorne lijekove. U slučaju da je potreban razgovor o načinu prehrane, vodit će ga kvalificirani medicinski stručnjak.
Preklinjem vas da se suzdržite od pokretanja takvog dijaloga. Klonite se provođenja istraga isključivo u svrhu prikupljanja materijala koji se može senzacionalizirati i širiti. Oduprite se iskušenju da ležerno odbacite situaciju nonšalantnim slijeganjem ramenima i rečenicom: “Uvijek postoji nada.” Pred vama stoji osoba čija se egzistencija ljulja na rubu!
Kako bi se osiguralo da se pravilnom liječenju pridaje najveća važnost, ključno je izbjegavati dijeljenje literature ili novinskih članaka koji insinuiraju da se rak može pobijediti isključivo čistom odlučnošću. Iako snaga volje nedvojbeno pridonosi putu ozdravljenja, za pojedince koji se bore s ovom bolešću bitno je odmah dati prioritet odgovarajućim medicinskim intervencijama. Prigrlite iskreni osmijeh i njegujte pozitivan način razmišljanja, dopuštajući im da prirodno zrače i uzdižu one u svojoj blizini. Imperativ je priznati da oporavak uključuje različite čimbenike izvan same snage volje.