Oglasi - Advertisement

Mnogo je bračnih zajednica u svijetu koje se jako čudni za naše podneblje. Tako vam danas donosimo priču o jednom jako neobičnom plemenu….

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Svi znaju za poligamiju, ali poliandrija nije toliko raširena. Doslovno u nekoliko afričkih plemena i također u planinskom Tibetu. Tamo žena prvo uzima muškarca za muža, a zatim svu njegovu mlađu braću. Po čemu je život takve obitelji drugačiji? Poliandrija je preživjela zbog želje da se osigura teritorij klana. Ispalo je ovako: Jedna je obitelj imala okućnicu, a kada se najstariji brat oženio, sagradio je sebi kuću i osnovao svoju farmu.

A ako u obitelji ima mnogo braće, tada će velika parcela biti podijeljena na četiri ili pet dijelova, a nakon druge generacije bit će podijeljena na mikroskopska područja. Imalo je smisla sačuvati cjelovitost parcele za obitelj. Ali kako, neće se žena udati za siromaha bez kuće. Tada je odlučeno da će svaki brat imati obitelj, ali samo jednu ženu. Tada neće biti potrebe za razbijanje zemlje. Muškarci srednje klase mogli su si priuštiti jednu ženu i biti sigurni da su djeca definitivno njihova.

Bogati se nisu ustručavali imati mnogo žena, koje su mogli jednako uzdržavati. Ali siromašni farmeri morali su se boriti da osiguraju potomstvo od jedne jedine ženke koja se okotila. Uostalom, tijekom trudnoće i poroda neće se moći prehraniti, a to će utjecati na već osiromašenu obitelj. Poliandrija se obično prakticirala u obiteljima u kojima je postojao stariji brat i nekoliko mlađih. Nisu odmah postali muževi, već kako su odrastali. Ako su braća jako mala, onda praktički odrastaju zajedno s prvorođenom djecom starijeg brata – stričevima s rođacima, a kad oni odrastu, stričevi im postaju očevi.

Glavom obitelji, naravno, smatrao se najstariji brat. On je i “voljeni muž” koji zapovijeda svim mlađim muževima. Žena ima pravo ne reći tko je otac njezina sljedećeg djeteta. Ili obrnuto – spomenite ime svog voljenog muža, čak i ako je siguran da je dijete od jednog od njegove braće. Djeca ne dijele. Imaju jednu majku i tri-četiri oca, koje moraju jednako voljeti, miljenika ne smije biti. Ako ni kod nekoliko braće muževa nije došlo do trudnoće, cijela se obitelj smatrala neplodnom. I tada žena ima pravo uzeti drugog muža, ali izvana – s drugačijim genima. No, s obzirom na ovakvo stanje, na tržištu vlada pravi višak mladenki i oštra konkurencija. Djevojke pokušavaju nadmašiti jedna drugu u nakitu;

Posebno je šik nositi ogrlicu napravljenu od novčića koje su im poklonili obožavatelji. Uostalom, ako su gotovo svi muškarci oženjeni, a ostali su redovnici, svaki znak pažnje je razlog za veliki ponos. Darovi se nose na škrinji da ih svi vide. Prednost za ženu je što nema rizika da ostane udovica. Jedan brat umire, ali par ostaje, dok im drugi muževi pomažu da se nose s tugom. Vrijedno je napomenuti da je, unatoč dovoljnoj slobodi u poliandriji za ženu, gotovo uvijek bila udana po dogovoru, protiv svoje volje. Tradicija poliandrije još uvijek postoji u udaljenim dijelovima Tibeta.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here