Oglasi - Advertisement

U nastavku ćlanka saznajte jeddan neobican siptom koji moze pokazati da osoba ima rak pluća….

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Rak pluća spada među vodeće uzroke smrti od malignih bolesti širom sveta, upozorava Svetska zdravstvena organizacija. Iako je prestanak pušenja i dalje prva i najvažnija preporuka za prevenciju ovog oboljenja, stručnjaci ističu da bi svi ljudi, bez obzira na životne navike, trebalo da budu svesni i drugih faktora rizika, kao i ranih simptoma koji mogu ukazivati na bolest. „Rak pluća nije isključivo problem pušača“, naglašava dr Sandeep Gupta, pulmolog iz Memorial Hermann centra.

Prema dostupnim podacima, oko 85% slučajeva raka pluća povezano je s aktivnim ili pasivnim pušenjem, dok preostalih 15% čine oboleli kod kojih uzrok nije vezan za ovu naviku. „Zbog toga je izuzetno važno obratiti pažnju na sve moguće simptome, jer rano otkrivanje značajno povećava šanse za uspešno lečenje“, dodaje dr Raj Dasgupta, glavni medicinski savetnik za zdravlje.

Nažalost, problem je u tome što rak pluća u ranim fazama često ne daje nikakve vidljive simptome. „Mnogi pacijenti kojima je tek dijagnostikovan rak pluća nisu imali nikakvih tegoba do tada“, ističe dr Džimi Johannes, internista i pulmolog. Međutim, postoje znakovi koji, ako se pojave, zahtevaju hitnu pažnju.

Opušteno lice kao znak upozorenja
Jedan od neuobičajenih simptoma raka pluća može biti opušteno lice, koje se javlja usled oštećenja nerava u gornjem delu pluća. „Ako tumor pritiska nerve koji kontrolišu facijalne i očne mišiće, može doći do pojave poznate kao Hornerov sindrom“, objašnjava dr Johannes. Ovaj sindrom karakteriše spušten kapak, sužena zenica i smanjenje znojenja na jednoj strani lica.

  • Gornji deo pluća ima ključnu ulogu u razmeni gasova, ali je ujedno i područje u kojem se mogu razviti lezije koje utiču na nervni sistem. Hornerov sindrom može biti praćen i bolovima u vratu i ramenu, što dodatno komplikuje kliničku sliku. Važno je napomenuti da slični simptomi mogu biti izazvani i drugim stanjima, poput moždanog udara, aneurizme ili povrede kičme, upozorava dr Gupta.

Brza reakcija može spasiti život
Stručnjaci apeluju da se u slučaju ovakvih simptoma odmah potraži medicinska pomoć. „Kod moždanog udara, svaka minuta je dragocena. Ne čekajte da simptomi prođu sami od sebe“, savetuje dr Dasgupta. Opušteno lice može biti i znak Belove paralize, koja iako nije smrtonosna, takođe zahteva lekarsku procenu.

Ostali simptomi raka pluća
Pored ovih ređih znakova, rak pluća se može manifestovati i kroz:

  • hronični kašalj koji ne prolazi,

  • iskašljavanje krvi ili krvavog sekreta,

  • gubitak telesne mase bez očiglednog razloga,

  • bolove u grudima,

  • učestalu upalu pluća ili bronhitise,

  • otežano disanje i kratak dah.

  • Jedan od ključnih problema sa rakom pluća je što bolest često ostaje neprepoznata sve dok ne dostigne uznapredovalu fazu. Prema Američkom udruženju za pluća, petogodišnja stopa preživljavanja je čak 63% ako se bolest otkrije u ranoj fazi, dok u kasnijim stadijumima ta brojka pada na samo 8%. Nažalost, samo oko 27% slučajeva raka pluća se dijagnostikuje dovoljno rano, iako se taj broj polako povećava zahvaljujući boljim dijagnostičkim metodama.

Dijagnostika i lečenje
Ako postoji sumnja na rak pluća, neophodno je odmah potražiti lekarsku pomoć. Dijagnostičke metode poput rendgenskog snimanja pluća ili CT skeniranja grudnog koša mogu pomoći u otkrivanju bolesti na vreme. Lečenje najčešće uključuje operaciju, zračenje, hemoterapiju ili kombinaciju ovih metoda, u zavisnosti od stadijuma bolesti i opšteg stanja pacijent

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here