Oglasi - Advertisement

Vjerujemo da ste i sami znali, da postoje mjesta na svijetu gdje se živi jako zdravo i gdje nema puno zagađenja. Upravo o jednom takvom selu, govorimo u nastavku našeg današnjega članka…

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Rak je jedna od najraširenijih i najizazovnijih bolesti u svijetu, koja svakodnevno odnosi brojne živote. Međutim, postoji jedno pleme koje se nije susrelo niti čulo za ovu nevolju. U ovom diskursu pružit ćemo uvid u njihov identitet, stil života i način prehrane. Zajednica Hunza, koja živi u osamljenoj dolini uz granicu Pakistana i Indije, plijenila je interes i znanstvenika i šire javnosti dugi niz godina zbog svoje izuzetne dugovječnosti i izvanrednog nedostatka bolesti, uključujući rak.

Tijekom međunarodnog kongresa o kancerogenim bolestima održanog u Parizu 1977. godine, objavljeno je da su, na temelju geokarcinoloških podataka, Hunze prepoznate kao jedina populacija u kojoj se rak javlja tako rijetko. Ova zajednica, poznata kao “Oaza mladosti”, poznata je po vitalnosti, zdravlju i nevjerojatno produženom životnom vijeku svojih članova. Pojedinci iz Hunze obično žive oko 120 godina, a slučajevi starijih od 130 godina relativno su česti. Još je intrigantnija činjenica da žene nastavljaju rađati iu svojim šezdesetima, dok su starije osobe sposobne hodati nekoliko kilometara bez napora i penjati se uz litice s nevjerojatnom spretnošću. Zajednica Hunza živi u skladu sa svojim prirodnim okolišem, obavijena netaknutom planinskom klimom Himalaja.

Njihov način života temelji se na načelima jednostavnosti, redovite tjelesne aktivnosti i, što je najvažnije, prirodne i uravnotežene prehrane. Ovaj stil života privukao je značajnu pažnju istraživača, budući da je njihovo zdravlje usko povezano s njihovom prehranom. Tijekom ljetnih mjeseci Hunze prvenstveno konzumiraju sirovo voće i povrće koje sami uzgajaju. Kako se približava zima, njihova se prehrana mijenja na suho voće, osobito marelice, uz proklijale žitarice i ovčji sir. Značajan aspekt njihovog načina života je faza koja se naziva “gladno proljeće”. U tom je razdoblju dostupnost svježeg voća sve manja, što je natjeralo Hunze da se odreknu čvrste hrane i oslone se isključivo na sok od sušenih marelica.

Ova faza može trajati od dva do četiri mjeseca i smatra se oblikom prirodnog posta koji dodatno pomaže u detoksikaciji tijela i potiče dugovječnost. Potrošnja kalorija ove skupine je vrijedna pažnje; u prosjeku imaju približno 1933 kalorije dnevno, a karakterizirani su izrazito niskim unosom i masti i proteina. Njihova prehrana sastoji se od samo oko 50 grama proteina, 36 grama masti i 365 grama ugljikohidrata svaki dan, što je znatno niže od tipičnog prehrambenog unosa uočenog u suvremenim društvima. U svakodnevnoj prehrani Hunza zajednice istaknuto mjesto zauzimaju specifične namirnice i jela koja imaju značajne prehrambene i ljekovite prednosti.

Među tim namirnicama su i sjemenke marelice, koje obiluju vitaminom B17, kalijem, natrijem i esencijalnim masnim kiselinama. Brojni alternativni zdravstveni praktičari vjeruju da ove sjemenke imaju antikancerogena svojstva. Nadalje, njihova prehrana sastoji se pretežno od sirovog voća, povrća i žitarica, koje se koriste u pripremi raznih jela, uključujući kruh i pite. Kako bi se održao njihov nutritivni integritet, ove namirnice prolaze minimalnu toplinsku obradu, a konzumacija mesa je rijetka.

Chapati kruh, glavna namirnica Hunza kuhinje, izrađen je od cjelovitog zrna prosa i heljdinog brašna. Ovo se brašno tradicionalno melje između dva kamena prije nego što se pomiješa sa soli i vodom bogatom mineralima. Tijesto ne sadrži kvasac; umjesto toga, oblikuju se kuglice koje se zatim zarolaju u tanke palačinke poput tortilje i kratko peku. Dok suvremene generacije Hunza žena mogu povremeno uvesti melasu, ulje ili razne začine u recept, temeljna tradicionalna metoda nastavlja poduprijeti praksu zdrave prehrane ove zajednice.

Izvanredan primjer dugovječnosti ilustrirao je Said Abdul Mobuda, koji je 1984. u londonskoj zračnoj luci pokazao putovnicu s datumom rođenja 1832. Tada je imao 152 godine i tvrdi da se može prisjetiti događaja iz sredine 19. stoljeća. Ukratko, vitalnost, snaga i zdravlje naroda Hunza ne proizlaze iz lijekova ili medicinskih tretmana, već iz jednostavnog, prirodnog načina života, koji karakterizira uravnotežena povezanost s prirodom, redovita tjelesna aktivnost i prehrana bogata živom hranom. Njihove kulturne prakse i svakodnevne rutine mogu biti motivacija za pojedince koji žele poboljšati svoju dugovječnost i opću dobrobit.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here