U Bosni i Hercegovini je svakako moguće da se uvijek desi nešto jako čudno. Naime, poznato je da u ovoj zemlji živi jako puno različitih vjera i kultura. Slijedi jako zanimljiva priča na ovu temu….
Dijana Đoković ostavila je neizbrisiv trag u priči o najvećem teniseru svih vremena, svom sinu Novaku Đokoviću. Njena životna priča puna je zanimljivih detalja o porodičnim korenima, vaspitanju i izazovima koji su oblikovali život ove izuzetne žene.
Porodični koreni i život u Visokom
Dijanina baka, poznata kao Nana Ziba, igrala je značajnu ulogu u njenom porodičnom nasleđu. Nana Ziba, poreklom iz Rogatice, provela je četiri godine u domaćinstvu pravoslavnog sveštenika u Visokom kod Sarajeva. Iako je bila posvećena islamu, što podrazumeva različite običaje i tradicije u poređenju s pravoslavnim verovanjem, njen život u tom kućanstvu bio je izuzetno harmoničan.
U jednom intervjuu, Ziba je izjavila: “Nikada mi nije bilo zabranjeno da nosim svoju muslimansku odeću, uključujući maramu. Sveštenik je uvek pokazivao veliko poštovanje prema mojim verovanjima.” Ovo iskustvo ukazuje na visok nivo uzajamnog poštovanja između religija. Nakon povratka iz Austrije, gde se nije uspela prilagoditi tamošnjem načinu života, Ziba je kupila kuću u Visokom. Tu se posvetila svom duhovnom životu, ali i svakodnevnim obavezama, pokazujući snagu i samostalnost.
Dijanin prelazak u pravoslavlje
Dijana Đoković, rođena kao Dijana Žagar 1964. godine, imala je nesvakidašnji životni put. Iako je odrastala u katoličkoj porodici, njeni roditelji su bili odgojeni u duhu jugoslovenskog komunizma, što je podrazumevalo distancu prema verskim tradicijama.
Dijana je otvoreno govorila o svom detinjstvu, naglasivši da njena porodica nije slavila velike verske praznike poput Božića i Uskrsa. “Nisam bila poučavana da verujem u Boga. Moji roditelji su se identifikovali kao Jugosloveni, iako su bili katolici,” priznala je.
Nakon udaje za Srđana Đokovića, došlo je do promena u njenom duhovnom životu. Srđanova majka, Stanka, izražavala je želju da porodica bude krštena, što je na kraju i ostvareno. U maju 1992. godine, cela porodica Đoković krštena je u staroj crkvi u Žiči, a Dijana je tada uzela pravoslavno ime Milica.
Porodični odnosi i koreni
Dijanini roditelji, Zdenko Žagar i njegova supruga, imali su duboke korene u Hrvatskoj. Zdenko je rođen u Vinkovcima i bio je oficir u vojsci kada je upoznao Dijaninu majku. Nakon što su se venčali, preselili su se u Beograd, gde je rođena Dijana.
Zdenko je u jednom intervjuu podelio svoja osećanja povodom Dijanine odluke da pređe u pravoslavlje. “Očekivano je da će se više naginjati Srbima. Na to nemam nikakvih primedbi. Važno je da je ona srećna,” rekao je. Ipak, priznaje da već neko vreme nije u kontaktu s njom, što pripisuje razdvojenosti od njene majke.
Značaj porodičnih vrednosti
Priča Dijane Đoković nije samo o prelasku iz jedne vere u drugu, već o izgradnji zajedništva i poštovanja unutar porodice. Njeno iskustvo govori o:
- Razumevanju i prihvatanju različitih verskih tradicija.
- Snazi porodice kao temelju za prevazilaženje razlika.
- Važnosti poštovanja izbora pojedinca.
Zaključak
Dijana Đoković simbolizuje snagu i odlučnost u suočavanju sa životnim izazovima. Njena priča podseća na važnost porodice, vere i poštovanja međusobnih razlika. Kroz odanost porodici i prilagodljivost, uspela je da stvori okruženje u kojem je njen sin Novak mogao da dostigne neslućene visine, postavši jedan od najvećih sportista svih vremena.