Imunitet je sposobnost organizma da se zaštiti od infekcija, bolesti i drugih vanjskih prijetnji, poput bakterija, virusa, parazita i toksina. Imunološki sustav čini složen mreža organa, stanica i molekula koja se koordinira kako bi prepoznala, napala i eliminirala štetne mikroorganizme i strane tvari. Postoje dvije glavne vrste imuniteta: urođeni (prirodni) imunitet i stečeni (specifični) imunitet.
William Frankland, britanski imunolog koji je živeo impresivnih 108 godina, svojim životnim stilom i pristupom zdravlju postao je pravi uzor kako se može postići dugovječnost. Kao jedan od pionira u alergologiji i imunologiji, Frankland je ostavio dubok trag u medicinskom svetu. Tokom svoje karijere, usmerio se na razvoj antihistaminika, napredak imunoloških seruma i cjepiva koji su pomogli u borbi protiv brojnih bolesti. Međutim, njegov značaj nije ležao samo u njegovim naučnim dostignućima, već i u načinu života koji je živeo, a koji je omogućio očuvanje njegovog fizičkog zdravlja i mentalne vitalnosti.
Uvod: Potrebna promjena u prehrambenim navikama
Danas, u svetu gde je sve veća svest o tome koliko na naše zdravlje utiče način ishrane, sve više ljudi ulaže napore da poboljšaju svoje prehrambene navike i uvedu što više zdravih sastojaka u svoje jelovnike. William Frankland, koji je doživeo 108 godina, predstavlja živu potvrdu toga da uravnotežena ishrana i zdrav način života mogu doprineti dugovječnosti i dobrom zdravlju.
Razrada: Saveti dr. Franklanda o zdravlju
Dr. Frankland smatrao je da su osnovni elementi za postizanje dobrog zdravlja i dugog života izlaganje svježem zraku, redovno fizičko kretanje i jednostavna, nekomplicirana hrana. Njegova svakodnevna ishrana temeljila se na mediteranskoj prehrani, koja je poznata po svojim zdravstvenim prednostima i sposobnosti produljenja dugovječnosti. Dr. Frankland je svaki dan konzumirao 2-3 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja, koje je bogato mononezasićenim masnoćama i antioksidansima, a posebno polifenolima, koji su poznati po svojim protuupalnim svojstvima.
Njegova ishrana uključivala je i masnu ribu koju je jeo 2-3 puta tjedno, što je izvor omega-3 masnih kiselina, koje imaju pozitivne učinke na zdravlje srca i mozga. Dr. Frankland se takođe trudio da dnevno unese najmanje pet porcija voća i povrća, često naglašavajući važnost raznolike boje na tanjiru, jer je on verovao da što je hrana šarenija, to je bogatija vitaminima i minerale.
Njegov jelovnik nije bio samo bogat povrćem i voćem; Frankland je uključivao cjelovite žitarice, poput kruha od cjelovitih žitarica, smeđe riže i zobenih pahuljica, koji su bogati vlaknima i vitaminima B grupe. Takođe, svaki dan je unosio malu količinu oraha, naglašavajući da nikada ne treba pretjerivati, što je u skladu s japanskom filozofijom umjerenosti u ishrani.
Dr. Frankland je takođe dopuštao sebi uživanje u 1-2 čaše crnog vina tjedno, s objašnjenjem da resveratrol, koji se nalazi u crnom vinu, može imati blagotvorne učinke na zdravlje, ali samo ako se konzumira umjereno.
Zdravlje i fizička aktivnost
Dr. Frankland je bio zagovornik fizičke aktivnosti, što je često naglašavao u svojim razgovorima. On je smatrao da je kretanje ključno za zdravlje, a svaki dan je provodio barem 30 minuta u šetnji na otvorenom. Osim toga, prakticirao je lagani trening snage kako bi održao mišićnu masu i redovno se bavio vrtlarenjem, što je kombinovalo fizičku aktivnost i kontakt s prirodom.
Njegova mentalna stimulacija bila je jednako važna kao i fizička aktivnost. Svaki dan je provodio vreme rješavajući križaljke i sudoku, a takođe je redovno diskutirao sa svojim kolegama o znanstvenim teorijama, što je doprinosilo njegovom mentalnom zdravlju.
Pozitivan mentalni sklop
Dr. Frankland je bio duboko svestan utjecaja stresa na zdravlje, koji je smatrao glavnim neprijateljem dugovječnosti. On je verovao da je ključ za dug život u održavanju pozitivnog stava i smisla za humor. Uz to, smatrao je da je optimizam najbolji “vitamin”, jer pomaže u smanjenju negativnih misli i stresa, koji mogu ozbiljno ugroziti zdravlje.
„Najbolji vitamini su optimizam i smisao za humor,“ rekao je kroz smeh, naglašavajući koliko je važno pronaći radost u svakom danu.
Zaključak: Holistički pristup zdravlju
Dr. William Frankland smatrao je da se dugovječnost ne može svesti na jedan faktor. Umesto toga, verovao je da dug život dolazi iz cjelovitog pristupa zdravlju, koji uključuje uravnoteženu prehranu, redovnu fizičku aktivnost, mentalnu stimulaciju i pozitivan pogled na život. On je verovao da je za dugo i zdrav život najvažniji balans svih ovih faktora, koji zajedno doprinose našem općem zdravlju i dobrom psihičkom stanju.