U nedavnoj studiji, znanstvenici su postigli značajan napredak identificirajući poseban genetski katalizator za pretilost koji ima izrazit uticaj na određene pojedince. Ovo revolucionarno istraživanje je otkrilo novi biološki put koji doprinosi pretilosti, naglašavajući neuobičajene varijacije u dva gena koje značajno povećavaju rizik od debljanja.
- Složena priroda pretilosti je široko poznata, budući da obično proizlazi iz mnoštva čimbenika. CNN izvještava da je dr. Matija Frontini, izvanredni profesor stanične biologije na Sveučilištu Exeter u Ujedinjenom Kraljevstvu i viši suradnik British Heart Foundationa, identificirao određenu genetsku komponentu koja djeluje kao okidač za pretilost.Istraživači su nedavno proveli studiju koristeći podatke iz UK Biobank, opsežne biomedicinske baze podataka. Studija, detaljno opisana u časopisu Med, uključivala je usporedbu pojedinaca s dvije neispravne kopije gena SMIM1 s onima bez tih genetskih abnormalnosti.
Nalazi su otkrili da su ljudi s mutacijom gena doživjeli povećanje tjelesne težine, pri čemu su se žene udebljale u prosjeku 4,6 kilograma, a muškarci 2,4 kilograma. Prisutnost neispravnog gena SMIM1 dovodi do smanjenja funkcije štitnjače i potrošnje energije, što rezultira smanjenim iskorištavanjem energije iz hrane i skladištenjem viška energije u obliku masti. Dr. Frontini objašnjava da ovo istraživanje uspostavlja značajnu korelaciju i naglašava ulogu specifične mutacije gena, što nije uvijek norma u znanstvenim studijama. Dr. Philip Scherer, direktor Touchstone Diabetes Center pri University of Texas Southwestern Medical Center, koji nije bio uključen u studiju, također priznaje važnost ovog istraživanja.
CNN izvještava da je dr. Matija Frontini, viši suradnik British Heart Foundation i izvanredni profesor stanične biologije na Sveučilištu Exeter u Ujedinjenom Kraljevstvu, vodio nedavnu studiju koja je napravila značajan napredak u identificiranju specifičnog gena odgovornog za pretilost kod određenih pojedinaca. Ovo revolucionarno istraživanje otkrilo je novi biološki put koji pridonosi razvoju pretilosti, bacajući svjetlo na prisutnost jedinstvenih varijacija unutar dva gena koji značajno povećavaju vjerojatnost debljanja. Scherer smatra da je ova studija nevjerojatno uzbudljiva jer pruža priliku za opsežno istraživanje i analizu ovog gena. Važno je priznati da je pretilost složeno stanje na koje utječu brojni čimbenici, a ova studija služi kao značajan korak naprijed u razumijevanju njezinih genetskih komponenti.
Svaka žena mora posjedovati bitna znanja. GRIMS nudi izvrsne kolače koji ne samo da su brzi i ukusni, već također pomiču granice kulinarske izvrsnosti, a istovremeno ostaju pristupačni i jednostavni za napraviti. Počastite se rajskim korizmenim desertom koji se bez muke topi u ustima, a priuštit će vam se i onima koji više vole manje slatke poslastice. PRIGANICA, divna crnogorska poslastica, kojoj je nemoguće odoljeti, a savršeno se slaže sa kajmakom, sirom i pršutom. Podaci za nedavnu studiju objavljenu u cijenjenom časopisu Med dobiveni su iz opsežne biomedicinske baze podataka poznate kao UK Biobank.
Sveobuhvatnom analizom podataka koji se odnose na pojedince koji nose dvije neispravne kopije gena SMIM1 i one bez ovih specifičnih genetskih nepravilnosti, znanstvenici su uspjeli povući osvjetljavajuće paralele. Prema nalazima istraživanja, osobe s genetskom mutacijom zabilježile su debljanje od 4,6 kilograma kod žena i 2,4 kilograma kod muškaraca. Prisutnost neispravnog gena SMIM1 otežava rad štitnjače i smanjuje potrošnju energije. Posljedično, troši se manje energije za istu količinu unesene hrane, što rezultira nakupljanjem viška masnog tkiva.
- Značaj korelacije i iznimnog otkrića različite genske mutacije, koja nije uvijek tipična u istraživanju, istaknuo je dr. Philip Scherer, direktor Touchstone Diabetes Center pri Sveučilištu Texas Southwestern Medical Center, koji nije bio uključen u radnoj sobi. Scherer je izrazio veliki entuzijazam za ovu studiju, budući da pruža neviđenu priliku za opsežno istraživanje gena koji je prije bio nedostupan za analizu. Frontini je nadalje dodao da je ovo konkretno genetsko otkriće rijetko i da se ne odnosi na većinu pojedinaca koji su pretili. Otprilike jedna od svakih 5000 osoba posjeduje ovaj specifičan genetski sastav.
Scherer sugerira da, iako je ova pojava rijetka, kada se uzme u obzir populacija od deset ili 15 milijuna, rezultira značajnim brojem pojedinaca koji mogu nesvjesno posjedovati ovu mutaciju i svoju borbu s pretilošću pripisati genetskim čimbenicima. Prevalencija disfunkcije štitnjače je visoka i javlja se često, često zahtijevajući korištenje isplativih lijekova za liječenje. Sljedeća faza istraživanja uključuje procjenu održivosti primjene lijekova kod osoba s mutacijom SMIM1 kao načina rješavanja problema sa štitnjačom. Frontini je izrazio namjeru svog tima da provede randomizirano kliničko ispitivanje ako pojedinci pokažu interes, kako bi se utvrdile potencijalne dobrobiti ovog tretmana.
Tim se i dalje nada da će pojedinci doživjeti pozitivne rezultate i moći poboljšati kvalitetu svog života kroz pristupačnu i sigurnu opciju liječenja. U međuvremenu, ključno je prepoznati da na težinu utječu čimbenici koji nadilaze puku snagu volje ili lijenost. Prema Nacionalnom institutu za dijabetes te probavne i bubrežne bolesti, na fizičke dimenzije i oblik pojedinca utječe širok raspon elemenata, od kojih su neki pod njihovom kontrolom, dok drugi nisu. Ovi elementi obuhvaćaju niz čimbenika, uključujući, ali ne ograničavajući se na odluke o načinu života, navike spavanja, korištenje lijekova, zdravstveno stanje, geografski položaj, zanimanje i inherentne genetske sklonosti.
Scherer tvrdi da tekuća istraživanja usmjerena na genetske čimbenike i potencijalne tretmane nude put koji najviše obećava za rješavanje pretilosti medicinskim sredstvima. U tom smislu vodeći su GLP-1 lijekovi. Alpert, registrirani dijetetičar i autor knjige “The Nutrition Detox: Why Dieting Makes You Fat and What to Do About It”, upozorava protiv oslanjanja na pretjerano restriktivne dijete kao rješenje.
Feig, postdoktorand u Općoj bolnici Massachusetts, naglašava negativne posljedice odbijanja određene hrane, uključujući povećanu želju i posljedični osjećaj krivnje ako se popusti. To može stvoriti štetan krug samonametnutih ograničenja praćenih pretjeranim uživanjem. Kako biste napravili trajne promjene načina života, preporučljivo je usvojiti postupan i održiv pristup uz istovremeno njegovanje pozitivnog i uravnoteženog odnosa s hranom.