Oglasi - Advertisement

Za nepunih 10 dana, dolazi nam i Vaskrs, a danas se dotičemo i teme jajeta, koje ostaje u kući narednih godinu dana. Slijedi i priča o tome, šta se radi sa tim jajetom?

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Običaj čuvanja crvenog jajeta na Uskrs ima duboko ukorijenjeno značenje u tradiciji, a mnogi se pitaju šta učiniti sa prošlogodišnjim “čuvarkućom” – crvenim jajetom koje je simbol zaštite za dom i ukućane. Ovaj običaj, koji se održava već dugo vremena, u sebi nosi duhovnu i simboličku snagu, koja se prenosi s generacije na generaciju. Iako su pravila i postupci vezani za ovo jaje različiti, osnovna nit svih tih običaja je poštovanje i zahvalnost.

Početak običaja: Farbanje jaja na Veliki petak

Tradicija farbanja jaja započinje na Veliki petak, kada se prvo crveno jaje, poznato kao “glavno” jaje ili čuvar kuće, oboji. Ovo jaje ima poseban status i ne smije biti upotrebljeno kao obično uskršnje jaje. Njegov jedinstveni položaj u obitelji označava njegovu posebnu funkciju: on nije samo ukras, već simbolički čuvar koji štiti dom od bolesti, nesreća i zlih sila.

Jaje se ne stavlja u košaru s ostalim jajima, niti se troši. Obavezno se izlaže na posebnom mjestu, često pored ikone, na komodi ili u kuhinji, kako bi stalno podsjećalo ukućane na njegovu zaštitu.

Odnos prema prošlogodišnjem jajetu: Šta s njim?

Svake godine, u isto vrijeme, postavlja se isto pitanje: Šta učiniti sa prošlogodišnjim “čuvarom kuće”? Koje je najispravnije rešenje? Odgovor na ovo pitanje nije potpuno jednoznačan, ali postoje dva najpoznatija načina na koja se postupa s tim jajetom:

  1. Bacanje u rijeku – Jedan od najraširenijih običaja je baciti jaje u rijeku. Smatra se da voda ima pročišćavajuća svojstva, koja uklanjaju zle energije, bolesti i negativnosti koje su se nakupile tokom godine. Taj čin nije obavljen slučajno; potrebno je zastati, pomoliti se i izraziti zahvalnost za sve što je jaje učinilo tokom godine.

  2. Pokapanje ispod drveta – Drugi običaj, naročito u ruralnim područjima, uključuje zakopavanje jajeta ispod korena stabla. Ovaj postupak ima simboliku plodnosti i obnove. Smatra se da je stavljanje jajeta ispod drveta čin koji povećava snagu i otpornost biljke, kao i plodnost zemlje. Osim toga, to predstavlja završetak jednog ciklusa i pripremu za početak novog, simbolizirajući novi život i obnovu.

Simbolika jajeta u tradiciji

Zašto je jaje, posebno crveno, tako važno u ovom obredu? Jaje je u mnogim kulturama, još od predkršćanskog doba, bilo simbol života i plodnosti. U kršćanskoj tradiciji, jaje predstavlja Kristovo uskrsnuće; ljuska jajeta simbolizira grob, dok njegovo razbijanje označava prijelaz iz smrti u novi život. Crvena boja jajeta, koja je također simbol Kristove krvi, dodaje duboku duhovnu dimenziju ovom obredu.

U prošlim vremenima, jaje je bio simbol stvaranja i plodnosti, a taj simbolizam je prilagođen kršćanskoj tradiciji. Crvena boja jajeta, osim što podseća na krv, ima i značenje vatre, snage i zaštite.

Legende povezane s tradicijom

Pored simbolike, u vezi s običajem bojanja jaja postoje brojne legende koje dodaju magijski element u ovu tradiciju. Jedna od najpoznatijih priča odnosi se na Mariju Magdalenu koja je caru Tiberiju donela košaru bijelih jaja kako bi dokazala uskrsnuće Krista. Car je bio skeptičan, govoreći da će povjerovati u uskrsnuće tek kada jaja promijene boju. U trenutku kada je Marija izrekla riječi: “Krist je uskrsnuo!”, jaja su postala crvena.

Još jedna legenda govori o rimskim stražarima koji su osiguravali Kristov grob. Prema ovoj priči, jedan čuvar je tvrdio da će prihvatiti uskrsnuće samo ako bi vidio crveno jaje. Prema predaji, ovo se zaista dogodilo, a jaje je postalo simbol novog života.

Zaključak: Tradicija koja spaja prošlost i sadašnjost

Iako način na koji se postupa s prošlogodišnjim jajetom može varirati, suštinska poruka ovog običaja ostaje ista: to je čin poštovanja, zahvalnosti i vere. Bez obzira na to hoćemo li baciti jaje u rijeku ili ga zakopati pod drvo, važno je da ovaj obred izvodimo s svješću o njegovom dubokom značenju.

Običaj čuvanja crvenog jajeta postavlja most između prošlih generacija i nas, povezujući nas s našim korenima, verom i identitetom. Tradicije poput ove nas podsećaju na to koliko su važni naši običaji i kako oni oblikuju naš svakodnevni život, dajući mu dublje značenje.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here