Mravi znaju biti jako naporni, ako vam se usele u kuću. Onda predstoji jako velika borba, da ih istrijebite. Evo i par savjeta, kako da ih se riješite na jedan prirodan način…..

Za pojedince koji se bore s dosadnim mravima u svojim vrtovima, kućama ili ljetnim vikendicama, postoji jednostavan i potpuno prirodan lijek koji može dati značajne rezultate. Umjesto pribjegavanja jakim kemikalijama koje predstavljaju rizik za okoliš, kućne ljubimce i ljude podjednako, može se upotrijebiti domaći pristup upotrebom lako dostupnih sastojaka. Ovaj prirodni pripravak temeljno se sastoji od vode, borne kiseline i kore banane. Naime, potrebno je 500 mililitara tople vode, otprilike 5 grama borne kiseline i dvije prezrele kore banane.
Iako je postupak pripreme jednostavan, zahtijeva točnost kako bi smjesa postigla željeni učinak. U početku se borna kiselina uvodi u zagrijanu vodu. Temeljito miješanje je neophodno kako bi se osiguralo da se potpuno otopi i jednolično rasprši u tekućini. Nakon toga se kora prezrele banane reže ili kida na manje komade. Dobivena smjesa zatim se pažljivo nakapa na svaki fragment. Ova metoda omogućuje banani da apsorbira aktivnu komponentu – bornu kiselinu – koja igra ključnu ulogu u borbi protiv mrava. Pripremljene komade banane treba staviti na mjesta gdje se mravi često okupljaju.
Ta mjesta mogu uključivati blizinu mravinjaka, duž njihovih utvrđenih staza ili na rubovima terasa i dvorišta. Privučeni zamamnom aromom prezrele banane, mravi će brzo prići zamkama, nesvjesni smrtonosne smjese koja ih čeka. Naime, šećer sadržan u bananama služi kao mamac, dok borna kiselina sustavno uništava koloniju mrava iznutra. Dok mravi prenose komade banane natopljene kiselinom u svoj mravinjak, toksin se širi kolonijom zbog njihove prakse dijeljenja hrane.
Ovaj pristup ne daje trenutne rezultate; međutim, nakon nekoliko dana može se primijetiti značajno smanjenje populacije mrava. S obzirom da se radi o postupnom procesu, preporučljivo je pokazati strpljenje. Bitno je znati da, unatoč tome što je prirodna tvar, borna kiselina može biti otrovna u značajnim količinama, osobito za male kućne ljubimce. Stoga je ključno postaviti zamke na mjesta koja su im nedostupna kako bi spriječili bilo kakve nesretne incidente. Osim ovog pristupa, razni drugi kućni lijekovi mogu pomoći u rješavanju najezde mrava.
Na primjer, kombinacija šećera, vode i kvasca može funkcionirati kao alternativna prirodna zamka; miris šećera mami mrave, a plinovi koje ispuštaju kvasci za njih su štetni. Dodatno, prašak za pecivo može se posuti po stazama koje mravi posjećuju, jer ih dezorijentira i ometa njihov redovit pristup hrani i vodi. Ocat je jedno od najstarijih rješenja za borbu protiv mrava, a kada se pomiješa s vodom u jednakim omjerima, djeluje kao repelent. Primjena ove otopine na površine koje mravi posjećuju ometa njihovu osjetilnu percepciju jer ocat eliminira tragove mirisa na koje se oslanjaju za navigaciju.
Još jedan prirodni lijek vrijedan pažnje je talog kave, koji emitira snažnu aromu koja odvraća mrave, tjerajući ih da se klone područja gdje je rasprostranjena. Nadalje, talog kave poboljšava kvalitetu tla, što ga čini korisnim za korištenje u vrtu. Borba protiv mrava zahtijeva i marljivost i usredotočenost; međutim, postoje teme koje ilustriraju nevjerojatnu vezu između prirode i znanosti na nijansiran, ali izvanredan način. Jedna takva pojava naziva se “zlatni rez”, koji predstavlja zadivljujući matematički odnos vidljiv u prirodi, arhitekturi, umjetnosti i uobičajenim predmetima.
Ovaj omjer, otprilike jednak broju 1,618, smatra se vizualno najprivlačnijim omjerom koji ljudsko oko instinktivno prepoznaje kao skladan. Raspored cvjetnih latica, grananje drveća, spirale koje se nalaze kod puževa, pa čak i formiranje galaksija, sve to pokazuje zlatni rez. U području umjetnosti ovaj je omjer vidljiv u remek-djelima poput Leonardova “Vitruvijanskog čovjeka”, dok se u arhitekturi može uočiti u drevnim građevinama poput Partenona. Nadalje, suvremeni dizajn—koji obuhvaća sve, od web stranica do logotipa—često koristi ovaj omjer za povećanje vizualne privlačnosti. Ova međuigra između svakodnevne primjene i univerzalnih načela služi kao podsjetnik na našu intrinzičnu povezanost s prirodom i njezinim vladajućim zakonima, bilo da vodimo mrave iz vrta ili stvaramo umjetnost koja utjelovljuje harmoniju svemira.