Moj deda je uvek krompir čuvao u kesama, a ni jedan nije proklijao do sledeće berbe!
Krompir volimo u svim oblicima, zbog čega je nezaobilazan u gotovo svakom domaćinstvu. U ovom članku otkrićemo vam kako ga pravilno čuvati da bi ostao čvrst, gladak i ukusan što duže.
Verujte savjetima portala Pyszności i očuvajte svoj krompir u savršenom stanju. Nakon određenog vremena skladištenja, krompir može početi da niče, gubeći svoj izgled i ukus. Srećom, krompir se može čuvati i izvan frižidera, što je vrlo praktično.
Međutim, ako se predugo drži u neprikladnim uslovima, može doći do kvarenja ili nicanja. Klice na krompiru su znak nepravilnog skladištenja. Kada primetite takve izbočine, to obično ukazuje na previsoku temperaturu ili loše uslove čuvanja.
Klice nisu jedini problem; smežurana kožica i omekšana tekstura čine krompir neupotrebljivim. Dok se svež krompir može jesti nakon što se uklone klice (potpuno ih je potrebno odstraniti kako bi se izbegle želudačne tegobe), omekšani krompir više nije ukusan i predstavlja znak da je počeo da truli, pa ga treba baciti.
Dedin trik protiv nicanja krompira
Deda je čuvao krompir u platnenim vrećama. Pre nego što ih stavite u kesu, dobro ih pregledajte da biste osigurali da nema oštećenih ili uvrnutih delova. Ukoliko primetite neki oštećen, izvadite ga.
U vreću sa krompirom stavite kestene i žir. Kesten usporava rast klica, dok žir pomaže u zadržavanju vlažnosti i sprečava venjenje. Ova dva prirodna sastojka će produžiti svežinu vašeg krompira, omogućavajući vam da ga jedete bez brige.
Deda je krompir čuvao u hladnom, mračnom podrumu, gde temperatura nikada nije prelazila 7 stepeni Celzijusa. Ako nemate podrum, potrudite se da pronađete mesto u kući koje je hladnije i tamnije od ostalih prostorija.
Da li je sigurno jesti proklijali krompir?
Postoje podeljena mišljenja o jedu proklijalog krompira. Dok neki smatraju da ga ne treba jesti, drugi savetuju da se oštećena mesta odrežu i krompir pripremi za večeru. Ipak, treba znati da se tokom klijanja povećava sadržaj glikoalkaloida u krompiru. Ovi spojevi nisu štetni u malim količinama, ali mogu postati toksični ako se konzumiraju prekomerno.
Zbog toga je bolje izbegavati krompir koji je počeo da niče.
Kako sprečiti nicanje krompira?
Jednostavan način da sprečite nicanje krompira je da u vreću stavite jednu jabuku. Jabuka proizvodi etilen, koji pomaže u održavanju krompira svežim i čvrstim. Na taj način, krompir će ostati bez klica i do 8 nedelja.
Pravilno skladištenje krompira
Važno je i gde čuvate krompir. On prerano klija na toplom, svetlom i vlažnom mestu. Idealni uslovi za skladištenje su suvi, tamni i hladni prostori, sa optimalnom temperaturom od oko 15 °C. Dakle, frižider nije najbolje rešenje, jer ako je temperatura preniska, škrob se pretvara u šećer, što čini krompir slatkastim.
Podrum ili garaža su odlične opcije. Izbegavajte čuvanje krompira u plastičnim kesama; prirodne ili papirne kese su najbolji izbor jer omogućavaju cirkulaciju vazduha.
Takođe, imajte na umu da krompir treba čuvati dalje od luka, koji ubrzava proces klijanja. Umesto toga, krompir možete čuvati uz cveklu, koja će upijati višak vlage. Izbegavajte skladištenje krompira sa drugim povrćem, kao što su kupus ili šargarepa, jer to može pogoršati njegovu kvalitetu.
Zaključak
Pravilno skladištenje krompira može značajno produžiti njegovu svežinu, čuvajući ukus i hranljive vrednosti. Kesten i žir, kao i jabuka, mogu biti izuzetno korisni saveznici u sprečavanju nicanja i očuvanju kvaliteta krompira. Čuvanjem u hladnom, tamnom i suvom prostoru, poput podruma, krompir ostaje čvrst i ukusan tokom dužeg perioda. Prateći ove jednostavne, tradicionalne savete, možete osigurati da vaš krompir ostane svež do sledeće sezone, bez neželjenih klica i omekšavanja.
Srećno sa skladištenjem!