U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o najzdravijem piću na svijetu, a to je definitivno voda. Potrebno je piti između dva i tri litra na dan. E, sada se nameće pitanje, da li je ta mjera u stvari potrebna?
Dr. Ivan Pavlovič Neumivakin bio je pionir medicinskih sistema razvijenih za sovjetski svemirski program, gde je zdravlje astronauta u ekstremnim uslovima bilo od ključnog značaja. Njegova filozofija zasnivala se na uverenju da je ljudsko telo savršena mašina, koja može funkcionisati optimalno samo ako se poštuju prirodni principi. U tom smislu, on je davao niz saveta o ishrani i konzumiranju vode, koji mogu značajno unaprediti zdravlje.
1. Izbegavajte tečnost posle jela
Dr. Neumivakin je smatrao da pijenje vode, čaja ili kafe neposredno nakon obroka narušava proces varenja. Njegovo objašnjenje je jednostavno: tečnost razblažuje hlorovodoničnu kiselinu u želucu, koja ima ključnu ulogu u razlaganju hrane.
- Rezultat takve navike je slabo svarena hrana koja se tokom vremena pretvara u toksine, uzrokujući umor, nadimanje, pa čak i ozbiljne hronične bolesti.
- Umesto toga, preporučivao je temeljno žvakanje hrane, što omogućava da se ona praktično “popije” kroz proces mlevenja u ustima.
“Hrana može nahraniti ili otrovati telo – izbor je na vama”, naglašavao je Neumivakin.
2. Prejedanje vodi u bolest
Jedan od glavnih problema savremenog čoveka je prekomerno unošenje hrane. Neumivakin je verovao da ljudi jedu četiri do pet puta više nego što je telu zaista potrebno. Višak hrane ne samo da preopterećuje organe, već može biti i uzrok razvoja bolesti.
Tri ključna pravila koja sprečavaju prejedanje:
- Temeljno žvaćite hranu: Proces varenja započinje u ustima. Dobro sažvakana hrana olakšava varenje i apsorpciju.
- Jedite zbog energije, ne zbog emocija: Pre obroka zapitajte se da li ste zaista gladni ili je u pitanju dosada, stres ili umor. Ponekad je osećaj žeđi maskiran kao glad.
- Slušajte telo: Prestanite da jedete čim osetite sitost. Prejedanje stvara nepotrebni teret za organizam.
“Hrana koja vam nije potrebna, postaje posao za lekare”, govorio je ovaj stručnjak.
3. Pijemo premalo obične vode
Čista voda zauzimala je centralno mesto u Neumivakinovim savetima. On ju je video kao izvor života i energije, za razliku od drugih napitaka poput čaja, kafe ili gaziranih pića.
Njegova pravila za konzumiranje vode:
- Pijte pre obroka: Jedna do dve čaše vode 30 minuta pre jela pripremaju želudac za varenje i smanjuju šanse za prejedanje.
- Pijte polako: Polagano ispijanje vode omogućava bolju apsorpciju u organizmu.
4. Izbegavajte “prljava” pića
Većina industrijski proizvedenih pića, poput gaziranih sokova, zaslađenih napitaka i napitaka s kofeinom, sadrži štetne dodatke koji opterećuju organizam. Čišćenje toksina iz takvih pića zahteva dodatnu energiju, koju telo bolje može iskoristiti za važne funkcije poput jačanja imuniteta.
- Obična voda je najbolje gorivo za naše telo, jer je najjednostavnija za apsorpciju.
“Što je gorivo jednostavnije, to bolje radi motor”, govorio je dr. Neumivakin, jasno ističući važnost hidratacije čistom vodom.
5. Veza između vode i mozga
Mozak je organ koji najviše zavisi od vode, te je prvi koji trpi posledice dehidratacije. Simptomi poput:
- razdražljivosti,
- glavobolje (posebno migrena)
- i loše koncentracije
često su rezultat nedostatka vode u organizmu.
Redovna hidratacija, prema Neumivakinu, ne samo da poboljšava rad mozga, već i podstiče opšte dobro stanje organizma.
Zaključak
Dr. Ivan Pavlovič Neumivakin svojim savetima je isticao važnost povratka prirodnim principima. Pravilno konzumiranje hrane i vode može značajno unaprediti naše zdravlje. Njegove ključne poruke bile su:
- Izbegavajte tečnost posle obroka kako ne biste narušili varenje.
- Jedite umereno i slušajte potrebe tela.
- Pijte dovoljno čiste vode, jer je ona izvor životne energije.
- Izbegavajte veštačke napitke koji opterećuju organizam.
- Ne zaboravite da voda direktno utiče na zdravlje mozga.
Prateći ove jednostavne, ali moćne principe, možete postići bolje zdravlje i vitalnost.