Oglasi - Advertisement

U današnjem ćlanku proćitajte šta je Ceca odgoovorila  svojoj kolegici na njene optužbe,saznajte u nastavku…

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

  • Na balkanskoj muzičkoj sceni ponovo su se uzburkale emocije nakon što je Hanka Paldum, jedna od najpoznatijih pevačica sa prostora Bosne i Hercegovine, iznela tvrdnje da su njene pesme tokom ratnih godina presnimavane i izvođene bez dozvole. U izjavi koja je izazvala brojne reakcije, pomenula je i Svetlanu Cecu Ražnatović, sugerišući da je upravo ona bila među onima koji su izvodili njene pesme bez prethodnog odobrenja.

Kako je Paldum navela u gostovanju na jednom podkastu, za vreme ratnog stanja u BiH, dok su umetnici iz Sarajeva bili izolovani, a komunikacija sa spoljnim svetom gotovo nemoguća, neke od njenih najpoznatijih pesama našle su se u repertoaru kolega iz Srbije. Među njima su i numere „Tražio si sve“, „Volela sam, volela“ (koju je napisao Milić Vukašinović) i „Crni sneg“ autora Harija Varešanovića. Hanka tvrdi da joj te interpretacije nisu prethodno najavljene niti odobrene, ali je, kako kaže, vremenom promenila pogled na celu situaciju.

  • U svom obraćanju, Hanka Paldum ističe da je tadašnja situacija bila izuzetno teška za umetnike iz Bosne. Sarajevo je bilo zatvoreno, a mogućnosti za rad i putovanja svedene na minimum. Ipak, kako priznaje, retrospektivno gledano, to što su se pesme nastavile pevati i izvoditi, pomoglo je da one prežive u javnom prostoru, iako ona kao autor i izvođač nije bila prisutna.

U to vreme, te pesme su nastavile da žive bez mene. Na neki način su mi učinili uslugu“, izjavila je Paldum, aludirajući na to da je i neautorizovana popularizacija pomogla da njen muzički opus ostane prisutan među publikom.

  • Nakon ovih izjava, javnost je čekala odgovor Svetlane Cece Ražnatović, koja je među prvima interpretirala pomenute pesme. Iako je bilo onih koji su očekivali oštru reakciju, Ceca je ostala smirena i diplomatska u svom obraćanju.

Pesme se uzimaju isključivo od autora. Niko ne može da ih objavi bez saglasnosti i potpisanih prava. To je pravilo broj jedan“, rekla je Ceca, objašnjavajući da su sve numere koje je snimila prošle kroz zakonsku proceduru, te da se autorska prava uvek poštuju.

Nastavljajući, dodala je da nije imala uvid u izjave Hanke Paldum, jer je trenutno zauzeta brojnim obavezama, uključujući snimanja i privatni život, posebno vreme koje pokušava da posveti svojoj porodici, uključujući i unučiće. Bez obzira na sve, pokazala je poštovanje prema Hankinom umetničkom radu.

Hanka je sjajna pevačica. Ostavila je veliki pečat na našoj muzičkoj sceni i želim joj sve najbolje“, zaključila je Ražnatovićeva, bez dodatnih komentara na samu optužbu.

Ova razmena stavova otvorila je važno pitanje o muzičkom nasleđu, autorskim pravima i granici između inspiracije i prisvajanja, posebno u vremenima kada su komunikacija i zakonska zaštita bili otežani. U ratnim godinama devedesetih, mnogi umetnici sa prostora bivše Jugoslavije našli su se u situacijama gde su pesme kružile među publikom nezavisno od njihovih autora, a granice između legalnog i moralnog bile su često zamagljene.

Uprkos mogućim nesporazumima, i Ceca i Hanka su dve izuzetno važne figure regionalne muzike. Njihove karijere, iako protkane različitim žanrovima i estetikom, ostavile su snažan trag kod publike širom Balkana.

Danas, u vremenu kada su informacije dostupne na klik, a svaka numera lako proverljiva, ovakve situacije podsećaju na kompleksnost muzičke scene devedesetih, kada su okolnosti često bile van kontrole samih umetnika.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here