Oglasi - Advertisement

Mnoge osobe u današnje vrijeme se itekako boje buba, i to pogotovo, ako su u njihovome domu. Mi danas govorimo o jednoj bubi, koja je poprilično zanimljiva….

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Nitko ne voli kukce ili kukce u svom domu, bez obzira kakvi oni bili, ali postoji jedna buba koju smo gotovo svi vidjeli u vlastitom domu. Iako se ne smatra opasnim, naučili smo neke nove stvari pa više nije tako sigurno ako ga uočite. Koliko god se na prvi pogled činile bezopasne, srebrne ribice – ti mali, brzi kukci koje često nalazimo u kupaonicama ili podrumima – mogu se pretvoriti u prave štetočine ako im dopustimo da se razmnože i nastane u našem domu.

Iako u početku mogu biti i korisni jer se hrane plijesni i mrtvim kukcima u vlažnim područjima, njihov broj brzo može izmaći kontroli. Ova stvorenja dugačka su svega 15-ak milimetara, a ime su dobila po svojoj srebrnastoj boji i načinu na koji se kreću, podsjećajući na pokrete ribe dok plivaju. Zanimljivo je da nemaju krila, ali to im nimalo ne smeta – brzi pokreti u obliku polukruga više nego nadoknađuju nedostatak letačkih sposobnosti. Ono što ljude često iznenadi je brzina kojom se ove ribe razmnožavaju. Jedna ženka tijekom života može položiti više od 3500 jaja, a mrijesti se i do 100 puta.

Životni vijek im je prosječno četiri godine, što znači da jedna populacija može preživjeti i širiti se godinama, sve dok ne poduzmemo odgovarajuće mjere. Iako srebrne ribice nisu prijenosnici bolesti i ne predstavljaju izravnu prijetnju ljudskom zdravlju, većina ih ljudi ne želi u svojim domovima. Osim što su neugledne, mogu izazvati manju materijalnu štetu. Njihova omiljena hrana su škrob i ugljikohidrati – to znači da rado grickaju papir, knjige, tapete, pa čak i tkanine. Zbog toga se često skrivaju u tepisima, ladicama, ormarima i drugim mračnim mjestima.

Njihov znanstveni naziv, Lepisma saccharinum, dolazi upravo zbog njihove sklonosti slatkim tvarima – ugljikohidratima. Jednom kada saznamo što jedu i kakvo okruženje vole, lakše ćemo ih locirati. Naime, ova stvorenja vole vlagu, toplinu i tamu – idealni uvjeti za njih su podrumi, kupaonice i sve prostorije koje nisu dobro prozračene. Najaktivniji su noću, a kada se iznenada nađu na svjetlu, vrlo brzo se mogu sakriti zahvaljujući iznimnoj okretnosti. Posebno ih privlače otvorene posude s brašnom ili šećerom, zbog čega su česti u kuhinjama. Teško ih je potpuno iskorijeniti jer mogu preživjeti i do godinu dana bez hrane, a njihove ličinke imaju sposobnost mirovanja i do dva mjeseca prije nego se izlegu.

To znači da čak i ako uklonimo sve odrasle osobe, možemo se nakon nekog vremena ponovno suočiti s istim problemom. Ako želite smanjiti rizik od infekcije, korisno je poduzeti sljedeće korake: Osigurajte dobru ventilaciju u vlažnim prostorima – posebno u podrumima i kupaonicama. Brzo osušite svaku prostoriju u kojoj primijetite povećanu vlažnost. Redovito provjeravajte slavine i odvode – svako curenje može biti pozivnica za ove insekte. Ako imate puno knjiga, redovito ih čistite i provjerite ima li znakova oštećenja. Čuvajte hranu, posebno onu s visokim udjelom ugljikohidrata, u hermetički zatvorenim posudama.

Ako primijetite prisutnost ovih stvorenja, možete se poslužiti jednostavnim trikom – knjige za koje sumnjate da su zaražene stavite u hladnjak na nekoliko dana. Niska temperatura učinkovito uništava sva jaja unutra. Također, ako u kući primijetite jajašca srebrne ribice, odmah ih usisajte, a vrećicu usisavača stavite što dalje od kuće kako se ne bi vratila. Naposljetku, iako srebrne ribice nisu opasne po zdravlje, njihova prisutnost svakako nije ugodna, a ako se ne djeluje na vrijeme, mogu uzrokovati štetu i stvoriti dodatni stres. Ulaganje u prevenciju i redovito održavanje doma može uvelike pomoći u sprječavanju ulaska ovih neželjenih gostiju u naš prostor.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here