Naselje Ostrog je definitivno najveće svetište u regiji, a Pravoslavni vjernici svakodnevno idu tamo na molitve. kruže razne priče o manastiru ostrog, evo i jedne od njih….

Godine 2000, profesorka Biljana Lazarević iz Smedereva uputila se na putovanje koje će u potpunosti preoblikovati njeno viđenje sveta i same sebe. Umesto uobičajenog odmora, odabrala je boravak u svetilištu koje vekovima privlači vernike iz čitavog regiona – manastiru Ostrog. Tamo je provela četrdeset dana, posvećenih tišini, molitvi i unutrašnjoj transformaciji.
Motivisana dubokim, unutrašnjim glasom koji ju je pozivao, i uprkos sumnjama koje su je pratile, Lazarevićeva je rešila da se suoči s izazovima koji dolaze s asketskim načinom života. Njena priča nije samo svedočanstvo vere, već i put duhovne obnove.
Razrada: Duhovno uranjanje u svet monaštva
Dolazak u manastir i prvi utisci
Po dolasku u manastir Ostrog, Biljana je bila dočekana jednostavno – njena kelija je sadržavala samo najosnovnije:
-
drveni krevet bez dušeka
-
peć
-
ćebe
Bez luksuza i komfora, susrela se sa suštinom asketskog života. Umesto udobnosti, naišla je na tišinu i hladnoću, ali i na neobjašnjiv osećaj duhovnog mira. Monasi, naviknuti na mnogobrojne posetioce, u početku nisu obraćali pažnju na njen dolazak. Međutim, Biljana je bila tu iz drugačijih razloga – ne kao turista, već kao neko ko želi da prodre u dublju dimenziju postojanja.
Iskustvo prvih dana i obroka
Jedan od ključnih aspekata života u manastiru jeste jednostavna i stroga ishrana. Prvi obrok koji je konzumirala sastojao se od:
-
čorbe od boranije
-
parčeta hleba
-
maslina
-
ponekad i sira ili kajmaka
Obroci su se služili u tišini, bez suvišnih reči, dok je molitva predvođena jeromonom otvarala i zatvarala zajedničko obedovanje. Ritual jela nije bio trenutak uživanja, već prilika za duhovnu disciplinu – hrana se jela brzo, bez hedonizma, kao oblik unutrašnje uzdržanosti.
Tišina noći i duhovno pročišćenje
Noć u manastiru nosi sa sobom posebnu čaroliju. U toj potpunoj tišini, Biljana je prvi put osetila kako joj suze same od sebe naviru. Bez konkretnog povoda, ali sa dubokim značenjem, te suze su bile izraz unutrašnjeg pročišćenja. U trenucima kada su monasi posvećeni svojim molitvama, ona se prepuštala misaonom dijalogu sa sobom i svetim mestom koje je okružuje.
Usklađivanje sa manastirskim ritmom
Ritam dana u Ostrogu zahteva buđenje u ranim jutarnjim časovima, kada manastirska zvona pozivaju na molitvu. U početku, Biljani je bilo teško da se navikne na tvrdi ležaj i rano ustajanje. Međutim, vremenom je prihvatila novi ritam života. Njena dnevna rutina uključivala je:
-
Jutarnje molitve
-
Fizički rad u manastiru
-
Duhovni razgovori
-
Večernje tišine
Monasi su prepoznali njenu istrajnost i posvećenost, te su joj kasnije, iz saosećanja, doneli dušek i sto kako bi njen boravak bio podnošljiviji.
Uvid u filozofiju monaha
Monasi u Ostrogu zrače jednostavnošću i mudrošću. Njihova filozofija je zasnovana na ćutanju, molitvi i dubokoj introspekciji. Retko govore, ali kada to učine, svaka reč nosi težinu saznanja. Njihov cilj nije spoljašnje delovanje, već unutrašnje osvešćenje i pročišćenje.
Biljana je, boraveći među njima, spoznala da tišina može govoriti više od hiljadu reči i da se kroz svakodnevno odricanje dolazi do unutrašnje slobode.
Inspirativna priča monahinje
Poseban utisak na nju ostavila je monahinja koja je napustila bogatu i uspešnu karijeru kako bi se posvetila duhovnom životu. Njena priča o odricanju materijalnog i izboru puta molitve bila je snažna potvrda da duhovni poziv nadilazi sve svetovne uspehe. Njihovi razgovori, iako retki, ostavili su dubok trag na Biljanu – zajedno su ćutale, molile se i tragale za istinom.
Zaključak: Tišina kao odgovor
Boravak u manastiru Ostrog za Biljanu Lazarević nije bio samo povlačenje iz sveta, već povratak sebi. Tih četrdeset dana ispunjenih skromnošću, molitvom i tišinom, omogućili su joj da se oslobodi svakodnevnog stresa, buke i pritisaka.
U tom svetu tišine, discipline i posvećenosti, pronašla je unutrašnji mir koji joj je dotad izmicao. Monasi su za nju postali simboli duhovne snage i jasnoće, a njihov način života inspiracija za dublje promišljanje o sopstvenim vrednostima.
Biljanina priča podseća da je ponekad potrebno udaljiti se od sveta da bismo ga zaista razumeli – a još važnije, da bismo razumeli sami sebe.