Oglasi - Advertisement

U daasnjem ćlanku pročitajte jedan savjet za odrzavanje biljaka narocito paradaiza,dovoljno je smo nekoliko kapi,da paradaiz brze sazre,saznate o ćemu je eć u astavku teksat…..

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

 

  • U borbi za zdrave i bujne biljke mnogi baštovani posežu za skupim preparatima, ali često zaboravljaju da priroda već nudi rješenja koja su jednostavna, ekološka i učinkovita. Jedna od tih metoda uključuje primjenu joda, elementa koji u malim količinama može napraviti čuda u vrtu – posebno kada je riječ o paradajzu.

Iako biljke ne traže ogromne količine svih minerala, jod igra izuzetno važnu ulogu u njihovom zdravlju i otpornosti. U zemljištu ga često nema dovoljno, a upravo taj nedostatak može biti razlog što paradajz ponekad teško podnosi bolesti poput plamenjače ili sporo razvija plodove. Dodavanjem samo nekoliko kapi joda, biljke postaju otpornije, bujnije i spremnije da daju bogatiji urod.

  • Paradajz je posebno osjetljiv na jod i reaguje pozitivno kada se ovaj element dodaje u malim, pažljivo odmjerenim dozama. Ne samo da ubrzava sazrijevanje plodova i povećava broj cvjetova, već jod zahvaljujući svojim dezinfekcionim svojstvima pomaže i u borbi protiv gljivičnih bolesti.

Postoje dva načina upotrebe joda – za ishranu biljaka i za njihovu zaštitu:

  • Prvi način podrazumijeva dodavanje joda putem zalivanja. Najsigurnija i najefikasnija doza je 3 kapi povidon joda na 10 litara vode. Svakoj biljci se tada daje oko litar ovog rastvora. Redovnom primjenom biljke postaju jače, plodovi brže sazrijevaju i ravnomjernije se razvijaju. Ovaj rastvor dodatno smanjuje prisustvo spora gljivica u zemljištu.

 Drugi način koristi jod kao preventivno i zaštitno sredstvo, posebno u periodima velike vlage kada postoji rizik od plamenjače i pepelnice. U ovom slučaju pravi se mješavina punomasnog mlijeka i joda: u 1 litar mlijeka dodaje se 30 kapi joda, a zatim se ta smjesa razblaži s još 9 litara vode. Dobijeni rastvor se koristi za prskanje biljaka, najbolje predveče kada sunce više nije jako, kako ne bi došlo do oštećenja listova. Mlijeko u ovoj kombinaciji stvara tanki sloj na lišću koji djeluje kao zaštitna barijera protiv gljivica.

  • Ovaj prirodni preparat nije koristan samo za paradajz – krastavci, paprike, krompir i druge povrtarske kulture takođe imaju koristi od njega. Ipak, važno je prvo isprobati tretman na nekoliko biljaka kako bi se vidjelo kako reaguju, a tek onda preći na cijelu baštu.

  • Umerenost je ključ. Prečesto i preobilno korištenje joda može izazvati stres kod biljaka, pa čak i oštetiti korijen. Zbog toga je važno pridržavati se preporučenih doza i biti strpljiv – biljke će se zahvaliti zdravim rastom i obiljem plodova.

Danas, kada se mnogi vraćaju tradicionalnim metodama baštovanstva, jod se pokazuje kao moćan saveznik koji povezuje prirodno znanje naših baka i savremene potrebe za ekološkim rješenjima. Samo nekoliko kapi može napraviti razliku – biljke će cvjetati više, a plodovi će biti sočni, zdravi i brže sazreti.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here