Donosimo Vam intrigantnu priću o poznatom kuharu i šta se na kraju desilo sa njim,saznajte više….

- Priča o Nusretu Gokčeu, poznatom kao Salt Bae, savršeno ilustruje kako slava u 21. veku može naglo uzleteti, ali i jednako brzo pasti kada se oslanja na spektakl, a ne na stabilan kvalitet i etičke principe. Njegova meteorska popularnost, zasnovana na jednom kratkom Instagram videu, ubrzo se pretvorila u globalni biznis koji je, nažalost, počeo da puca iznutra.
Sve je počelo 2017. godine kada je na Instagram nalogu njegovog restorana objavljen snimak nazvan „Ottoman Steak“. U tom 36-sekundnom videu Nusret, sa prepoznatljivim naočarima i konjskim repom, teatralno seče komad mesa i posipa so niz svoju podlakticu u karakterističnom, gotovo senzualnom pokretu. Taj trenutak ga je lansirao u status internet zvezde – postao je poznat kao Salt Bae, a njegov video je prikupio više od 16 miliona pregleda u rekordnom roku.
- Pre nego što je postao svetski brend, Nusret je imao skroman početak. Rođen 1983. godine u siromašnoj kurdskoj porodici u turskom gradu Erzurumu, morao je da napusti školu u šestom razredu i započne rad kao šegrt u mesarskoj radnji u Istanbulu. Godinama je radio po 20 sati dnevno da bi usavršio zanat. Između 2007. i 2010. godine boravio je u Argentini i Sjedinjenim Američkim Državama, gde je volontirao u restoranima samo da bi naučio više o pripremi mesa. Po povratku u Tursku, 2010. godine otvorio je svoj prvi restoran Nusr-Et u Istanbulu sa partnerom Mitatom Erdemom.
Njegov uspeh je bio potpomognut ulaskom moćnog turskog konglomerata Doğuş Group u biznis, što mu je omogućilo da otvori luksuzne restorane u Dubaiju, a zatim i širom sveta – od Majamija i Njujorka do Londona, Mikonosa i Beverli Hilsa.
- Brend Salt Bae nije prodavao samo hranu; prodavao je iskustvo koje je bilo savršeno za deljenje na društvenim mrežama. Restoran je postao scena, a hrana rekvizit u predstavi. Cene su bile šokantne: biftek prekriven jestivim zlatom koštao je 4.000 evra, flaša vode 70 evra, a čak i obični špageti imali su cenu od 70 evra. Kupci su plaćali spektakl i priliku za fotografiju sa Salt Baeom, a ne nužno vrhunski gastronomski kvalitet.
Iako je njegov koncept isprva privlačio slavne ličnosti i političare, među kojima su bili Bruno Mars, Leonardo DiCaprio i mnogi drugi, kritike su se uskoro gomilale. Mediji su počeli da pišu o lošem kvalitetu hrane, beskrupulozno visokim cenama i lošoj usluzi. New York Post je njegov restoran u Njujorku 2018. godine nazvao „Javnom pljačkom broj 1“. Gosti su žalili na žilave bifteke, prepečene hamburgere i bučnu atmosferu. Sve više ljudi je zaključivalo da u Salt Bae restoranima ne plaćate hranu – plaćate priliku za fotografiju.
- Unutar kompanije takođe su počeli problemi. Zaposleni su pokrenuli više tužbi zbog krađe bakšiša, neplaćenog prekovremenog rada, pa čak i seksualnog uznemiravanja i diskriminacije. Neki su tvrdili da su bili primorani da nose provokativnu odeću, a žrtve su često bile kažnjavane umesto zlostavljača. Jedan bivši radnik je izjavio: „Zlato spolja, trulež iznutra“, ukazujući na lošu radnu atmosferu.
- Problemi su izašli i van restorana. Nusret je 2018. godine izazvao kontroverzu kada je posluživao venecuelanskog predsednika Nicolása Madura usred humanitarne krize u toj zemlji. Još veći gnev javnosti izazvao je na finalu Svetskog prvenstva u Kataru 2022. godine, kada je nepozvan utrčao na teren, dodirivao trofej i pokušavao da se slika sa Lionelom Mesijem, koji nije bio impresioniran njegovom prisutnošću. Taj događaj je izazvao lavinu negativnih komentara na društvenim mrežama – mnogi su ga tada nazvali „očajnim i neukusnim“.
Finansijski problemi su se takođe nagomilavali. U Londonu su prihodi restorana opali sa 13,6 miliona na 9,3 miliona funti u samo godinu dana, uprkos štedljivim merama poput gašenja grejanja. U Sjedinjenim Državama nekoliko restorana je zatvoreno, uključujući one u Bostonu, Las Vegasu, Dallasu, Beverli Hilsu i Njujorškom Meatpacking distriktu.