U današnjem ćlanku Vam donsimo ,vrjeme kad je najgre pranje veša ,u nastavku ćlanka saznajte više…..

- Jeste li se ikada ozbiljno zapitali kada vaša veš mašina zapravo troši najviše električne energije? Iako mnogi pretpostavljaju da se najveći troškovi javljaju prilikom centrifuge ili dužine ciklusa, odgovor bi vas mogao iznenaditi. Upravo razumijevanje pravog trenutka potrošnje može vam pomoći da optimizirate kućnu potrošnju i čak značajno smanjite mjesečni račun za struju.
- Najveći potrošač energije kod većine veš mašina zapravo je zagrijavanje vode. Kada pokrenete program pranja na višim temperaturama, vaša mašina koristi dodatne količine električne energije kako bi vodu dovela na željeni nivo toplote. Taj proces zahtijeva intenzivan rad grijača, što automatski znači veću potrošnju. Bez obzira na to perete li na 40, 60 ili čak 90 stepeni, razlika u potrošnji može biti znatna. S obzirom na to, ne čudi što stručnjaci savjetuju upotrebu nižih temperatura kad god je to moguće, posebno za redovno svakodnevno pranje.
- Osim samog režima rada veš mašine, bitan faktor koji često zanemarujemo jeste vrijeme kada koristimo uređaj. Većina domaćinstava aktivira kućne aparate upravo u trenucima kada je opterećenje na elektrodistribucijsku mrežu najjače – poznato kao “pik” potrošnje. To su najčešće jutarnji sati između 7 i 9 sati i večernji intervali od 18 do 22 sata, kada ljudi dolaze s posla, spremaju obroke, uključuju grijanje, televizore i naravno – veš mašine.
- Upravo tada, u periodima velike potrošnje, cijena električne energije može biti viša, posebno za one koji su na sistemima dvotarifnog brojila, gdje se struja obračunava prema vremenu korišćenja. Ako veš mašinu pokrećete u tim “skupljim” satima, zapravo dodatno opteretite kućni budžet bez potrebe.
Dakle, kada je najbolje vrijeme za pranje veša?
- Stručnjaci i energetski savjetnici preporučuju da se veš pere izvan pik sati – to znači kasno navečer ili vrlo rano ujutro, u periodima kada je elektro-mreža rasterećenija i kada je cijena kilovata povoljnija. Ako živite u domaćinstvu koje koristi jeftinu struju u noćnim satima, tada je idealno vrijeme za uključivanje mašine između 22:00 i 06:00 sati. U tom vremenu ne samo da doprinosite ravnoteži elektrodistributivne mreže, već i ostvarujete direktnu uštedu na računu.
Još jedan važan faktor je trajanje programa koji birate. Danas mnoge veš mašine nude ekonomične i brze cikluse, koji su osmišljeni tako da potroše manje vode, energije i vremena. Ovi programi često peru jednako efikasno kao duži, posebno kad se radi o manje zaprljanom vešu. Korišćenjem kraćih ciklusa štedite ne samo električnu energiju, već i vrijeme, vodu i habanje odjeće.
Uz temperaturu i vrijeme pranja, postoji još nekoliko savjeta za smanjenje energetske potrošnje. Na primjer, uvijek nastojte da veš mašina bude optimalno napunjena – ne previše, ali ni poluprazna. Pranjem male količine odjeće trošite jednaku količinu energije kao i za pun bubanj, što se na duže staze ne isplati.