Za danas smo spremili jako korisnu temu, a koja će svakako dobro da dođe baš svim domaćicama. Naime, jako je bitno napomenuti, da se veš mašine moraju održavati, a evo i par trikova kako da očistite vašu ladicu za deterdžent….

Briga o perilici rublja ne mora nužno zahtijevati posjet servisera niti visok trošak. Mnogi problemi koji nastaju zbog kamenca ili nakupljene prljavštine mogu se uspješno riješiti i kod kuće – naravno, osim u slučajevima kada je već došlo do ozbiljnih mehaničkih oštećenja.
Ako se pravilno informirate i slijedite nekoliko jednostavnih koraka, ne samo da možete spriječiti kvarove, već i produžiti životni vijek svoje perilice te uštedjeti novac. Prvi korak u ovoj rutini održavanja je čišćenje spremnika za vodu i prostora gdje se ulijeva deterdžent. S vremenom, u tim dijelovima se talože ostaci praška i kamenac, što značajno može narušiti učinkovitost uređaja.
Za početak, korisno je pripremiti jednostavnu domaću mješavinu – kombinaciju sode bikarbone, vodikovog peroksida i deterdženta za rublje. Ovu pastu nanesite na zaprljane dijelove, ostavite da djeluje i potom isperite.
Jedan od najefikasnijih načina za otapanje kamenca s unutarnjih komponenti, naročito s grijača, jeste korištenje limunske kiseline. Stavite je direktno u odjeljak za deterdžent i pokrenite prazan ciklus pranja na visokoj temperaturi. Ovaj trik može vašu perilicu učiniti gotovo novom. Za brtvu na vratima, gdje se često zadržava vlaga i razvija plijesan, djelotvorna je mješavina vode i limunske kiseline.
Ako osjetite neugodne mirise iz perilice, jednostavno ubacite jednu tabletu za perilicu posuđa i pokrenite vrući ciklus pranja. Tableta će neutralizirati mirise i osvježiti cijeli uređaj.
Za one koji žele dodatno osigurati dugotrajnost svoje perilice, savjetuje se priprema tzv. “Jedača kamenja” – domaće mješavine napravljene od sode za pranje, sode bikarbone, limunske kiseline i soli. Ova kombinacija ne samo da čisti, već i osvježava uređaj, uklanja ostatke i prevenira buduće naslage kamenca. Pravilnom i redovitom upotrebom ovih jednostavnih rješenja, vaša perilica će raditi besprijekorno još dugi niz godina.
BONUS TEKST:
U drugom dijelu, važno je osvrnuti se i na jednu od najozbiljnijih zdravstvenih tema današnjice – Alzheimerovu bolest.
Povodom Svjetskog dana Alzheimerove bolesti, koji se svake godine obilježava 21. rujna, Udruženje za Alzheimerovu bolest Srbije podsjetilo je javnost na alarmantne podatke i potrebu za ozbiljnim koracima u borbi protiv ove bolesti.
Alzheimerova bolest je najčešći oblik demencije, a još uvijek ne postoji lijek koji bi je mogao izliječiti. Trenutno se s demencijom diljem svijeta bori više od 55 milijuna ljudi, a samo u Srbiji ih je više od 140.000. Prema predviđanjima, broj oboljelih bi mogao dostići 78 milijuna u narednih pet godina.
Zabrinjavajuće je i to što čak 75% slučajeva ostaje nedijagnosticirano, često zbog nedostatka informacija, prisutne stigme, pa čak i diskriminacije. Mnogi zanemaruju prve simptome, pripisujući ih normalnom starenju. Ipak, rana dijagnoza igra ključnu ulogu jer omogućava oboljelima da dobiju potrebnu pomoć na vrijeme i žive kvalitetnije.
Jedan od najemotivnijih primjera dolazi od gospođe S.S., koja već 15 godina njeguje svoju majku s demencijom. “U početku nismo znali što se događa. Mislili smo da je u pitanju obična zaboravnost, a trebalo nam je tri godine da je odvedemo liječniku,” ispričala je. Prava dijagnoza donijela je lijekove koji su pomogli ublažiti simptome poput agresivnosti i uznemirenosti.
Prema riječima predstavnika Udruženja, demencija je glavni uzrok invaliditeta kod starijih osoba, a zdravstveni i socijalni sistemi – kako u Srbiji, tako i širom svijeta – nisu spremni da odgovore na izazove koje ova bolest donosi. Osim zdravstvenih posljedica, demencija ima i snažan ekonomski utjecaj. Procjene pokazuju da trenutni godišnji globalni troškovi premašuju 1,3 bilijuna dolara, a očekuje se da će do 2030. ta brojka dostići 2,8 bilijuna dolara.
Bilo da je riječ o brizi za kućanske aparate ili o složenim zdravstvenim pitanjima poput demencije, pravovremena akcija, edukacija i prevencija ključ su dugoročnog rješenja. Jednostavni savjeti mogu produžiti vijek trajanja vaših uređaja, dok informiranost i svijest o zdravstvenim problemima može doslovno spasiti živote i podići kvalitetu života mnogima koji se suočavaju s teškim dijagnozama.