Promjene u izgledu vašeg jezika često mogu pružiti značajan uvid u vaše opće zdravlje.Naime, mnoge osobe uopšte ne zagledaju i ne prate situaciju sa svojim jezikom…..

Iako povremeno možemo brinuti o svojim odrazima, takve brige obično ne opravdavaju uzbunu. Unatoč tome, specifični simptomi mogu poslužiti kao preliminarni znakovi nedostatka vitamina, infekcija ili ozbiljnijih zdravstvenih problema. Pažnja na izgled, boju i teksturu jezika je ključna jer služi kao jedan od najpreciznijih pokazatelja unutarnje ravnoteže tijela.
Ako jezik nalikuje jagodi – karakterizira ga crvena, glatka i sjajna površina – to može ukazivati na nedostatak željeza ili vitamina B12. U takvim slučajevima, površina jezika može pokazivati ”obrijan” izgled zbog nepravilnog razvoja papila koji je posljedica nedostatka ovih esencijalnih hranjivih tvari. Dodatni pokazatelji mogu uključivati umor, kognitivne poteškoće, vrtoglavicu ili probleme s ravnotežom. Pojedinci koji se suzdržavaju od konzumiranja mesa, uključujući vegetarijance, posebno su osjetljivi na ove nedostatke i mogli bi smatrati korisnim razmotriti dodatke prehrani, nakon savjetovanja sa zdravstvenim djelatnikom.
Kada se na jeziku pojave smeđe naslage ili se čini da je dlakav, to obično ukazuje na neadekvatnu oralnu higijenu. Papile na jeziku prirodno se smanjuju kroz procese žvakanja i pijenja; međutim, ako se to trošenje ne događa dosljedno, mogu se izdužiti, što dovodi do zarobljavanja bakterija i čestica hrane. Iako ovo stanje ne predstavlja značajan zdravstveni rizik, može rezultirati neugodnim zadahom.
Poželjno je temeljito očistiti jezik četkicom za zube te ograničiti konzumaciju kave, cigareta i tamnih napitaka. Prisutnost bijelih naslaga nalik zrnatom siru može upućivati na gljivičnu infekciju, točnije kandidijazu. Ovo stanje često se javlja kod osoba koje su bile podvrgnute liječenju antibioticima, budući da ti lijekovi remete ravnotežu između bakterija i gljivica u usnoj šupljini. Nadalje, infekcija je posebno raširena među pojedincima s kompromitiranim imunološkim sustavom, kao što su starije osobe, oni s dijabetesom, pacijenti koji primaju kemoterapiju ili pojedinci koji pate od autoimunih poremećaja.
Ako primijetite nabore ili pukotine na jeziku, to obično ukazuje na proces starenja i općenito ne ukazuje na ozbiljan problem. Unatoč tome, ako osjetite popratne simptome poput peckanja, boli ili zadaha iz usta, to može značiti da su mikroorganizmi zarobljeni unutar nabora. Dosljedna praksa oralne higijene, zajedno s antifungalnim kremama kada je potrebno, može ublažiti ove simptome. Uporne male bijele mrlje koje se ne povuku u roku od nekoliko tjedana mogu ukazivati na iritaciju ili prekomjerno razmnožavanje stanica.
Ove mrlje se najčešće javljaju kod pušača, kao i kod osoba koje često trljaju zube o jezik. U rijetkim slučajevima, ove promjene mogu imati prekancerozne karakteristike, zbog čega je nužno konzultirati se s liječnikom ako mrlje ne nestanu. Osim toga, crvene lezije na jeziku koje traju dulje od dva tjedna bez znakova zacjeljivanja trebale bi izazvati zabrinutost. Takve promjene mogu značiti prisutnost raka jezika koji može utjecati na osobe bilo koje dobi, a ne samo na starije osobe. Iako ove lezije možda nisu popraćene boli, to ne znači da su bez rizika. Stoga je brza dijagnoza ključna.
Ako osjetite peckanje na jeziku dok je njegov izgled normalan, potencijalni čimbenici mogu uključivati promjene povezane s menopauzom, osjetljivost na sastojke koji se nalaze u pasti za zube ili čak alergije na određenu hranu. Uočeno je da je ovaj simptom sedam puta češći kod žena nego kod muškaraca. Ako uzrok ostane nejasan, preporučljivo je razmotriti korištenje hipoalergenih proizvoda ili potražiti savjet stomatologa. Pojava bolnih lezija ili kvržica na jeziku i unutar obraza često je povezana sa stresom ili virusnim promjenama. Iako ova stanja mogu uzrokovati nelagodu, obično nestaju samostalno unutar nekoliko tjedana.
Vrhunac boli osjeća se tijekom prvih dana, nakon čega slijedi postupno ublažavanje. Iako kod ovih promjena nije uvijek potrebno liječenje, ključno je promatrati njihovo trajanje i učestalost. Jezik služi kao nevidljivi glas za vaše tijelo. Sve promjene u boji, teksturi, obliku ili osjetu mogu značiti da vaše tijelo zahtijeva pažnju. Iako većina stanja nije teška, nužno je ne zanemariti određene promjene. Preporučljivo je pratiti simptome, održavati oralnu higijenu i redovito se savjetovati sa stručnjacima jer je prevencija i dalje najučinkovitiji oblik liječenja.