Oglasi - Advertisement

Klime uređaji su od prošloga ljeta definitivno postale hit zbog jako visokih temperatura. Međutim, i ovih dana imamo jako niske temperature tokom noći,. pa zato je logično da se i sada koriste bez obzira na sve….

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Vrijedno je prisjetiti se ponavljajuće poruke cijenjene liječnice Nade Macure, izvora mudrosti koji se neprestano oglašava u medijima kada nastupe ekstremni vremenski uvjeti. Ova omiljena figura u javnosti kontinuirano nudi korisne savjete o očuvanju zdravlja, osobito u vrijeme visokih temperatura koje mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju. Ranije je savjetovala kako učinkovito upravljati povišenom tjelesnom temperaturom, s ciljem osiguranja općeg zdravlja i blagostanja.

S obzirom na najave meteorologa, dr. Macura je još jednom istaknula važnost nošenja lagane, pamučne odjeće svijetlih boja, kao i konzumacije niskokaloričnih obroka. Njezin je dosljedan savjet usmjeren na pridržavanje mediteranskog plana prehrane – jelovnik bi trebao sadržavati nemasni sir, svježe sezonske salate, ribu i druge plodove mora. Također, naglašava potrebu prilagodbe prehrane vremenskim uvjetima kako bi se spriječilo prekomjerno trošenje energije, jer to može dovesti do pretjeranog znojenja i destabilizirati srčani ritam kod osoba sa srčanim tegobama.

Dr. Macura objašnjava da visoke temperature mogu omesti sposobnost tijela da učinkovito regulira tlak, puls i tjelesnu temperaturu. Preporučuje se unos laganih, niskokaloričnih obroka u više manjih porcija kroz dan. Osobe koje rade na otvorenom, naročito na velikim nadmorskim visinama, često se susreću s obilnim znojenjem, što može dovesti do dehidracije. Poslodavci, iako sve više vode računa o sigurnosti zaposlenika kroz zaštitnu opremu, trebali bi omogućiti češće pauze, kao i pristup dovoljnim količinama tekućine – idealno dvije do tri litre dnevno.

Na pitanje kada je najbolje izbjegavati izlazak van, dr. Macura je jasna – boravak na otvorenom između 10 i 17 sati treba svesti na minimum, posebno za rizične skupine. Svjesna je da to nije uvijek moguće zbog poslovnih i privatnih obveza, ali preporučuje zaštitu u obliku dugih rukava i pokrivala za glavu. Lipanj je već donio iznimno visoke temperature, što je dodatno otežalo život osobama koje boluju od astme, kroničnih plućnih i srčanih bolesti. Osim zdravstvenih komplikacija, zabilježen je i povećan broj hitnih intervencija zbog alkoholne intoksikacije.

Naime, iako sama toplina ne ubrzava proces opijanja, pojačana konzumacija alkohola – osobito piva – česta je u vrućim danima. Ljudi su skloni pretjerivanju jer im alkohol pruža trenutačan osjećaj osvježenja, ali on zapravo dodatno dehidrira organizam. Na selu je uobičajeno uživanje u kavi i rakiji u hladu, gdje mir i odsustvo gužve dodatno doprinose osjećaju ugode. U nedostatku klima-uređaja, hladovina često ostaje jedino utočište.

Iako klima-uređaji pružaju neosporan komfor, dr. Sema Sarin upozorava na moguće negativne posljedice ako se ne održavaju ispravno. Zrak koji cirkulira kroz uređaj može sadržavati alergene, grinje, pelud, pa čak i bakterije. Studije su pokazale da klima može poboljšati budnost i kvalitetu sna, ali uz pravilno korištenje i redovno čišćenje filtera. Dr. Dženet Neshajvat ističe da dugotrajno izlaganje hladnom zraku može izazvati bolove u mišićima i zglobovima, posebice kod dehidriranih osoba.

Osobe koje već pate od respiratornih problema, suhe kože ili očiju, mogu osjetiti dodatne tegobe zbog nekvalitetne ventilacije. Alergije se također mogu pogoršati ako se ne mijenjaju filteri. Dr. Nataša Bejan preporučuje njihovo čišćenje svaka dva tjedna, a najkasnije svakih mjesec dana. Važno je slušati vlastito tijelo i koristiti klima-uređaj umjereno – zdravlje uvijek mora biti prioritet.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here