Proljeće je idealno vrijeme za sve domaćice, koje vole i koje su vezane za cvijeće. Naime, cvijeće jako brzo može da oboli, a evo i par savjeta kako da riješite problem sa listovima na cvijeću….

Bilo da imate veliki voćnjak, povrtnjak ili tek nekoliko saksija s cvijećem na terasi, suočavate se s istim izazovima – kako održati biljke zdravima, jakima i u punom cvatu. Upravo zbog toga, predstavljamo domaću otopinu koja je toliko efikasna da će, kako tvrde oni koji su je već koristili, vaše biljke neprestano cvjetati i rasti bez znakova usporavanja.
Radi se o potpuno prirodnom gnojivu, koje je jednostavno za pripremu, a uz to je i veoma ekonomično. Sve što vam je potrebno već vjerovatno imate kod kuće ili ga lako možete nabaviti na obližnjoj pijaci. Glavni sastojak je cikla, poznata po svom bogatstvu hranjivih tvari. Bitno je da koristite vodu bez hlora, kako bi nutritivne vrijednosti bile maksimalno sačuvane.
Priprema je jednostavna: ciklu i vodu stavite u blender i miksajte dok ne dobijete ujednačenu smjesu. Zatim procijedite – tečnost sačuvajte za zalivanje, dok ostatke iskoristite kao dodatak kompostu. Ova otopina je prava energetska bomba za vaše biljke, podstičući ih na obilno cvjetanje i zdrav rast.
Još jedno jednostavno, ali djelotvorno gnojivo dobija se miješanjem pola kašičice sode bikarbone i iste količine škroba (bilo krumpirovog ili kukuruznog) s litrom vode sobne temperature. Ova smjesa pomaže u očuvanju biljnog zdravlja i treba se primjenjivati svakih 20-ak dana – ali pazite da ne pređete jednu šolju po saksiji kako biste izbjegli prekomjerno zalivanje.
Jabučni ocat, poznat po svom kiselkastom i snažnom okusu, također se koristi kao sjajno sredstvo za njegu biljaka. Pomiješajte jednu kašičicu ovog octa sa 500 ml vode i ostavite da stoji sat vremena prije upotrebe. Njegova primjena se preporučuje najviše jednom u 20 do 25 dana, kako bi biljke bile zaštićene od bolesti i dodatno potaknute na rast.
Zatim dolazimo do kurkume, začina poznatog po svojim ljekovitim svojstvima, koji i biljkama može pomoći u jačanju otpornosti. U litru vode dodajte kašičicu kurkume, pustite da smjesa odstoji dva sata, a zatim je nanesite direktno uz korijen biljaka – idealno svakih mjesec dana.
Jedna posebno zanimljiva kombinacija uključuje šećer i lovorov list. U blender stavite litru vode, dodajte kašičicu šećera i 3 do 5 sitnih listića lovora. Nakon miksanja, tečnost procijedite i ostavite da odstoji par sati. Ovim gnojivom zalijevajte biljke barem jednom mjesečno, kako biste im osigurali dovoljnu količinu energije za bujan razvoj.
Aloe vera, poznata po hidratantnim svojstvima, u kombinaciji sa škrobom čini posebno djelotvorno gnojivo. Isijecite deset manjih listova aloe i izmiješajte ih s litrom vode i kašičicom škroba. Nakon što sve dobro promiješate, procijedite smjesu i pustite da miruje nekoliko sati. Primjena se preporučuje na svakih 21 do 25 dana, direktno na korijen biljke, kako bi se ojačao njen imunitet i podstakao rast mesnatih i zdravih listova.
Na kraju, vrijedi spomenuti i prirodnu otopinu koja se pravi od korice limuna i lovorovih listova. Limunovu koru usitnite, pomiješajte s 4 do 5 listova lovora i stavite u 1,5 do 2 litre vode. Ostavite da fermentira 3 sata, zatim procijedite i koristite kao gnojivo za zalivanje svakih 25 do 30 dana. Ova mješavina je idealna za sve vrste cvijeća jer pruža potrebnu energiju za stalno i bogato cvjetanje.
Za kraj, istaknimo još jednu efikasnu formulu: škrob u kombinaciji s lovorovim listom. Kao i prethodne, i ova smjesa se priprema tako da se u blender doda litra vode, kašičica škroba i nekoliko listića lovora. Dobro izmiješajte, procijedite i ostavite da stoji nekoliko sati prije upotrebe.
Zahvaljujući ovim prirodnim rješenjima, vaše biljke će biti ne samo bujne i zdrave, već će i cvjetati obilno, vraćajući vam trud višestruko. Bez potrebe za skupim kupovnim preparatima, jednostavnim i prirodnim sredstvima možete postići zapanjujuće rezultate. Priroda nudi sve – samo treba znati kako to iskoristiti.