Oglasi - Advertisement

Jedna biljka stoji iznad ostalih kada je u pitanju zadovoljstvo sobnih vrtlara—ljepota u kombinaciji s nevjerojatnom lakoćom njege. To je biljka od žada, član obitelji lisnatih sukulenata koji zadržava vlagu i koji je sasvim u redu i kicoš kada živi unutra. Budući da je otporan, zahtijeva minimalnu količinu vode i može preživjeti u različitim uvjetima, učinili su ga najboljim odabirom za mnoge početnike i napredne uzgajivače. Kako bi sukulenti cvjetali bogato i zdravo, koristite prirodna gnojiva koja su uobičajena u vašem domu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Jedan od najboljih domaćih recepata je mješavina kvasca. Samo 10 grama svježeg kvasca i 1 čajna žličica šećera otopi se u 1 litru tople vode. Nakon što odstoji 24 sata na osvijetljenom mjestu, tekućinom prelijte korijen biljke kako biste pospješili njen rast i brže stvaranje pupova. Još jedna dobrobit voćnih dijeta posebno za biljke od limuna i mandarina. Kora jednog limuna i dvije mandarine prelije se s 0,5 litara kipuće vode i ostavi tri dana u tami na hladnom mjestu. Nakon filtriranja, tekućina se razrijedi vodom u omjeru 1:3 i koristi za zalijevanje. Takva mješavina ima prirodne kiseline i minerale koji biljci daju unutarnju snagu.

Neophodan je i drveni pepeo, osobito od breze ili lipe. Dvije šalice pepela poparite litrom kipuće vode i ostavite da odstoji sedam dana na prilično tamnom mjestu. Kada se talog procijedi, dobivena tekućina služi kao fino gnojivo koje obiluje potašom i ostalim elementima potrebnim za cvjetanje. Druga imovina na dohvat ruke su ljuske jaja. Pet komada samljeti u prah ili pasirati, popariti sa 500 ml vrele vode. Nakon 12 dana stajanja na tamnom mjestu, nanosi se na biljke kao dodatna “hrana” za razvoj korijena i jačanje lišća.

Međutim, kako bi se omogućilo cvjetanje sukulenta, ne može se jednostavno oslanjati na dobro gnojivo – ono što je važno je kako se biljka čuva preko zime. Tijekom zime ova bi biljka trebala biti na dobro osvijetljenom mjestu s prosječnom temperaturom od 10 do 15 stupnjeva. U tim uvjetima akumulira energiju potrebnu za stvaranje pupova i cvjetanja. Bez njih, biljka postaje slaba, pada lišće i nema snage za cvjetanje tijekom sezone. Približavanjem jeseni treba pripaziti na pokrov lišća, a posebno na njihovu “svilenkastost” jer pri tako niskim noćnim temperaturama biljka može prilično stradati. Sve prilagodbe uvjeta uz minimalno ometanje biljke učinit će lijep pomak iz jeseni u zimu.

To će biti čak i smiješno kada znamo da se ova vrsta pažnje koju prakticiramo prema biljkama odnosi na naše vlastito biće. Ujutro se probudite i nađete se bez energije, mrtvi umorni i nevoljni – to možda nije uvijek proljetni umor; s vremena na vrijeme to može pokazati neku duboko ukorijenjenu nepravilnost u vašem tijelu. Nedostatak vitamina, neispravan rad štitnjače, anemija ili čak pojava depresije kriju se iza “kroničnog umora”. Dijetetske preporuke uključuju konzumaciju svježe hrane koja sadrži vitamin C, vitamine B kompleksa i vitamin D jer su oni povezani s funkcioniranjem živčanog sustava, odnosno proizvodnjom energije.

To također podrazumijeva povećanje šećera i prerađene hrane kako biste izbjegli gubitak energije tijekom dana. Baš kao što sukulenti trebaju uravnoteženu svjetlost, prehranu i temperaturu, tako i ljudski život treba svaki dan. Hodanje kao vježba također može ustupiti mjesto dobrom raspoloženju i općoj energiji unatoč količini posla koji se obavlja svaki dan. Biljka, baš kao i kod sebe, važni su mali koraci i pravilnost, ali daje plodove ne samo izgledom nego čak i osjećajem unutarnje dovršenosti i moći.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here