Oglasi - Advertisement

Za danas jedna jako zanimljiva tema, a koja će itekako dobro da dođe svima onima koji ovih dana rade svoje bašte. Par novih savjeta, svakome dobro dođe…

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Sjetva predstavlja temeljni korak u ciklusu uzgoja povrća, koji ima izravan utjecaj na zdravlje biljaka i njihovu produktivnost. Ako se ovaj proces obavi u pravo vrijeme i pod povoljnim uslovima, biljke će imati optimalne šanse za razvoj, a vrtlari mogu očekivati bogatu žetvu. S druge strane, nepravovremena sjetva može izazvati niz problema, uključujući oštećenja od mraza ili loše uvjete za klijanje, što dugoročno smanjuje prinos i otežava uzgoj.

Vrijeme sjetve je među najvažnijim faktorima koji utječu na ishod uzgoja. Svaka vrsta povrća zahtijeva specifičnu minimalnu temperaturu tla kako bi uspješno proklijala i nastavila rast. Stoga je neophodno da vrtlari precizno planiraju sadnju, vodeći računa o karakteristikama svake kulture.

Krastavci (Cucumbers)

Krastavci su naročito osjetljivi na hladnoću i zahtijevaju temperaturu tla od najmanje 10°C. Idealno vrijeme za njihovu sjetvu je od veljače do ožujka. Preporučeni datumi uključuju 21. veljače, 22. ožujka, 23. travnja, 24. svibnja i 25. lipnja.

Paprika (Pepper)

Paprika, baš kao i krastavac, najbolje uspijeva u toplijim uslovima. Potrebna temperatura tla je najmanje 12°C, a sije se također između veljače i ožujka. Preporučeni su datumi: 21. veljače, 22. ožujka, 23. travnja, 24. svibnja i 25. lipnja.

Rajčica (Tomato)

Rajčica preferira još toplije tlo – minimalno 14°C. Sjetva se vrši između veljače i ožujka, s identičnim preporučenim datumima kao kod paprike i krastavaca.

Mrkva, peršin i celer

Za ove kulture dovoljan je minimalni prag od 5°C. One se siju direktno u vrt, najčešće u razdoblju od ožujka do travnja. Što se tiče konkretnih datuma, preporučuju se 22. travnja, 23. svibnja, 24. lipnja, 25. srpnja i 26. kolovoza.

Uz pravilno određeno vrijeme, za uspješan uzgoj povrća ključni su i priprema tla, kvaliteta sjemena te odgovarajući uvjeti za klijanje.

Priprema tla

Tlo mora biti rastezljivo, dobro drenirano i bogato nutrijentima. Najbolji rezultat daje mješavina koja se sastoji od jednakih dijelova vrtne zemlje, treseta i pijeska. Neposredno prije sjetve, preporučuje se da se tlo dobro navlaži kako bi se stvorili optimalni uslovi za klijanje.

Odabir kvalitetnog sjemena

Bez kvalitetnog i svježeg sjemena, ni najbolje pripremljena zemlja neće dati željene rezultate. Idealno je koristiti sjeme koje je posebno uzgojeno za brzo klijanje, naročito ako se planira uzgoj u stakleniku ili u kontrolisanim uvjetima.

Tehnika sjetve

Sjeme se sije u vlažnu zemlju, na dubinu od oko 0,5 cm, uz razmak od približno 1 cm između sjemenki. Nakon sjetve, tlo treba nježno pritisnuti i redovito navodnjavati.

Optimalna temperatura za klijanje

Za većinu povrtnih kultura, idealna temperatura za klijanje iznosi oko 20°C. Mjesto gdje se sjeme drži treba imati dovoljno svjetla, ali biti zaštićeno od direktne sunčeve svjetlosti, kako bi se spriječilo isušivanje tla.Kada biljke razviju nekoliko listova, preporučuje se njihovo presađivanje u veće posude kako bi se omogućio nesmetan rast korijena. Tek kada vanjske temperature budu u skladu s potrebama pojedinih biljaka, biljke se mogu presaditi direktno u vrt.

Mnogi vrtlari i dalje koriste lunarni kalendar kao vodič za sadnju. Prema toj praksi, određene faze Mjeseca utječu na vitalnost i rast biljaka.

  • Rastući Mjesec: najpovoljnije razdoblje za sijanje, jer biljke tada najintenzivnije rastu.

  • Pun Mjesec: idealan trenutak za gnojidbu, jer biljke tada najbolje upijaju hranjive tvari.

  • Mladi Mjesec: vrijeme za žetvu, jer se tada bilje bolje nosi s bolestima i štetočinama.

Iako nauka još nije potvrdila ovu metodu, mnogi vrtlari tvrde da su postigli bolje rezultate kada su se pridržavali lunarnog kalendara.

Proces sjetve povrća nije samo mehanički čin – to je faza koja zahtijeva pažljivo planiranje, razumijevanje potreba biljaka i strpljenje. Bilo da se oslanjate na preporuke o temperaturi tla ili lunarni kalendar, važno je da pristupite sjetvi dosljedno i s pažnjom. Tako ćete povećati šanse za obilnu i zdravu žetvu, a vaš trud u vrtu biće višestruko nagrađen.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here