Osnovne karakteristike orhideja:
-
Izgled: Imaju prepoznatljive, simetrične cvjetove s tri latice i tri čašična lista. Jedna latica (tzv. labellum ili usna) često je drugačijeg oblika i boje, što pomaže u privlačenju oprašivača.
Sadržaj se nastavlja nakon oglasa -
Rastuća sredina: Većina orhideja su epifiti, što znači da rastu na drugim biljkama (najčešće drveću), ali ne kao paraziti. Neke vrste rastu i u zemlji ili na kamenju (terestrične i litofitske).
-
Cvatnja: Cvjetovi mogu trajati nedeljama, pa čak i mjesecima, a mnoge vrste cvjetaju jednom godišnje.

Uzgoj orhideja za mnoge je poseban izazov i to s dobrim razlogom. Ova kraljica među sobnim biljkama ne podnosi zanemarivanje, ali u isto vrijeme ne voli pretjeranu brigu. Njegova ljepota i nježna struktura zahtijevaju pažnju, strpljenje i razumijevanje. Mnogi ga obožavaju upravo zbog njegove elegancije i dugotrajnog cvata, no kada prestane cvjetati i lišće počne blijedjeti, ljubitelji cvijeća često ne znaju što dalje.
Jedan od najčešćih problema s orhidejama je nedostatak cvatnje. Iako lišće može biti zdravo i zeleno, biljka jednostavno ne pokazuje znakove vraćanja boje. Tada je ključno razmišljati ne samo o svjetlu, već i o tome čime zalijevamo i hranimo biljku. Mnogi ljudi zalijevaju orhideje destiliranom vodom, izbjegavajući klor i nagle promjene temperature. Neki odlučuju prskati lišće, vjerujući da direktno zalijevanje korijena može biti štetno. Neki čak s vremena na vrijeme potope orhideju i puste je da upije koliko god treba. No, ono što se sve više pokazuje kao iznimno učinkovit trik je ispijanje zelenog čaja.
Zeleni čaj, bogat antioksidansima i blagim kiselinama, savršen je dodatak biljkama koje rastu u nešto kiselijem supstratu – a orhideje su jedna od njih. Umjesto običnom vodom, s vremena na vrijeme biljku zalijte razrijeđenim zelenim čajem. Dovoljno je da čaj bude malo mlak, nimalo vruć i ne prejake koncentracije. Idealna količina je do dvije žlice dnevno, najbolje ujutro. Nemojte ga zalijevati preko vikenda, već mu dajte vremena da se odmori. Ovaj “čarobni napitak” ne samo da stimulira korijenje, već potiče i odgođeno cvjetanje.
Zeleni čaj sadrži male količine kofeina, minerala i tanina koji poboljšavaju propusnost supstrata i omogućuju biljci bolju apsorpciju hranjivih tvari. Djeluje i kao blagi prirodni antiseptik, sprječava razvoj gljivica i štetnih mikroorganizama u tlu. Važno je, naravno, da čaj ne bude prejak. Ako je smeđa boja čaja intenzivna, dodatno ga razrijedite vodom. Cilj nije preplaviti biljku, već je lagano stimulirati. Ova metoda nije korisna samo za orhideje. I ruže, kao i druge biljke koje uspijevaju u blago kiselim uvjetima, pozitivno reagiraju na ovu vrstu njege.
Ako imate biljke koje nisu uspješne, čaj može biti nova strategija koja će im pomoći da se regeneriraju i procvjetaju. Naravno, osim ovog trika, važno je poštivati i osnovna pravila uzgoja: Svjetlost je ključna. Orhideje vole svijetlo, ali ne izravno svjetlo. Zalijevanje treba biti umjereno. Nikada ne dopustite da korijenje stoji u vodi. Višak vode u prostirci mora se ukloniti. Temperatura i vlažnost igraju značajnu ulogu. Idealno bi bilo da noću bude nešto svježije nego danju – razlika od 5 do 7 stupnjeva potiče cvatnju. Njezinom ljepšem izgledu može pridonijeti i prihranjivanje biljke jednom mjesečno posebno formuliranom tekućinom za orhideje.
Ono što najviše veseli orhideju je dosljednost. Promjene temperature, premještanje iz sobe u sobu, prekomjerno zalijevanje ili isušivanje mogu je zbuniti. i prestati cvjetati. Zeleni čaj kao dodatna njega neće riješiti sve probleme ako biljka nema stabilne uvjete, ali u kombinaciji s pravilnim pristupom može učiniti čuda. Kada orhideja ponovno procvjeta, punim i raskošnim cvjetovima, vidljiv je sav trud i pažnja koju ste uložili. Taj trenutak kada iz zelene mase izraste stabljika, pa pupoljak, pa cvijet, svakom uzgajivaču pričinjava neopisivu radost. A taj “čarobni napitak” može postati dio vaše rutine, poput malog tajnog saveznika u vrtu.